Hunter x Hunter (TV seriál)

• Japonsko

ハンター×ハンター

(Japonsko)

Hunter x Hunter

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2011, 148x24 min

Každé mnohodílné anime (stylu Bleach, Naruto, Fairy Tail, One Piece atd.) co jsem měl možnost doposud vidět, má podobnou hlavní strukturu a výrazně se liší pouze povrchnějšími rysy, jako je prostředí, techniky a podobně. Hunter x Hunter se zpočátku tváří úplně stejně, ale než jsem si to stačil uvědomit, tak byl obalen ve své osobité auře a přesvědčil mě, že je jedinečný od úplného základu. Snad jediná věc, kterou má s výše zmíněnými seriály společnou, tak to kladený důraz na přátelství. Postupně jsem s mladým zelenovlasým Gonem procházel pěti arcy, které byly vážně skvělé. V té době jsem si říkal, že si Hunter x Hunter ode mě odnese plné hodnocení, ale pak přišel Chimera Ant arc a já zaplakal, neboť mě vůbec nebavil. Navíc bylo jeho sledování místy až neúnosné. Je to vážně škoda, protože do té doby to byl nejkomplexnější seriál co jsem v tomto žánru viděl. ■ Smrt je zde tak častá a natolik přirozená, že když dvanáctiletý klučina během pár vteřin vykuchá masového vraha, tak si jde chvíli na to hrát s kámošem a oba to berou jako normální věc. Dostala mě taková typická dohoda v rodině nájemných vrahů. „Tati uděláme dohodu? Zabiju dvanáct lidí a ty mi půjčíš 50 miliard.“ ■ Hodně se mi líbilo jak byl prezentován šéfík a členové první velké záporné skupiny, kterým hlavní hrdinové čelili. Zmíněný šéf své členy nebral jako podřadné loutky, s nimiž by pouze manipuloval, ale vážil si jich a jejich názorům naslouchal. Členové k sobě chovali vzájemný respekt a dokázali mezi sebou řešit problémy. Problémem bylo to, že k lidem mimo skupinu se až tak uctivě nechovali a na krku měli spoustu vražd nevinných lidí. ■ Tak moc bych chtěl dát plné hodnocení, ale za ten zmíněný arc prostě nemůžu.(16.5.2016)

Hunter x Hunter (2011) by sme mohli označil za vrchol anime tvorby. Už pri čítaní predlohy mi bolo jasné, že animovaná verzia by materiálu mimoriadne prospela najmä kvôli rozsiahlym vysvetleniam jednotlivých taktík a schopností, ktoré mnohokrát zaberajú celé strany a uberajú tak istej dynamickosti deja. Anime sa s týmto problémom v mange vysporadúva priam bravúrne, keď okrem epických sekvencií nadpozemského soundtracku Yoshihisu Hirana aplikuje postavu rozprávača, ktorý interpretuje širokú škálu fenoménov od jednotlivých schopností až po aktuálne rozpoloženie postáv. Tu by sme sa mohli pozastaviť a vzdať hold neuveriteľne prepracovanému svetu Yoshihira Togashiho, ktorý ani po tristo kapitolách stále neprestáva očarovať. Ak by som mal vybrať najlepšie obdobie (arc), zrejme by som sa priklonil k väčšine a teda ukázal na Chimera Ant Arc, kedy okrem hŕby zvratov, taktických metód a predstavenia hádam najobávanejších schopností vo svete Hunter x Hunter sú predstavované témy ako hegemónia potravinového reťazca (Keď sa Meruem pýta ľudských tanečníc prosiacich o milosť, či aj oni ušetria kravu alebo prasa, keď prosia aby boli ušetrené), filozofia vládnutia (Meruem sa pýta Poufa prečo niktoš bez schopností vyhlasuje, že je kráľ a Pouf mu odpovedá, že toto je bežné fungovanie ľudského sveta), alebo napokon samotná otázka, kto je horší: ľudia alebo mravce? alebo sú zákerní a bezcitní ľudia vôbec ľuďmi? Týmto by som však nechcel zhadzovať žiadne z predošlých období. Každé jedno má totiž pre príbeh individuálny význam a vždy je nadštandardným dobrodružstvom. Pokiaľ svoju pozornosť upriamime na jednotlivé postavy seriálu, máme možnosť nájsť jedny z najzaujímavejších charakterov v anime vôbec, ktoré konajú na základe logiky, inštinktu, či vlastného presvedčenia, ktoré je mnohokrát odôvodnené oveľa šľachetnejším úmyslom, než sme si mohli myslieť. Otázkou ale naďalej ostáva, ako je niekto vôbec schopný zachovať stanovenú úroveň po dobu sto štyridsiatich deviatich epizód a vložiť do nej dovolím si tvrdiť viac, než samotný tvorca predlohy? Navzdory tomu, že nepoznám odpoveď, štúdiu Madhouse sa to v oboch prípadoch nepochybne podarilo.(21.12.2015)

Zatím 22. díl(21.11.2013)

Začátek byl snad až přepálený, hned v prvním dílu začíná Hunterská zkouška a každý díl se odehrává v jiném prostředí, prostě paráda. Po zkoušce ale tempo rapidně klesá a proto jsem seriál zatím nedokoukal. Uvidíme časem, jestli se odhodlám aspoň k nějakému šnečímu tempu. Nevyhnu se srovnání s Narutem. Hunter má svižnější příběh a méně klišé, na druhou stranu nemůže konkurovat v rozmanitosti a charismatu postav. Souboje jsou spíš promyšlené (i když někdy tak trochu nedomyšlené) či překvapivě rozuzlené než epické. Jen škoda, že v obou seriálech jsou hlavními hrdiny dva dementi, které si snad ani nejde oblíbit.. Slabší 4*.(16.12.2014)

Co se "nikdy nekončících" shōnenů typu Naruto, Bleach, atp. týče, Hunter x Hunter je pro mě něčím, co bych vyjádřil jako kombinaci toho nejlepšího z nich, zveličeno dalšími kreativními nápady. Nejsou tu žádné zbytečné fillery, občas se sice objevila nějaká rekapitulace, ale odhadoval bych to v průměru tak na jednu epizodu za 20-40 dalších. Další věcí je fakt, že HxH 2011 je remake původního HxH. To má svoje plusy i mínusy. V kategorii remaků ale rozhodně špička. Není tu snad nic, čím by se povedlo zprznit původní nádech a aktuální rozlišení obrazu to jen zlepšuje. Nerad koukám na nekvalitní video, pokud nemusím, takže tohle rozhodně cením.(27.12.2013)