Závod ke dnu

Vít Janeček

Vít Janeček

Braňo Pažitka

Midi Lidi

Hlavně poslední třetina filmu, kdy se přechází z českého prostředí do globálních dopadů, stojí za to.(2.11.2011)

... důležitá přidaná inspirativní hodnota - debata s nadpozemským Vítem Janečkem!(24.2.2012)

• Dronte

Bullshitting nejtěžšího kalibru. Každý člověk, který absolvoval základy ekonomie (mikro a makro) a pochopil je musel mít během sledování dokumentu pocit, obsazení sálu čečenskými teroristy není nejhorší alternativa ke strávení dalších 70 minut.¨ Více na http://dronteho.blogspot.com/2012/05/zavod-ke-dnu-napraveni-nekterych-lzi.html(25.5.2012)

• lena60

Česká radost v českých kinech, jo? Tsss. První návštěva kina na sérii dokumentů a hned rozčarování jako hrom. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se tento dokument objevil ve vysílání ČT pod názvem Robota a v kinech je distribuován jako Závod ke dnu, když materiál natočený režisérem Janečkem je u obou dokumentů z 90%totožný? Kdybych neviděla před necelými dvěma měsíci Robotu v televizi, byly by to hvězdy tři. Takto navztekaný a znechucený odpad.(17.11.2011)

Film jsem viděla v rámci ProtestFestu v Brně a následovala po něm velmi nosná (a vtipná:) debata, které se účastnili: politolog Ondřej Císař z FSS MU; šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka a politolog Ondřej Slačálek. Všichni 3 jsou velice svérázní a svobodomyslní chlapíci a tudíž diskuze chvílemi nabývala až anarchistických (v konzervativním smyslu) rovin, tudíž diskuze snažící se oprostit od stereotypů a zavedených pořádků, které je potřeba změnit. Film samotný zobrazuje aktuální fenomén nárůstu nezaměstnanosti a co k němu vede a jakou roli v tom hraje česká korupční scéna a chtíč lidí (milionářů, mají hodně a chcou ještě víc) za ziskem. Na ČT dávali jen 50 minutovou verzi, která byla okleštěna o analýzu amerického ekonoma a záběry demonstrujících nezaměstnaných a tudíž vyzněla docela jinak. Hlavně ona analýza vnesla do dokumentu docela jiné hloubky. Film má určitě své mouchy, ale to by musel trvat třeba 5 hodin, aby se tam podařilo vecpat všechny podrobnosti a analýzy. To už by se mělo starat naše Ministerstvo a zjišťovat situaci, a ne jen tak od boku střelit např. novelu o zaměstnávání cizinců bez toho že by si třeba zjistilo, jestli jsou vůbec Češi, kteří jejich práci zastanou. Dokumenty mají jen upozornit na problematiku, ale hlubší rozbory by měli dělat lidé povolaní a u moci... Což se u nás bohužel neděje.(25.5.2012)