J.F.K. - Dallaský atentát

The Lost JFK Tapes: The Assassination

Dokumentární / Historický

USA, 2009, 97 min

Tom Jennings

Konečně povedený dokument na toto strašlivé dění tří vražedných dní v Dallasu onoho roku 1963. A ty materiály, reálné záběry z terénu-výborně.(11.10.2011)

Souhlasím s Karlosem80 a jsem ráda, že si dal práci a trochu teorie(?) o smrti JFK popsal. Doufala jsem, že v dokumentu bude aspoň něco, aspoň nástin důvodů, které mohly vést k vraždě nejoblíbenějšího prezidenta. Nestalo se. Zajímavá byla alespoň likvidace střelce Oswalda, u které každého napadne, že byla dobře "připravená". Dobové snímky byly taky pěkné, proto hodnotím jako průměr.(28.11.2013)

Tento dokument ze mne učinil uvědomělého amerického občana přepínajícího několik hodin mezi zpravodajstvím různých televizních stanic a umožnil mi prožít si celou tragédii na vlastní kůži. Nic víc a nic míň. Úvahy o příčinách či důsledcích atentátu, nebo dokonce důkazy o čemkoli, se k mým uším nedostavily, takže tento dokument je pouze o tom, že došlo k vraždě J. F. K. a národ to těžce nesl. A to už jsem někde slyšel.(11.10.2011)

Atentát na J.F. Kennedyho ma v mojich 17 rokoch silno zasiahol. Dodnes mám dva zošity s nalepenými výstrižkami z dennej tlače. Na priebehu celej udalosti, jej vyšetrovaní a čudných udalostiach, ktoré nasledovali som v priamom prenose vnímal, čo v praxi znamená, že Amerika je krajinou neobmedzených možností. Čítal som niekoľko kníh a videl viacero filmov, týkajúcich sa tejto udalosti. Dokument Toma Jenningsa ma veľmi potešil. Aj keď ide o udalosť staršieho dáta s notoricky známym priebehom, rozsiahle použitie autentických materiálov dodalo výsledku dramatickosť, napätie a potrebné emócie. Reakcie bežných ľudí na atentát na Kennedyho a na udalosti Pražskej jari boli podľa mňa poslednými úprimnými reakciami na dianie spojené s politikou. Odvtedy už politikom veria iba perspektívni chovanci psychiatrických liečební.(6.9.2015)

Svůj komentář opět rozdělím do dvou částí. V té prvé bych rád vzdal hold prezidentu Kennedymu, pochválil práci dokumentaristů za velice střízlivou formu zpracování, a též se pochvalně vyjádřil k výběru České televize. Ta znovu potvrdila, že umí volit kvalitní dokumentární tvorbu, a že je v tomto oboru naši jasnou jedničkou. Ve druhé části komentáře zveřejňuji výsledky dalšího kola soutěže Nejznalejší odborník ČSFD. Tentokráte si medailové pozice vysloužili uživatelé fiorelka, jirkazuza a vozralec, kterým se zde třepotaly hvězdičky již po patnácti minutách projekce dokumentu. V těsném závěsu závod dokončil Mychal, následovaný ferouserem. Zbytek závodního pole naprosto propadl, přestože bylo do ukončení vysílání hodnocení zhruba dvacet. Musíte se pro příště holt víc snažit. Vítězům gratuluji a posílám jim jedno kopnutí do řiti.(10.10.2011)