Hunter x Hunter (TV seriál)

• Japonsko

ハンター×ハンター

(Japonsko)
  • EN název

Hunter x Hunter

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2011, ?x24 min

Nový HxH je podobný případ jako nový Fullmetal Alchemist. Poté co původní seriál vyšuměl do jakéhosi závěru navzdory tomu, že manga vycházela dále, dostavila se o několik let později u pánů a dam ze studia Madhouse potřeba příběh dovést až do zdárného konce podle předlohy a eliminovat fillery, respektive trochu volnější epizody, jimiž byla napuštěna původní verze. Výsledek? Seriál od začátku ubíhá stylem „to, co v původním anime trvalo dvě epizody, tady dáme do jedné, ať tu nezadaptovanou část příběhu co nejrychleji doženem”, což znamená, že tvůrci na začátku leccos vypustili, značně zrychlili nebo pozměnili. Ať už návrhy postav, množství krve (značná cenzura) nebo dabéry postav. Proto si myslím, že člověk, jenž mangu nebo původní anime nezná, si úvod s hunterskou zkouškou tolik neužije. Chyběla mi tam ona napínavá, hutná atmosféra z původního seriálu, chybělo mi tam více prostoru na představení postav (skoro mi přišlo, jako by je tvůrci představili stylem „čau, já jsem Kurapika a chci se mstít” nebo „nazdar, jsem Leorio a budu tu hrát roli šaška”). Po Zkoušce a výpravě za Killuou ovšem tempo zvolňuje, postavy dostávají více prostoru na získání sympatií a i té krve začíná přibývat (nezměnili náhodou čas vysílání?), díky čemuž se v mých očích celková kvalita začíná blížit kvalitám původního seriálu, v novoyorcké části se mu téměř vyrovnává a v Greed Islandu jej dokonce překonává (byť i u tohohle remaku považuji Greed Island za jednu z těch slabších částí seriálu). Na onu očekávanou část se zmutovanými hmyzáky jsem si musel nejdřív trochu zvykat, ale po několika dílech jsem se na tu správnou vlnu chytil a dokázal si i tuhle část užít díky krásně hutné atmosféře a sympatickým záporákům (Neferpitou ftw!). Právě postavy jsou jednou z hlavních předností HxH, díky nimž seriál stavím mezi špičku šónenu. Postavy sice do jisté míry naplňují nepsané tradice postav šónenu, ale zároveň nejsou jasně kladné nebo záporné, nestojí pořád na jedné straně barikády, nepůsobí dojmem tvorby přes šablonu a umí překvapit. Líbí se mi Togašiho nápady, odhodlání zabíjet klaďase a nešetřit násilím. Líbí se mi, že v seriálu nejsou ani fillery, ani roztahané souboje s mnoha flashbacky na několik dílů. Je mi proto opravdovou záhadou, proč si třeba takový Fairy Tail získal o mnoho větší popularitu než HxH.(1.4.2012)

Neviděl jsem původní HxH, ale tenhle je naprosto úžasnej. První díl vypadá spíš jako chytřejší zábava pro děti, kde se hlavní hrdinové účastní zkoušek na profesionální lovce. Chvíli je to běžná sranda, ale jakmile začnou ostatní účastníci zkoušek umírat, tak se k dobrodružství začne přidávat i vzrušení z lovu, které jsem nikde jinde neviděl. Něco jako když se v šachách připravujete pár dní na soupeře a čekáte, že udělá v patnáctém tahu chybu. Jak taháte a blížíte se k onomu tahu, tak vzrušení neustále roste. Zahraje to? Nezahraje něco jiného? Nepřipravil se na mě taky? to vše Vám běhá hlavou. Uplyne čtrnáctý tah a už jste jen blízko k výhře. Pak se už jen snažíte zamaskovat vaši nervozitu a necháváte plynout čas, který rázem běží tak pomalu. A pak veškeré vzrušení vyvrcholí, když opravdu udělá tu očekávanou chybu. Slast, která je odměnou za tu dlouhou přípravu, se rozlije tělem. Něco takového je lov a seriál Vám to na Vás krásně přenese i bez větší snahy. Jediné, co bych vytknul, je část s Phantom Trupe, protože je to tam děsně ukecaný a přestože to v manze vypadalo asi dobře, tady človék nemá moc čas se zamýšlet nad každou předpovědí jednotlivým členům.(2.6.2013)

Zatím 22. díl(21.11.2013)

Příběh zdaleka nekončí a já mám pocit, jako bych už dokoukala čtyři seriály. Minimálně jeden z nich (ten o pavoukovi) má ode mě pomyslných 5 hvězdiček. Mangu nečtu, ale věřím, že na něj bude ještě navázáno. Celkově je to jedno z nejlepších shounen anime, co jsem měla tu čest vidět. Jak zmiňují i jiní, velkým plusem je, že se tady s ničím zbytečně ne**rou, nebojí se prolévat krev a amputovat končetiny (až mi párkrát běhal mráz po zádech). Hlavní záporák vlastně není tak úplně záporák (a bohužel už dávno není tak úplně hlavní), každopádně nejprve v náznaku a pak naprosto neskrývaně projevuje své úchyláctví až tak, že mě to na jednu stranu děsí, a na druhou děsně baví. po nějakých 70 dílech si dám chvíli pauzu. Nechci konec dohonit zas tak rychle. A když se tam objevil ten obří brouk, tak i moje nadšení trochu klesá. 30.7.2013: Tak jsem to nevydržela a dokoukala jsem všechny dosud vyšlé díly. Mutující mravenci jsou zpočátku opravdu nudní, ale s posledními pár díly jsem opravdu opět nadšená. Atmosféra přitvrzuje a tuším, že by se mohla brzy přiblížit té po 50. dílu.(25.7.2013)

Co se "nikdy nekončících" shōnenů typu Naruto, Bleach, atp. týče, Hunter x Hunter je pro mě něčím, co bych vyjádřil jako kombinaci toho nejlepšího z nich, zveličeno dalšími kreativními nápady. Nejsou tu žádné zbytečné fillery, občas se sice objevila nějaká rekapitulace, ale odhadoval bych to v průměru tak na jednu epizodu za 20-40 dalších. Další věcí je fakt, že HxH 2011 je remake původního HxH. To má svoje plusy i mínusy. V kategorii remaků ale rozhodně špička. Není tu snad nic, čím by se povedlo zprznit původní nádech a aktuální rozlišení obrazu to jen zlepšuje. Nerad koukám na nekvalitní video, pokud nemusím, takže tohle rozhodně cením.(27.12.2013)

Paráda. Moc jsem od toho nečekal, ale tenhle seriál je pravá shounenovská bomba. V klidu srovnatelné s giganty žánru jako Naruto či One piece. Nechybí akce, humor, napětí, ale co mě zvlášť (příjemně) překvapilo, je množství teroru, smrti a děsu, kterému jsou oba dětští hrdinové vystaveni. Navíc hned po pár dílech nepatří mezi nejsilnější hráče na světě, ale naopak, dost často dostanou solidně na držku. A není to takové to: "dostal jsem na hubu, teď budu týden trénovat a budu dvakrát silnější než soupeř", je to "trénuju měsíce jako magor, abych měl vůbec šanci proti němu vydržet pár vteřin, a pak se ukáže, kdo má větší koule", tenhle jejich přístup jsem si opravdu zamiloval. Navíc oba hlavní aktéři jsou naprosto odlišní, takže se krásně doplňují, ale jsou také věci, kde jsou Kilua a Gon úplně stejní, a na nich se ukazuje, že jsou to opravdu ještě děti. Opravdu krásně propracovaný příběh i svět, myslím, že se jedná o budoucí klasiku žánru.(29.10.2013)

Co se týče shounenu (alespoň z těch co znám) se toto anime trochu vymyká. A to hlavně tím že hlavní postavy tu nejsou tak moc "kladné" ( i když samoozřejmě to nejsou žádní mizerové) a rozhodně nemají žádné příliš ušechtilé cíle. Jeden chce jen najít svého otce, druhý chce přestat se zabíjením lidí, další se chce pomstít a poslední chce být doktorem a léčit lidi kteří si to nemůžou dovolit (ano jeden z nich má skutečně velmi ušlechtilý cíl). Hlavní záporák, který není taky úplně záporný je hodně zajímavá a charizmatická postava. Zatím jsem viděl 72 epizod - tudíž jsem někde uprostřed 5. arcu a pokud nepočítám 2 rekapitulační epizody, nebyl tu jediný filler. Děj má také rychlí spád a rozhodně se nebudete nudit. Také se nemusíte bát že to bude nějaká pohádka pro děti typu fairy tail kde ani nemůžou ukázat krev. Nevyhraněnost dobra a zla se tu ukazuje více než v jiných shounenech a celkově je to překoná všechny - snad kromě one piece se kterým je na stejné úrovni. Takže pokud se vám líbí anime jako Naruto, Bleach, One Piece tak se vám bude líbit i tohle, ale i pokud se vám výše uvedené serie nelíbí, mohl by vás hunter x hunter zaujmout. Ještě zmíním jednu věc z těch co se mi nelíbily, snad jedinou která stojí za zmínku a sice že se nám na začátku arcu vždy představí hrozné kvantum nových postav, přičemž 80% z nich po 10 dílech zemře, bez toho aby splnili nějaký význam. Ale jinak pro mě rozhodně srdcovka, hodnocení 90%.(8.4.2013)

SPOILERY! Jasně hunter x hunter vypadá ze začátku jak pohádka, hlavnímu protaGONistovi je 12 let a děj je neskutečně přímočarý, ale to se postupně mění, až to vygraduje v části s pavouky, kde hlavní záporáci vyhladí prakticky celé město (!) za depresivní básničky, kterou recituje jejich šéf pořád dokola a dokola. Támhle někomu letí hlava, támhle jinej člen pavouků zlomí vaz asi 20 lidem, jejich šéf mezitím odrecituje ještě jednou básničku a já mezitím sedím na prdeli, neschopen se pohnout byť jen o milimetr a nechápat která psychotická (nebo geniální) mysl, byla schopná zplodit něco takového.... Takže ne, tohle fakt není pro děti.(24.3.2014)