Ejzenštejn v Guanajuatu

Ejzenštejn v Guanajuate

Romantický / Životopisný / Komedie

Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie, 2015, 105 min

• Triple H

Greenwaya nepoznám, ani jeho tvorbu. Neviem teda posúdiť či to čo som videl je bežná demonštrácia nejakej jeho patológie, alebo či sa riadil len momentálnou "inšpiráciou". Prvú trištvrtehodinu som mal pocit, že som podhodnotil asi všetky filmy čo som kedy videl, lebo mi to celé liezlo dosť na nervy a navyše som sa nudil. Ejzenštejn mi prišiel ako egocentrický, preafektovaný, rozmaznaný, hysterický kokot a rozhodne som nemal záujem sledovať jeho čurákovanie bezmála dve hodiny. A v živote som nechyroval, že si dokonca budem na veľkom plátne "užívať" gay porno a sledovať ako mi dvojica "pánov umelcov" v každom druhom zábere do ksichtu strká svojich chlpatých fešákov. Neviem síce čo nám tou všadeprítomnou mužskou nahotou chcel pán režisér réce, možno ho pritom len príjemne šimralo v miešku, ale zase som bohatší o pár obrázkov, ktoré si z už aj tak pošramotenej mysle asi nevymažem. Uznávam však, že keby Greenwayovi niekto dal normálny scenár, lieky, alebo v ňom inak utlmil jeho exotično, ako režisér nie je najhorší. V druhej polovici to s poklesom prítomnosti pánskeho ohanbia na plátne začne byť sledovateľné a napriek tomu, že Ejzenštejn mi stále liezol na nervy, bol postavou, ktorá si vo filme prešla nejakým vývojom. Fakt, že vo výsledku som to nakoniec bez problémov dopozeral považujem po úvode pomaly za zázrak.(22.2.2017)

41. LFŠ(2.8.2015)

Divoký tok citací a myšlenek až v příliš rychlopalném a homosexuálním kaleidoskopu...(25.8.2016)

Kdyby to byl můj první film od Greenawaye, kdybych k němu neměl žádný vztah, nepřijal bych to. Ale protože ho mám rád, tak s ním vedu smířlivější dialog a i při nesouhlasu si z jeho tezí víc beru. Není to fér, ale je to tak.(7.11.2015)

Svobodné jako Rus s pérem Mexikánce v zadku. Třicátá léta. Nezapůsobilo to na mě intenzitou, jakou bych čekal od filmu, který je mnohými považován za Greenawayův "návrat", ale plátno Ejzenštejnovi slušelo.(16.12.2015)