Chlapectví

Boyhood

• slovenský

Chlapčenstvo

USA, 2014, 165 min

Dá se věrohodně zachytit stárnutí na filmovém plátně než jak to dokázal Richard Linklater a to v projektu na kterém pracoval 12 let se stále stejnými herci? Klobouk dolů, protože film působí dějově naprosto dokonale a zcela uvěřitelně. Prostě divák sleduje dospívání jednoho trošku zvláštního kluka. Nejvíce mě bavily kromě krásného (ne)konce scény s věčně opilým Billem, který se stal na nějaký čas otčímem. 75%(14.9.2015)

Richard Linklater už mi par krát dokázal, že vie obyčajne príbehy točiť neobyčajne dobre. Jeho Boyhood a dvanásť rokov natáčania je vynikajúci nápad a na filme je skutočne pekne vidno. Trošku ma ale sklamal samotný príbeh, ktorý ma síce zaujal a moc nenudil, ale čakal som viac. Za tie skoro tri hodiny sa tam dokopy nič výrazne neodohraje (emócie, zvraty) a celý film ťaží vlastne s toho, že je len skutočne obyčajný. Na prvý krát hodne fajn, druhý krát si ale nie som istý čo by ma na tomto filme malo zaujať. 80% - 4*(3.1.2016)

Na mě až moc hezký a nekonfliktní. Vždyť ten kluk je furt strašně hodnej, jen občas přijde o půl hodiny dýl domů, díky čemuž cukne žilkami těch alkoholických stepfatherů, jiné problémy ale nemá. Vždyť v těch rodinných vztazích není žádný vývoj, žádný pnutí, všechno je strašně sluníčkový a těch 12 let plyne vlastně hrozně očekávatelně. O vztahu matka - syn toho na karlovarském festivalu mnohem víc řekla třeba Mommy Xaviera Dolana. Jako neuvěřitelně obsáhlou kroniku jednoho dospívání a celé naší doby to každopádně musíte ocenit chtě nechtě, její obsah mě ale emocionálně rozechvíval fakt jen sporadicky. Oceňuju však absenci patosu a mrazivě přesný dialog ve fotokomoře a taky monolog Patricie Arquette při Masonově odjezdu na vysokou. 70%(11.7.2014)

• Houdini

Oscar 1 : Herečka VR - Patricia Arquette + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Ethan Hawke, Scénář, Střih ... .... ... ... Zlatý Medvěd - výběr(10.1.2015)

Hrozná nevýhoda festivalů je v tom, že film, který by člověka jinak odpálil, tu vyzní jen jako velmi solidní kousek, i když se jedná o historický počin. Linklater nemá konkurenci v jemnosti pozorovatelství všedních trapností a strastí, ani v tom, jak jednoduše ve svých filmech akcentuje krásnou tíhu pomíjivosti. V tom je Chlapectví stejně strhující jako "Before" trilogie. Popravdě jsem ale očekával, že z tématu dospívání a přirozené proměny postav vydestiluje ještě silnější emoce, ještě preciznější pavučinu souvislostí (některé pokusy o zužitkování motivů z minulosti vyznívají bohužel hodně násilně, třeba postava mexického zahradníka). Nebudu ale vůbec předstírat zklamaného. Chlapectví odhaluje moc filmového média jako fiktivní paměti a krásu neokázalého filmařského jazyka, který o nic násilím nežádá, ale všechno si poctivě zaslouží. [80%](11.7.2014)