Automata

Autómata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

70% nemůžu říct, že neuvažuju i nad 4. hvězdou. Španělskou produkci mám moc rád a roboti se v tomhle film opravdu moc povedli. Banderas má skvělé charisma, musím říct, že jsem čekal béčkové sci-fi a byl jsem velmi příjemně překvapen. Pravděpodobně se na tento snímek podívám znovu.(10.2.2015)

,,Vy jste opice. Zlá opice." Špinavé existenciální drama. Příjemně líně plynoucí za doprovodu vetřelčí hudby (autorem je ovšem Zacarías M. de la Riva). Něco z Blade Runner, něco z Já, robot, špetka z písků StarWars a Duny. Tisíckrát kladené otázky o smyslu bytí, o životě, o budoucnosti. Budoucnost už není to, co bývala...a Banderas je slušivá troska.(3.12.2014)

Ak roboti, tak zase na asimovský spôsob. Ide o to, či sa bude majster z toho posmrtne tešiť, alebo rotovať v hrobe. Asi by len tak po Automate mávol rukou, že môže byť, ale mohlo to byť oveľa lepšie. Automata totiž mohol byť slušný art, kde by sa rozvíjali motívy, metafory atď. V tomto lacnejšom prevedení pôsobí béčkovo (v dobrom), ale jeho jednoduché dialógy sú príliš doslovné, aby naplno využil potenciál námetu. Ako fanúšik sci-fi som mal však z filmu celkom radosť pretože podľa hodnotení som očakával prúser. Som rád, keď sa ľudstvo nevyhubuje iba samé, ale že sa občas berie aj v potaz nevýpočitateľná slnečná energia.(31.12.2015)

• ripo

Postapokalyptická pseudopsychologická a pseudofilozofická zlátanina bez nápadu. Antonio Banderas a ani Melamie Griffith nezaujali.(31.12.2014)

Depresivní post-apo sci-fi o tom, že člověk je taková kunda, že i na sklonku vlastní existence nenesne pomyšlení na to, že odkaz lidstva možná dál ponese umělá inteligence, která se vyvinula jako vyšší forma otročících robotů. Asi si řeknete, že něco podobného tu bylo v Terminátorech, Já robot nebo AI - umělá inteligence a do jisté míry by jste měli pravdu. Jenže každý z těchto filmů podává umělou inteligenci v trochu jiném světle a zatímco všechny nabízejí strhující podívánou prakticky od začátku, Automata je velice pozvolná a vyvrcholení přichází prakticky až v samotné závěru. Při dojemném finálním songu jen nevěřícně kroutím hlavou, že jsme ten samý druh, který dokáže tvořit něco tak fantastického, a zároveň ten druh, který vše ničí a žene se do záhuby...(27.11.2014)