J.F.K. - Dallaský atentát

The Lost JFK Tapes: The Assassination

Dokumentární / Historický

USA, 2009, 97 min

Tom Jennings

Hehe - z filmu někdy během pasáže příletu do Dallasu - cituji: "...letadlo přistává... ...dveře se otvírají... ...vychází první dáma a za ní president..." ...atdetcblablabla... - konec citace. . . . Akorát že dobový komentátor mluví v první části popisu situace o otvírání předních dveří s vykukujícím stevardem za pilotní kabinou - a ejhle - prezidentský pár hnedle vychází - ovšem ze zadní části letadla(!) z dveří před směrovkou... . . . Hm, tak tomuhle říkám >báječně< sestříhaný ryzí "dobový dokument"! Jo, je to ptákovina, ale... A jestli si tuhle nesmyslnou pitomost >dokumenující< jednu situaci neuvědomili ani tvůrci tohoto sestřihu po téměř půlstoletí od události, tak si tak říkám, kolik těch pitomostí - kterých si člověk neznalý věci ani nevšimne - zde asi tak doopravdy je. A jednoho už ani nepřekvapuje, proč je kolem smrti J.F.K. i vyšetřování atentátu dodnes tolik mýtů, nejasností i zcela zjevných účelových dezinformací, manipulací a lží... . . . Každopádně zde ve filmu konkrétně jde samozřejmě o spoustu zajímavých dobových záběrů z tehdejších médií, d.m.s.n. si ale zaslouživších důkladnější zpracování, než jen prostý chronologický (samozřejmě že výběrový!) sestřih... Tak proto jen ty čtyři hvězdičky. - - - P.S. A jak to teda bylo doopravdy v té ulici Jilmů? Já osobně jsem zvědav, zda se nešťastník >bílý kůň< Osvald někdy dočká rehabilitace. Howgh. - - - - - (Poprvé viděno 10.10.2011 na >autentátním prostoru< , hodnocení 24., komentář zde třetí /vedle dávno před skončením projekce zde umístěných zrychlených blábolů místních blbek/ - jako reálný první - 10.10.2011)(10.10.2011)

Souhlasím s Karlosem80 a jsem ráda, že si dal práci a trochu teorie(?) o smrti JFK popsal. Doufala jsem, že v dokumentu bude aspoň něco, aspoň nástin důvodů, které mohly vést k vraždě nejoblíbenějšího prezidenta. Nestalo se. Zajímavá byla alespoň likvidace střelce Oswalda, u které každého napadne, že byla dobře "připravená". Dobové snímky byly taky pěkné, proto hodnotím jako průměr.(28.11.2013)

Autentický dokument poskládaný z dobového zpravodajství a bez doplňujících pozdějších komentářů. Co snad schází na dovysvětlení, o to víc získává na vykreslení tehdejší atmosféry vypjatých emocí a zmatků. Neuvěřitelná otevřenost všech institucí vůči médiím už by dnes byla v podobné situaci nepředstavitelná.___ Velká chyba je dabing, protože divák přichází o hlasy tehdejších zpravodajů a svědků zabarvené silnými emocemi. /10. 10. 11./(10.10.2011)

Svůj komentář opět rozdělím do dvou částí. V té prvé bych rád vzdal hold prezidentu Kennedymu, pochválil práci dokumentaristů za velice střízlivou formu zpracování, a též se pochvalně vyjádřil k výběru České televize. Ta znovu potvrdila, že umí volit kvalitní dokumentární tvorbu, a že je v tomto oboru naši jasnou jedničkou. Ve druhé části komentáře zveřejňuji výsledky dalšího kola soutěže Nejznalejší odborník ČSFD. Tentokráte si medailové pozice vysloužili uživatelé fiorelka, jirkazuza a vozralec, kterým se zde třepotaly hvězdičky již po patnácti minutách projekce dokumentu. V těsném závěsu závod dokončil Mychal, následovaný ferouserem. Zbytek závodního pole naprosto propadl, přestože bylo do ukončení vysílání hodnocení zhruba dvacet. Musíte se pro příště holt víc snažit. Vítězům gratuluji a posílám jim jedno kopnutí do řiti.(10.10.2011)

Nedávno jsem četl v Reflexu speciál (věnovanému výročí atentátu JFK) skvělý editorial.Stálo tam asi - Málokdo si pamatuje co tehdy v ten den 22.11.1963 dělal, ale každý si pamatuje ten okamžik když se o smrti JFK dozvěděl... Při sledování tohoto dokumentu budete dokonale vtáhnuti časem zpět. Do Ameriky šedesátých let, vzhlížející ke hvězdám, děsící se komunismu, Ameriky neskutečných obřích aut a rokenrolu... Samozřejmě, že to není tehdy točený dokument minutu od minuty - logicky, kromě Osvalda o atentátu dopředu nikdo nevěděl, takže připomínky zde některých komentujících moc nechápu...Je jasné, že jako omáčkou si tvůrci místy vypomohli záběry z té doby a s atentátem nesouvisející... Jedná se zkrátka o dokumnt vytvořený z tehdejších reportáží časově sesazených a v maximální možné míře kopírující skutečné smutné události v Dallasu. Pokud se necháte vtáhnout do děje, budete (byť s vědomím konce a znalostí souvislostí) s nemenším roztřesením sledovat těsné okamžiky po atantátu podobně tak, jak to tenkrát sledovala veřejnost v USA. Pranic vám nebudou vadit někdy špatné a technicky nedokonalé černo bílé záběry rušené všemi možnými odlesky světel a lesklých předmětů... Naopak, nese to punc autentičnosti. Už dlouho jsem neviděl takhle dobře udělaný dokument. Doporučuji vidět. * * * * *(27.11.2013)