Ejzenštejn v Guanajuatu

Que viva Eisenstein !

Ejzenštejn v Guanajuate

Romantický / Životopisný / Komedie

Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie, 2015, 105 min

(dám si tu námahu a 3,5* zaokrouhlim nahoru jen proto, že je to Greenaway /posička)(11.11.2015)

Vynikající audiovizuální ilustrace pro Ejzenštejnovu knihu esejů "Kamerou, tužkou, PÉREM." Satisfakce pro všechny studenty střihové skladby za trápení způsobené snahou pochopit intelektuální a jiné Ejzenštejnovy montáže. Pokud Martin Čihák neopustí sál po 10. minutě, kde Ejza rozpráví se svým pérem, dočkáme se zvolání "Britové nechali Ejzenštejna znásilnit před našima očima! A to DOSLOVA!" Každopádně film elegantně kombinuje to nízké a živočišné s oním duševně vznosným a vysokým; a připomíná že největší ze sovětských montážníků, obdivovatel Mickeyho Mause a Charlieho Chaplina, dobře věděl, že film je také především zábava.(16.2.2015)

41. LFŠ(2.8.2015)

Další z obrazově originálních a provokativních snímků Petere Greenawaye založených na fabulaci skutečných událostí.(15.1.2016)

Svobodné jako Rus s pérem Mexikánce v zadku. Třicátá léta. Nezapůsobilo to na mě intenzitou, jakou bych čekal od filmu, který je mnohými považován za Greenawayův "návrat", ale plátno Ejzenštejnovi slušelo. Ať už to znamená cokoliv.(16.12.2015)