• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2012, 110 min

pointu pochopíte už v prologu, jelikož už z úvodního "předfilmu" je zjevné, "kdo je vrah", i když detaily a okolnosti budou odhaleny až později. kdekoliv jinde by to bylo obrovské faux pas, ale v hororech jde přeci jenom o něco trochu jiného. a žánr horor filmu zjevně dominuje, i přes naznačené zakalení kriminálkou a do značné míry i rodinným dramatem (zvláště zaujme vynikající scéna manželské hádky). Sinister se odráží od častého výskytu případů skandálních, nepochopitelně brutálních rituálních vražd, jaké v lidech vzbuzují reálné obavy i do jisté míry zvrhlou zvědavost, a velmi tvůrčím způsobem kolem nich tká překvapivě originálně podaný příběh. výsledkem je přímo "nakynutá fabulace", v níž probíhá téměř až detektivní vyšetřování nikoliv zločinu, ale spíše okultního jevu pomocí studia nalezených filmů. film zjevně vychází z premisy obrazu coby odvěkého fundamentu západní kultury a z přesvědčení, že artefakty vizuální kultury včetně filmů, (za určitých okolností) mohou, ontologicky vzato, zpředmětnit duchovní, respektive okultní jevy. Sinister samotný má ovšem daleko do "mystického filmu". nicméně, nelze mu upřít, že propojuje obrazy fiktivních super 8 záběrů s "hlavním tělem" filmu bez znatelných švů, jinými slovy velmi hladce a nerušivě. jsou to právě momenty ze "super 8 found footage" záběrů, které nejvíce přispívají atmosféře. totéž bych ale mohl říct i o vynikající práci se zvukem, o žážitky nabuzujícím využití zajímavé hudby (však Christopher Young, veterán Hellraiseru a jeho druhého pokračování) a o úzkostlivé práci se svícením, které vynikne leda při kinoprojekci. pochvalnou zmínku zaslouží i slušná režie Scotta Derricksona, který zručně, po krůčkách vede diváka po stopách záhadných vražd a zároveň rozdmýchává osobní drama protagonisty, rozpolceného mezi sobeckou touhou po uznání a altruistickou péčí o rodinu. ve výsledném dojmu působí Sinister jako tak trochu bezduchá duchařina, která víceméně automaticky zpracovává mimořádně nápaditý námět, ale kvůli absenci vskutku hutné atmosféry a zjevným ohledům na rating vyznívá lehce samoúčelně a utlumeně.(7.11.2012)

Dostavilo se velice příjemné mrazení. Derricksonova režie mě v minulosti zrovna neseděla, ale tentokáte jsem spokojený. Celá ta mylotologie s Bughuulem byla zajímavá. Několikrát jsem se solidně leknul. Naštěstí tento horor přichází i s něčím mnohem víc než jsou jen laciné lekačky. Má to napětí, nápad a spád. Za velké plus považuji obsazení hlavní role známým hercem. Díky tomu vytasil Sinister podstatný trumf z rukávu.(13.2.2013)

Scott Derrickson zrovna nepatří mezi ultraslavná jména a přesto má všechny aspekty hororu v malíku. Ničím se nezdržuje, žádné zlouhavé úvody, postavám přidělí jasné místo a úlohu a pak už se věnuje jen a jen atmosféře.Dokonce ani není potřeba mít jasně vysvětlené dějové okolnosti, stačí vystrašený Ethan Hawke v temných chodbách vlastního domu, k tomu kvalitní řemeslo, co se týče obrazu i zvuku a máme o strach postaráno. Jediný, jenže zároveň podstatný problém tkví ve scénáři - od předvídatelného závěru až po spusta drobností typu "proč si nerozsvítit?", škoda... 7/10(26.12.2012)

Zcela předvídatelné, tisíckrát obehrané lekečky, ale v kině to prostě funguje tak jak má a místy pak zatraceně nepříjemné. Na domácí promítání příliš nedoporučuju, protože pak se vytrácí téměř všechny klady.(3.12.2012)

Komentář bude obsahovat SPOILERY! Na tento film jsme se se spolubydlícím opravdu těšili, tak jsme jednoho krásného večera vyrazili do kina. A výsledek ani jednoho z nás nezklamal. Sinister je opravdu děsivý horor, který ze začátku na to ani nevypadá. Vše začíná tak nějak normálně a podle šablony (autor a jeho rodina se stěhuje do nového domu, ve kterém se něco stalo) jenže poté se to rozjede. Noční sekvence jsou opravdu děsivé (při jedné lekačce, která není v traileru, jsem dokonce na celé kino vykřikl "ty pičo", naštěstí Skoťáci byli taky zděšení a navíc nerozumí češtině, takže nikdo nic neříkal :-)) a hlavně celou dobu vás film nechá lámat si hlavu nad tím, zda je onen "pán" osoba z masa a kostí či něco nadpřirozeného. No, měl jsem v hlavě tisíce různých teorií, ale ani jedna nevyšla. Potěšilo mě, že film krásně míchá duchařinu s krví, ale nebylo tam zase tak moc krve (všimněte si, že v opravdu klíčových záběrech se kamera odvrátí nebo to vidíme skrz odrazu na brýlích Ethana Hawkea). Navíc ten ultimátní závěr, kdy si musíte vzpomenout na tento film (zlo obtisknuté do pásky, které bude žít dál) mě položil. Stejně jako odhalení, kdo vlastně zabíjel a natáčel ty rodiny. Tenhle film má koule a nebojí se to ukázat. Pokud chcete film, kde nejlepší scény NEJSOU v traileru, který vás bude umět nejen vystrašit ale i opravdu vyděsit a který se nebojí a jde dál, než ostatní z žánru, tak tento horor je opravdu nejlepší možnou volbou. Na míle daleko rozhodně nejlepší hororový snímek roku 2012. 100 %.(25.10.2012)

• - Had, ktorého objaví Ellison Oswalt (Ethan Hawke) na povale pod vekom od krabice, je nejedovatá Hadiarka (lat. Lampropeltis), medzi teraristami bežne označovaná ako Korálovka. (Sancty)

• - Film sa natáčal v Los Angeles v Kalifornii a na Long Islande v New Yorku. (Laslo)

• - Hlavní hrdina Ellison Oswalt (Ethan Hawke) je pojmenován podle spisovatele Harlana Ellisona a komika Pattona Oswalta. (Avalon820)