Husiti

Česko, 2013, 85 min

Pavel Koutský

Pavel Koutský
  • Big Bear

Dnešním dětem je problém přiblížit historii. Nebaví je. Je to průda a vopruz. Proč vůbec něco vědět o Ramsesovi, Jeruzalému či nějakém Husovi? Důležité je přeci vědět, kde je dobrej wifi signál, kdo má na kartě nasosaný nějaký cracklý full prima hry a apps, co kdo vycraftil v minecraftu atd... -----Všechno je na to učitelích a způsobu výkladu dějepisu. Udělat to nějak zábavně a záživně nedokáže každý. Drcení dat a událostí nazpaměť je ta nejhorší cesta. Proto vítám každou snahu připomínat naší historii dětem jakoukoliv formou. Máme svojí historii a máme nač být hrdí. Bohužel vlastenectví je u nás dnes stejně vyčpělý pojem jako Jan Hus se svojí pravdou... Hodit dějiny zábavnou formou na filmové plátno je myslím jednou z cest, jak dětem nenásilně některé události sdělit, oživit či ukázat... O to více však musí být tvůrci opatrní v tom, jakým způsobem to budou prezentovat. Nechci tvrdit, že nelze udělat kreslenou pohádku o Janu Husovi, protože by to bylo znesvěcení velké ikony naší historie... ale je třeba to udělat vyváženě. Ať je tam humor, ale ať je tam i to o co se mistr Jan snažil, co propagoval a zač zemřel. Tady mi přišlo, že nějak převažovala ta zábavnost, muzikálnost a tak mi to celé přišlo špatně pojaté. Je to velká škoda. Dávám tedy jen jeden kalich. *(12.10.2014)

• xxmartinxx

Jan Hus zde mluví, zpívá, rapuje a básní o tom, jak pravda musí vždy zvítězit. Ale nakonec s úsměvem dojde k závěru: „A víte co, kluci český? Dobře jste se z toho vylhali, takhle se to dělá!“ Není ani tak problém s tím, že jsou tu v domnění vtipnosti dějiny překrucovány, ale že jsou před děti předkládány podobně morálně prohnilé postavy. V jakékoliv civilizované kultuře by nakonec Hus odvětil, že hrdinům sice vše vyšlo a skutečně si zachránili krk, což byla jediná motivace jejich činů, ale tohle prolhání se za štěstím přece není možné. Hrdinové by se káli, přiznali, omluvili a byli by napraveni. Ano, je to klišé, ale je to správné a morální klišé. Ve filmu pro nejmenší (ať se z toho tvůrci vymlouvají jak chtějí, chodit se na to bude s dětmi) tedy. Zmínit musím i ne jednoduchou, ale vyloženě nekvalitní a odfláklou animaci. V distribučních listech se režisér přiznává, že primitivnost animace se nepokoušel zakrýt. Ovšem „záměrná jednoduchost“neznamená, že můžete rovnou měnit barvu oblečení postav během jedné scény, zapomínat jim dokreslovat části těl, nebo je rovnou nechat na plátně poblikávat, různě trhavě mizet a přeskakovat. To není stylizace, ale jen lajdáctví a naprostá neúcta vůči platícímu publiku. Tvrzení, že film vznikal řadu let a stál dvacet milionů, je humornější než jakýkoliv vtip ve filmu. PS: Opravdu mě dostává, jak se to snaží tvůrci omluovat tím, že to není mířeno na děti. To je směšné - ten film je nepochybně mířen na děti. Dlouhé sekvence, kde někdo někoho honí ve stylu Toma a Jerryho, nemají dospělého čím zaujmout a pobavit, spousta primitivního fyzického humoru rovněž. Čili tohle JE film primárně pro děti a žádné blbé výmluvy, prosím!(7.11.2013)

• sportovec

Snaha o nadhled, není-li zakotvena v hloubce skutečného umění a zralosti, o řemeslu nemluvě, končívá trapně. Po Listopadu je podobných pokusů o řachandu z šesté cenové skupiny až neúnosně mnoho.(7.11.2013)

Řada recenzentů i "recenzentů" se ptá, komu jsou Husiti určeni. Dětem? Dospělým? Po dnešku můžu bez obav a trochu sobecky říct, že nejspíš mně. Být film méně natahovaný (obzvlášť část mezi záchranou Husa a zrodem Žižky), byl by ještě lepší. Nápady mu nechybí, Pavel Koutský nejvíce řádí ve chvílích, kdy ožívají všemožné nákresy (vynálezcovy bojové stroje, zvlášť ten první tank s okovaným cepem místo děla), velice dobrý je i dabing (škoda jen, že Viktor Preiss Husa také nezpívá, když zpívat umí) a hudba, přestože není od Petra Skoumala, nýbrž od Miroslava Kořínka. Je to sice jednoduchá zábava, ale nijak závadná nebo vyloženě urážející. Jo, to když si vzpomenu na Čtyřlístek ve službách krále... Brrr.(12.11.2013)

• Tom_Lachtan

Tohle někdo podělal, hodně, ovšem otázkou je, kdo za to může, on už fakt, že do kin i na DVD šel film pod názvem " Husiti ", přičem na začátku filmu je uveden původně plánovaný název " Hus i ti Husiti " vypovídá o souladu jednotlivých složek procesu výroby a propagace... Kdyby to jen nebyla taková dementnost... Dovedu si představit, že by výsledek mohl být dobrý, buď by tomu pomohlo jasné zaměření na dospělého diváka, kdy by prostě nebyl problém v tom, že hlavní postavy jsou v podstatě alkoholické svině, které neustále lžou, chlastají a zdrhají, takhle je prostě neskutečně mimózní představovat takové postavy jako hrdiny malejm dětěm, žel přítomno je i dost dalších chyb, které jsou jenom diletantské, třeba že písňové party Mistra Jana nezpívá dabér jeho hlasu Viktor Preiss, který zpívat umí. Bohužel, všechny přítomné písničky jsou neskutečně debilně otextované (vyjma Kdož su boží bojovníci, přirozeně) a zní hůř, než titulní písničky animovaných seriálů pro děti v maďarském dabingu, ona je hudba celkově jako z nějaké hodně nepovedené představy o němé filmové grotesce. Docela obstojná animace a pár fungujících vtipů rozhodně nedokáže celek udělat něčím jiným, než jen zhovadilostí, která chce být vtipná parodie historie, ale jde ji to asi jako třínohé fretce klasický balet.(1.5.2014)