Hunter x Hunter (TV seriál)

• Japonsko

ハンター×ハンター

(Japonsko)

Hunter x Hunter

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2011, 148x24 min

Začátek byl snad až přepálený, hned v prvním dílu začíná Hunterská zkouška a každý díl se odehrává v jiném prostředí, prostě paráda. Po zkoušce ale tempo rapidně klesá a proto jsem seriál zatím nedokoukal. Uvidíme časem, jestli se odhodlám aspoň k nějakému šnečímu tempu. Nevyhnu se srovnání s Narutem. Hunter má svižnější příběh a méně klišé, na druhou stranu nemůže konkurovat v rozmanitosti a charismatu postav. Souboje jsou spíš promyšlené (i když někdy tak trochu nedomyšlené) či překvapivě rozuzlené než epické. Jen škoda, že v obou seriálech jsou hlavními hrdiny dva dementi, které si snad ani nejde oblíbit.. Slabší 4*.(16.12.2014)

Dopozeral som Hunter x Hunter (2011) a som veľmi spokojný s úrovňou anime. Vysokú úroveň si HxH zachoval celých 148 dielov ak samozrejme vyjmeme dve rekapitulačné epizódy, ktoré som aj tak pozeral, lebo som si nebol istý či tam nebude niečo navyše (a bolo, ale málo). Každá arc (zoskupenie epizód) je, ale o niečom inom a má iný prínos. Ak treba celkovo hodnotiť treba povedať, že HxH (2011) je veľdielo plné všetkého možného. Toto anime nie je o súbojoch, ale oveľa viac o kvalitných postavách, ktoré majú kvalitné motívy bytia a boja. Ak hľadáte súboje nájdete aj iné anime, ktoré je lepšie. HxH obsahuje nesmiernu kvalitu v premýšľaní a zvažovaní postáv, ktoré niekedy premýšľajú nad svojím ďalším ťahom aj jeden celý diel. Obrovským prekvapením je rozprávanie deja, ktoré sa nezameriava na hlavné postavy, ale rozpráva úplne všetko. Niekedy sa teda stane aj to, že vidíte päť dielov pre Vás až tak nezaujímavej postavy a sledujete ako sa jej darí. No jediná pravda je v tom, že kvalita postáv je taká vysoká, že všetky postavy sú veľmi zaujímavé (zámerne si odporujem s minulou vetou). Takéto rozprávanie príbehu, obrovská pretaktizovanosť súbojov mozgov, kvalitné postavy musia proste baviť každého človeka. V neskorších dieloch sa dokonca pridáva (Chimera Ant arc) cielená kritika našej modernej spoločnosti. Mrzí hlavne nesústredenie sa na súboje, ktoré pre príbeh nie sú také podstatné ako jeho hlavné myšlienky. Z tohto dôvodu niekedy nevidíme kompletné súboje a musíme sa zmieriť iba z ich skrátením zobrazením. Hlavným motívom hlavného hrdinu Gon(a) je hľadanie jeho otca Ging(a), ktorý odišiel ako mľadas za svojím snom so svojej rodnej krajiny. Gon nájde počas svojej cesty svoj pravý opak, ktorý ho bude presne doplňovať vo všetkom a ním je Killua. Už len kontrast týchto dvoch osobností, dvoch mladých chlapco-mužov je na zamyslenie. Obrovskou devízou HxH sú záporní hrdinovia. Najprv sa stretneme s Hisokom, ktorého motívom je hlavne boj a jeho osobnosť je nesmierne zložitá. Meruem je druhou kvalitnou vysokointeligentnou postavou, ktorá svojimi myšlienkami útočí na hlavnú podstatu života a v pozadí sa ukrýva kritika ľudstva. Spomeniem ešte Illumiho, ktorý má svoje záujmy a je to veľmi zložitá postava. Diely 13 a 26 sú tými rekapitulačnými dielmi. Krátke zhodnotenie podľa Arcov : Hunterská skúška (1-21) : Zo začiatku to vyzerá ako milé oddychové anime, ktoré poskytne nejaké tie súboje. Sú nám predstavený jednotlivý hrdinovia Gon, Killua, Kurapika, Leorio a veľa priestoru dostáva Hisoka a jeho zámery. Od ôsmeho dielu začína veľmi kvalitná taktická časť, ktorú musia hrdinovia prekonať hlavne premýšľaním. Vynikajúci úvod anime, ktorý preverí schopnosti hrdinov a divák si na nich zvykne a obľúbi si ich (hlavne Gona). Zoldyck rodina (22-26) : Tieto diely sú tu hlavne pre utuženie kamarátstva dvoch hlavných hrdinov Gona a Killuu. Tiež fungujú ako lepšie zoznámenie s rodinou nájomných vrahov Zoldyck(ovcov). Nebeská Aréna (27-36) : Je tu na zosilnenie hlavných hrdinov (Gon a Killua) a pre vynikajúce súboje vo veži zvanej Nebeská Aréna. V Nebeskej Aréne sú poschodia podľa úrovne bojových schopností. Yorknew mestký (37-58) : Hlavne zamerané na Kurapikove pohnútky (motívy). Kurapika teda dostáva dosť priestoru a je predstavená aj skupina Phantom Troupe. Slušne taktický arc. Greed Island (59-75) : Gon a Killua idú do počítačovej hry hľadať otca Gona. V počítačovej hre budú používať karty (hracie karty) a tie majú pozbierať a môžu ich aj rôzne využívať. Mravenčia chiméra (76-136) : Zvykajte si na to, že hlavných hrdinov nebude až tak vidieť. Musíme pochopiť mravcov, ich zámery a pozerať sa dovnútra ich mraveniska. Meruem je vynikajúci záporný hrdina, ktorý v tomto arcu započne kritiku ľudskej spoločnosti a tento arc je teda najviac na zamyslenie. A má vynikajúci emotívny koniec. Voľby trinásteho predsedu (137-148) : Názov veľa napovie. Potom je tu ešte zachraňovanie jednej hlavnej postavy. A nakoniec emotívne celkom slušné zakončenie celého 148 dielneho počinu.(19.6.2015)

Tohle je Shounen jak má být... skvělé postavy, příběh, animace, hudba. Tomuto dílu nemůžu vytknout vůbec nic podstatného. Samozřejmě se zde objevují klišé.. Nejlepší na tom je, že se ten děj vůbec netáhne pořád jede akce dál.. Pro mě jednoznačně 3. nejlepší Shounen... I když ark s mravenci byl zbytečně táhlý a trochu přehnaný tak to ukončení bylo velmi precizně udělané. 9/10(30.7.2015)