• slovenský

Mysteriózní / Horor / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2012, 110 min

Sinister není originální. Rozhodně ne námětem. Je tu ale několik věcí, které jeho tvůrci nezanedbali a já jim za to děkuju: na to, že směle zapadá do mainstreamu současného mysteriózního hororu, netrpí většinou dementních a nepochopitelně se znova a znova opakujících lapsů většiny jeho kolegů. V prvé řadě je přímočarý, (překvapivě) docela syrový a příjemně originální alespoň co se využívání zaběhnutých klišé týče. Chování postav je poměrně pečlivě vyargumentováno a dává většinou smysl (ani nevíte, jak dlouho jsem toto o hororu nenapsal!). Zkrátka, hloupost postavy vychází z jejího charakteru, (nejen) afektové jednání uvěřitelně reflektuje tu kterou situaci, ze které vychází a vůbec ve scénáři rozehrané dějové pochody nevytváří dojem od reality odtrženého divadla s loutkami, kde každá žije ve svém soukromém vesmíru bez kontaktu s těmi ostatními a lidským naturelem vůbec. Někdy si říkám, že scénář píšou mimozemské bytosti nebo geekové, kteří celý život marně tápou, co to ten člověk, který se vyskytuje v jejich veledílech, vlastně je (filosofové mají zakázáno tuto větu napadat, ještě lépe vůbec vnímat). ___ Není to terno. Kdybych se nesetkal v poslední době s tolika braky, asi bych šel na tři hvězdičky, protože, znovu opakuji, o nic objevného tu nejde. Na druhou stranu, když všechno šlape, znamená to často víc, než když jde o nálož alternativy.(2.4.2013)

Super 8 v roli mocného kultického artefaktu a brány mezi světy, zbloudilý člen kapely MAYHEM v roli Pana bubáka... I když je to opět recyklace všech známých ingrediencí, jejich spojení není vůbec tuctové a hloupé. Motiv spisovatele posedlého zašlou slávou, který zaprodá duši a zpronevěří se principům (všichni víme, co pak následuje...), motiv filmu, který "pije z tvorů život", zvuková složka oscilující mezi industriálem a poruchou rozhlasu na tureckém minaretu... škoda, že si Derrickson neodpustí pár laciných momentů "teď si zařve celé kino" a nepracuje jen s tou táhlou nervní atmosférou, která tak krásně graduje. Vůbec marný není ani motiv sériové vraždy, který divákovi umožňuje sledovat film i jinak než jako "pure sinister adrenalin". Alespoň mě to "mystérium" (jakkoli ujeté) dokázalo solidně zaháčkovat. Jak US horory obecně nemusím, tak tenhle má hodně do sebe.(4.2.2013)

Pro tentokrát asi napíšu normální a slušný komentář bez jakýchkoliv zbytečných a přehodnocených vulgarit, které by místo šíleně dlouhých vět naprosto vystihly podstatu toho, co jsem chtěl ze svých prstů vypustit.. Prošel jsem v kině před hodinou očistcem a třeba už budu doopravdy slušným člověkem.(Kecám!!!) Možná to bude tím, že mám prázdný močák, tím pádem mi nic netlačí na mozek a já můžu bez problémů psát. Jenže problém nastává úplně někde jinde. U slušných komentářů vůbec nevím jak začít. a tak chci napsat nějaký kratší koment ve kterém nebude opravdu dlouhý úvod úplně o ničem. Tak já teda nějak začnu: Již dříve ve mně mEthan evokoval pocit nesympatického muže, který se opravdu do filmu nehodí, protože neumí svou roli zvládnout s takovou preciznosti jako třeba střihoruký Norton. Čím víc stárnu a on taky, tím víc si začínám vážit mEthanových hereckých kvalit. A tak jsem spokojený s jeho odvedenou práci mírumilovného spisovatele, který si jde za svým jediným cílem a kvůli němu sebere paky saky své povedené rodině a odcestuje do tramtárie (Kde mimochodem umřelo pár nebohých lidí). Celou svou rodinu hodlá vyměnit za prachy a slávu. Tak nedivím se, když jeho žena vypadá jak starý vydojený domácí zvíře a děti jakoby utekly z nějakého satanistického kroužku. Po krásném čistém obrazu na obrovském plátně začala hrát pomalu strhující hudba hypnotizující mě do stavu, ve kterém ženy z JZD šlapou zelí bez špetky rozumu. Tak agresivní hudbu jsem už dlouho neslyšel a nic se mi do kůže zatím tak nevrylo, jako tahle stoupající a gradující progresivita. Atmoška byla fajna jak cyp. Lekaček tam bylo poměrně dost a div jsem neměl umačkanou levou ruku od přítelkyně. Pravá je v sádře od minulé návštěvy kina. Naprostý psychický nátlak ze strany filmu z vás na konci udělá hloupoučké loutky své vlastní atmosféry a dostane vás přesně tam, kde vás film chtěl celou dobu dostat. Do kouta. Pocit úzkosti, strachu, zhnusení. Navíc film končí tak skvělým koncem, že jsem byl moc potěšen. Se zvráceným výrazem v obličeji jsem chtěl pleskat dlaněmi do kolen a hykat jako osel. Byl jsem šťastnější než, když jsem si odnášel po filmu kinoplakát Patrola, který si teď vylepím na zeď. S pivem v ruce, s křeslem v té druhé na něj budu koukat od rána do rána a říkat si: "Dobrý, vykastrovaný býku, ten večer stál fakt za to!!!" P.S:. Určitě si mile rád zahraju domácí rodinnou hru s názvem Oběšenec. Jedna se o společenskou hru pro 2-6 hráčů. Hra nezabere moc času a přípravy. Tak mi určitě pište, nějak se dohodnem.(19.12.2012)

Ano, Sinister bezpochyby je jedním z nejlepších hororů roku 2012. U hororů téměř vše již bylo viděno, nicméně ne všechno již bylo slyšeno. A polovina Sinisteru spočívá v tom maglajzu, co splodil geniální Young a čím byl film ozvučen. Protože tyhle zvuky samy o sobě jsou děsivý, ale ve spojení s hororovýma scénama je to teda vrchol. Vadily mi tak maximálně ty přemaskovaný děti, ty už mě teda moc neberou, zato boogie man byl krutej jak sviňa. Plus k tomu samy nahrávky zločinů jsou hrůzný. Táhne to nahoru i Hawke, Rylance a hodně se mi líbil James Ransone v menší roli "deputyho". Sinister patří k tomu typu nervních, skutečně děsivých hororů, co postupně gradujou a přesně to se mi líbí. Takže proto neváhám se 4* ani chvíli. O chlup lepší, než Mama.(12.7.2013)

Babylonský stěhovák, amatérský filmař a požírač dětí v jednom vs. po slávě toužící spisovatel ve schizofrenii rodinných hodnot, aneb zatímco se rodina pana Oswalta ocitá v moci ďábla, u mě nastal den, kdy se mi (téměř) zastavilo srdce. Bravo, Mr.Derrickson! Originalitou sice nic nového pod větví s oběšenci, ale hutná atmosféra je skvěle podbarvena Youngovou psychedelickou hudbou kolem super 8 nahrávek, napínavým zkoumáním detailů ala Zvětšenina, se svěrači laškující hrou tmy a stínů a samozřejmě vám z úst vyžene nějakou tu vulgaritu i pár skvostných lekaček, které však lze díky náhlému ztišení hudby, či ruchů docela dobře předvídat. Snad jedinou pihou na kráse je rozbředlý konec s dětičkovým klišé (popření očekávané nevinnosti), vleklá to žánrová bolístka. Kdyby v něm pan Bubák dostál názvu Sinister, měl bych na posledních 15 minut na hlavě naraženou krabici od popcornu a dva jeho kousky vecpány v uších, nicméně do kin chodí hororů zoufale málo a těch kvalitních ještě míň, takže si tohoto osmimilimetrového osvícení važme..(8.11.2012)

• - Hlavní hrdina Ellison Oswalt (Ethan Hawke) je pojmenován podle spisovatele Harlana Ellisona a komika Pattona Oswalta. (Avalon820)

• - Skoro na začátku filmu vidíme Ashley (Clare Foley), jak maluje na zeď holčičku červenou barvou. V dalším záběru již však můžeme spatřit bílou barvu tam, kde předtím byla červená (civrss)

• - Způsob přípravy kávy, na kterou si hlavní hrdina ve filmu "velmi potrpí", se jmenuje french press. Při tomto způsobu přípravy kávy se zalije mletá káva horkou vodou, nechá chvíli vylouhovat a potom se káva scedí sítkem, které se stlačuje seshora. Výsledkem je lógr na dně nádoby a čerstvě uvařená káva nad sítkem, káva se hned slije do šálku. (Rollo_Tomasi)