Útěk

Norsko, 2012, 75 min

Roar Uthaug

Thomas Moldestad

Magnus Beite

Norská krajina ve své temné kráse a příběh, který není ničím nový ani objevný, ale má spád. Ano, režisér sází na náhodu, štěstí a nepravděpodobnost, že je nad slunce jasné - takhle by se to stát prostě nemohlo. Nemá cenu vyjmenovávat řadu nesmyslů, ať už pád do vodopádu, nebo fakt, že mladá dívka zatočí s bandou ozbrojených dospěláků. Ne, ve skutečnosti by to byl hodně krátký příběh. Ale jako dobrodružná pohádka v přitažlivých kulisách, proč ne? Už chyběli jen draci a zákeřní skřítci. Já jsem se nehal obelhat, přivřel obě oči a užíval si zemi, kterou mám rád (tedy kromě Čech).(29.12.2015)

• Xmilden

Uvěřitelné asi jako seriál Neuvěřitelné příběhy. Závěrečná Rambo část vypadá dosti nepravděpodobně. Scénář si vystačí tak tak na 75 minut, takže je alespoň dobře že film poměrně svižně uteče. Z hereckého obsazení výrazně ční, hlavně vzhledově, Ingrid Bolso Berdal.(24.10.2013)

• maddy

Po vynikajúcom prvom Cold Prey som do režiséra Roara Uthauga vkladál veľké nádeje. Po rokoch sa vrátil k thrilleru/hororu a námet o úteku zo svárov krvilačného klanu v Nórku okolo roku 1450 znel pre neho ako ten pravý. Bohužiaľ, tam kde z tuctového slasher námetu o vrahovi v opustenom hoteli dokázal doslovne vykúzliť adrenalínovú jazdu plnú napätia a nápadov, tam pri Escape (Flukt) skĺzava do nezáživnej rutiny až nudy. Prvých 15 minút pritom vyzerá sľubne s nábehom na poriadny exploitation, bohužiaľ akékoľvek očakávania rapídne upadajú s každou pribúdajúcou sekundou. Postavy sa začnú chovať hlúpo, do jednoduchého príbehu sa začne miešať zbytočná sentimentalita a čo je najhoršie postráda to akékoľvek napätie alebo atmosféru. Miestami mi prišlo až divné, že to točil ten istý režisér ako Cold Prey, keďže v prípade Espace nedokázal ani z jednej naháňačky po lese, po skalách, v bahne (a že ich bolo neúrekom) vytrieskať čo by len minútu adrenalínu. Navyše sa prekvapivo bojí aj gore scén. Celé dianie tak nejako bez diváckeho záujmu začne, skončí a ja som pri záverečných titulkoch zistil, že som sa v podstate ani nebavil, ale ani ma to na druhej strane výrazne neurazilo hlavne vďaka skromnej ani nie 80 minútovej stopáži. CELKOVO: 2,5* Sterilná rutina bez štipky inovácie.(7.3.2013)

Tahle historická naháněčka skrz mrazivou, ale nádhernou přírodu vzdáleně připomene příbuzného Centuriona. Jen tu banda hrdlořezů nehoní boje schopné vojáky, ale dvě nebohé dívky, které mají jen pramalou šanci proti tlupě ozbrojenců a násilníků. Tu navíc vede pěkná svině v podání Ingrid Berdal (Fritt Vilt), která si svojí roli fakt užívá. Možná trošku zamrzí krátká stopáž (bez závěrečných titulků pouhých 74 minut) a lehké zpomalení v prostředku filmu, ale tempo opět nakopne prohození rolí kočky s myší a následná rubačka. Nuda tedy nehrozí.(24.2.2013)

Bdělost a pozornost přeji, pokud právě sedíte u filmu! Já u něho seděl před chvílí a mé pocity jsou smíšené.. Dost jsem se těšil, začátek fantastický, nabudil mě ještě více na prvotřídní historickou řež, ale pak se stáhnul na příběh stokrát vyprávěný, se zvraty předvídatelnými, prostými.. Žádné další překvápko se nekonalo.. Vizuálně zdařilé, na čas a pozornost nenáročné, do paměti se vám to ale nevtiskne.. Docela škoda.. Mějte se filmově, Woo.(5.7.2013)

• - Kristian Espedal, který hraje lukostřelce Grimma, je také známý jako Gaahl, bývalý zpěvák norské black metalové kapely Gorgoroth. Od roku 2008 v kapele nepůsobí. (hladass)

• - Na začátku filmu Signe (Isabel Christine Andreasen) vyřezává do přívěsku na krk runu "Othila", která znamená dědičnost či dědictví. (WolfIssen)