Ejzenštejn v Guanajuatu

Que viva Eisenstein !

Ejzenštejn v Guanajuate

Romantický / Životopisný / Komedie

Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie, 2015, 105 min

Kdyby to byl můj první film od Greenawaye, kdybych k němu neměl žádný vztah, nepřijal bych to. Ale protože ho mám rád, tak s ním vedu smířlivější dialog a i při nesouhlasu si z jeho tezí víc beru. Není to fér, ale je to tak.(7.11.2015)

Jako jo, na rozdíl od Goltzia to má příběh, který se někam hýbe, a dá se to s jistou dávkou zaujetí sledovat celou stopáž (*spoiler* vyjma artovýho gay porna, to mě bůhvíproč moc nebralo *spoiler*). Na druhou stranu to není takový vizuální propletenec, jako předchozí snímek, který tak nějak dává od zčátku najevo, že jeho středobodem je právě ukázat, kam až dneska vyjadřovací prostředky filmařů sahají, takže všechny ty rádoby krutopřísný audiovozuální vyfikundace působí spíš rušivě, v lepším případě jako manýra. Jak jsem si myslel, že Greenaway bude režisér mého gusta, po třetím zhlédnutém filmu se kloním spíše k opaku. Proto 3 hvězdy.(1.8.2015)

41. LFŠ(2.8.2015)

Vynikající audiovizuální ilustrace pro Ejzenštejnovu knihu esejů "Kamerou, tužkou, PÉREM." Satisfakce pro všechny studenty střihové skladby za trápení způsobené snahou pochopit intelektuální a jiné Ejzenštejnovy montáže. Pokud Martin Čihák neopustí sál po 10. minutě, kde Ejza rozpráví se svým pérem, dočkáme se zvolání "Britové nechali Ejzenštejna znásilnit před našima očima! A to DOSLOVA!" Každopádně film elegantně kombinuje to nízké a živočišné s oním duševně vznosným a vysokým; a připomíná že největší ze sovětských montážníků, obdivovatel Mickeyho Mause a Charlieho Chaplina, dobře věděl, že film je také především zábava.(16.2.2015)

Svobodné jako Rus s pérem Mexikánce v zadku. Třicátá léta. Nezapůsobilo to na mě intenzitou, jakou bych čekal od filmu, který je mnohými považován za Greenawayův "návrat", ale plátno Ejzenštejnovi slušelo. Ať už to znamená cokoliv.(16.12.2015)