poster

Ztracené adresy (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2011, 8x20 min

Scénář:

Josef Fišer
(další profese)
 • Lucas87
  ****

  Skvělá počítačová animace, moc se mi líbil díl o Staré vodě.(28.4.2013)

 • Neklan006
  ****

  Dílů už je třináct... 9 - Horní a Dolní Borková 10-Zhůří 11-Nové Údolí 12-Stará Voda 13-Herčivald(13.12.2012)

 • Upír
  ***

  Ztracené adresy jsou sice projekt bohulibý, avšak nepříliš dobře provedený. Samotný nápad zdokumentování zmizelých vesnic, je báječný, jejich výběr po celé republice se taktéž povedl, ale bohužel některé prvky seriálu působí nesmírně rušivě. 3D animace zbořených domečků je vcelku laciná a hlavně nejsou pořádně zasazené do prostředí, kde kdysi stály. Chybí tam jakékoliv oživení, porost, hospodářské zázemí a nejde se tak s jednotlivými místy příliš ztotožnit, animace působí spíše rušivě. Výjimkou jsou 3D mapy, těch mohlo být více a daly by se i lépe užít k demonstraci růstu obce a její proměně. Ani zaměření se na jednoho obyvatele, který diváka seznamuje s obcí, není špatným nápadem, ale to by museli jednotliví obyvatelé mluvit řádným nářečím (byť současným, mluva ze 17. stol. by divákovi moc nepomohla). Navíc po shlédnutí všech dílů začíná být značně otravný zasněný pohled postav do prázdna, vypadají jako postřelená laň. Zdá se rovněž neuvěřitelné, že i dvacetiminutová stopáž může být dlouhou, problémem se jeví natažené záběry krajiny, pomalé tempo řeči i hudba všemožně navyšující míru patosu, v tématu tohoto druhu však nutně přítomného. Ztracené adresy bych ocenil spíše jako publikaci, s velkou mapovou přílohou, nikoli jako seriál. Drobnou historickou neakurátnost ve zjednodušené televizní podobně jsem ochoten přijmout, byť z ní taky úplnou radost nemám.(3.3.2013)

 • Šandík
  ***

  Historie jednotlivých míst i širších celků je v těchto dokumentech předkládána místy hodně zvláštním způsobem, například tvrzení, že se od roku 1620 tam a tam projevovala "habsburská centralizace" je vskutku vypečené a zcela mimo historickou realitu. A takových kopanců jsou v těchto dokumentech desítky... 60% s odřenýma ušima...(29.12.2012)

 • blitzer
  ****

  Přejemný dokumentární cyklus o zaniklých vesnicích doprovázený vcelku zdařilými animacemi bývalých stavení. Většina vesnic byla kdesi v pohraničí, takže o záběry nádherné krajiny není nouze. Na druhou stranu jsou jednotlivé díly poněkud šablonovité a opakují se stále stejné motivy.(10.3.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace