Husiti

Česko, 2013, 85 min

Pavel Koutský

Pavel Koutský
  • Mrkvič

Možná jsou Husiti rafinovaným dílem, které chytře modifikuje část naší historie, ale pro mě je to nudná sračka. Vtip nula. Vizuální stránka nula. Ještě horší jsou zpívané pasáže, které se nějak snaží natáhnout film na alespoň těch 80 minut. Hodně moc lituju české studenty, kteří na tohle museli chodit do kina se školou.(2.5.2014)

Pri takom nízkom hodnotení cítim potrebu film Husiti obhájiť, lebo vôbec si ho podľa mňa nezaslúži. Ja som sa pri ňom veľmi dobre pobavila. Čo sa týka vekovej kategórie, film síce uvádza, že je určený deťom ale podľa mňa si ho najviac užijú dospelí, ktorí majú v českých dejinách prehľad, vtedy jednotlivé žarty padnú na úrodnú pôdu :) To, že niekedy boli niektoré žarty na hrane mi osobne vôbec nevadilo, je to dôkaz, že predsa len animovaný film znesie viac ako ten hraný. Riešiť historickú presnosť je úplne bezpredmetné, to by sme mohli riešiť pri každom hranom, či animovanom historickom filme, veď film Husiti sa vôbec nechce tváriť ako historický dokument. A posledná vec, čo sa týka "odfláknutej animácie", to že niečo nie je krásne pixarovsky uhladené a 3D automaticky nemusí znamenať odfláknutosť. Mne náhodou kreslená animácia bola veľmi sympatická.(31.8.2014)

• boblig

Pro děti nesrozumitelné, pro dospělé nevtipné ... Pro koho je ten film vlastně určen?(7.11.2013)

Řada recenzentů i "recenzentů" se ptá, komu jsou Husiti určeni. Dětem? Dospělým? Po dnešku můžu bez obav a trochu sobecky říct, že nejspíš mně. Být film méně natahovaný (obzvlášť část mezi záchranou Husa a zrodem Žižky), byl by ještě lepší. Nápady mu nechybí, Pavel Koutský nejvíce řádí ve chvílích, kdy ožívají všemožné nákresy (vynálezcovy bojové stroje, zvlášť ten první tank s okovaným cepem místo děla), velice dobrý je i dabing (škoda jen, že Viktor Preiss Husa také nezpívá, když zpívat umí) a hudba, přestože není od Petra Skoumala, nýbrž od Miroslava Kořínka. Je to sice jednoduchá zábava, ale nijak závadná nebo vyloženě urážející. Jo, to když si vzpomenu na Čtyřlístek ve službách krále... Brrr.(12.11.2013)

• Big Bear

Dnešním dětem je problém přiblížit historii. Nebaví je. Je to průda a vopruz. Proč vůbec něco vědět o Ramsesovi, Jeruzalému či nějakém Husovi? Důležité je přeci vědět, kde je dobrej wifi signál, kdo má na kartě nasosaný nějaký cracklý full prima hry a apps, co kdo vycraftil v minecraftu atd... -----Všechno je na to učitelích a způsobu výkladu dějepisu. Udělat to nějak zábavně a záživně nedokáže každý. Drcení dat a událostí nazpaměť je ta nejhorší cesta. Proto vítám každou snahu připomínat naší historii dětem jakoukoliv formou. Máme svojí historii a máme nač být hrdí. Bohužel vlastenectví je u nás dnes stejně vyčpělý pojem jako Jan Hus se svojí pravdou... Hodit dějiny zábavnou formou na filmové plátno je myslím jednou z cest, jak dětem nenásilně některé události sdělit, oživit či ukázat... O to více však musí být tvůrci opatrní v tom, jakým způsobem to budou prezentovat. Nechci tvrdit, že nelze udělat kreslenou pohádku o Janu Husovi, protože by to bylo znesvěcení velké ikony naší historie... ale je třeba to udělat vyváženě. Ať je tam humor, ale ať je tam i to o co se mistr Jan snažil, co propagoval a zač zemřel. Tady mi přišlo, že nějak převažovala ta zábavnost, muzikálnost a tak mi to celé přišlo špatně pojaté. Je to velká škoda. Dávám tedy jen jeden kalich. *(12.10.2014)