Automata

• Francie

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min

Indie verzia I, Robot zo Španielska. Automata má skutočne nádherný, neskutočne štýlový vizuál kombinujúci zničený post-apokalyptický svet s čistými líniami robotov. Tí samotní sú nadizajnovaní bravúrne, očarujúco ale zároveň mierne znepokojivo. Do toho všetkého ešte hrá tajomný hudobný doprovod a futuristická výprava tak zaujme na prvý pohľad. Po trikovej stránke nie je ani takémuto nezávislému filmu absolútne čo vytknúť. Po ambicióznej prvej hodinke, ktorá načrtne pár filozofických myšlienok sa z toho však v tej druhej stáva to najtuctovejšie sci-fíčko, dianie sa doslovne zasekne na jednej púšti, respektíve v jednom polorozpadnutom hangári a film sa už nevie nakopnúť prakticky až do samotného konca. S načrtnutými myšlienkami (neraz aj pomerne odvážnymi a kontroverznými – napr. že človek je len vyvinutejšia opica a jeho nahradenie vyššou formou inteligencie, tou umelou, je nevyhnutné) sa nijako nepracuje a režisér akoby zrazu nevedel čo chce vlastne točiť. Nezávislé inteligentné sci-fi, či tuctové akčné sci-fíčko pre masy. V závere sa tak z toho stáva skôr to druhé a končí ako jednoduchučký, neambiciózny projekt. Dobre sa na to pozerá, ale sprvu pútavého filmu sa postupne vytratí akékoľvek hlbšie posolstvo, o ktoré sa režisér evidentne snažil. Navyše by v druhej polovici bolo potrebné aj rapídne pritlačiť na tempe. Nejaké vyššia méta sa tu nakoniec bohužiaľ dosiahnuť nepodarila. CELKOVO: 3* (6/10)(17.10.2014)

Nevyrovnaná směska dvou- a čtyřhvězdičkových momentů. "Automata" rozhodně zaujme atmosférou a nebanálními nápady, celkově chválím zajímavou koláž sci-fi a retro prvků (technika a média a lá 80s, zbraně a kabáty a lá filmy noir). V tomto ohledu trochu připomíná Gattacu. Hudba i kamera je taky na jedničku, ke dnu to ale táhnou vesměs průměrné herecké výkony a hlavně scénář, který jakž takž obstojí jako celek, ale selhává v detailech. Není to skvělý film, ale možná se k němu vrátím. Nechápete? Já taky ne.(11.6.2015)

Jelikož z obsahu Formelina toho moc divák nevyčte (nic proti!) rozhodl jsem se jej zvídavým potenciálním divákům lehce nastínit. -- Svět je po jaderné katastrofě, většina zemského povrchu je spálená sluncem a vysoce radioaktivní. Počet lidí se výrazně zredukoval a žije jen v izolovaných městech s umělými kyselými dešti za jejichž okrajovými zdmi se skládkami a pouštěmi vám již nikdo negarantuje bezpečnost. Aby lidstvo přežilo, vyrobila spol. ROC inteligentní roboty určené pro široký rozsah prací v nebezpečných a zamořených oblastech pro lidi nedostupných. Každý robot je vysoce inteligentní a do čipu má zakódovány dva hlavní zákony. Neublížíš člověku a nebudeš se sám modifikovat či měnit. Lidé mají roboty pro domácí práce, roboty chůvy, těžaře, svářeče, nosiče, popeláře atd... Antonio coby pojišťovací agent spol. ROC je zván k mnoha případům, kdy lidé žádají odškodnění za činy robota co mají v domácnosti. Antonio je spolehlivě zamítá jako podvody. Roboty ROC zná dokonale a ví, že by žádný robot nikomu z lidí či zvířat neublížil. Náhle je však povolán do policejní márnice, kde leží pozůstatky robota, kterého odstřelil policista na hlídce. Ten tvrdí, že robota viděl když si vyměňoval svojí elektroniku za jinou... U policisty však byly zjištěny psychotropní látky v krvi a tak je jeho tvrzení značně nevěrohodné. jenže pitva robota prokázala, že se v sobě obsahuje součástky z jiných robotů o čemž ROC jediná pověřená opravami nemá žádný záznam... Dál nebudu spoilerovat. ------ Antonio potěšil. I když už je to starej kořen a točí reklamy na orbitky, tady mu to seklo i s tím účesem na Willise :-). Film má velmi zajímavou myšlenku a řada věcí v něm opravdu k zamyšlení. Po první skvělé polovině ale dojde k ,,akční'¨části děje, která byla jednak nudnější a kde se roboti začali chovat jak hodní a přátelští Transformeři... To film výrazně srazilo. Konec už tomu dal na prdel a já se jen bál, že banderas bude mít sex s tou bílou vzdychající plechovkou :-) (nebudu spoilerovat! :-) Z naháněčky na poušti mne nejvíc zaujaly jen ty třínápravové Land Rovery Defendery což asi nebyl záměr tvůrců. Takže verdikt? Zajímavé, lehce originální, bohužel s velmi předvídatelným dějem a řadou nelogičností (např. závěrečné setkání všech na silně radioaktivní poušti!). Dávám tedy 3 biočipy. * * *(27.2.2015)

Napriek miernemu zakolísaniu v tempe v strednej časti, výborné sci-fi. Film má presno to, čo chýbalo v JA, ROBOT. Špinu. Atmosféra podobná BLADE RUNNEROVI pomáha aj filozofickej rovine a i keď je Automata jednoduchý film stojaci myšlienkovo asi na dvoch-troch rozhovoroch, má emócie i napätie. Melanie Griffith vyzerela skvelo...(27.10.2014)

,,KDO TĚ ZMĚNIL? KDO TI ZMĚNIL ZÁKONY?"... /// Po válečný (španělský) kriminálce, tu máme (španělský) kriminální sci-fíčko. Co vám budu povídat – moc krásní robotci, jen promluvit! (ty vole, dyť mluvěj…) A ta futurologie! Navíc parádní Banderas – takovej jinej, vošuntělej… Příběh vo tom, jak kvantovej mozek překonal snahu lidí udržet ho v rozměrech lidský mysli, je postavenej na solidní trikový stránce, takže to rozhodně není levná sračka. A jediný co mu chybí k vyšší metě, je zajímavější, hlubší, extrémnější či snad honosnější myšlenka. To, že lidi jsou násilný opice vím. Nejvíc to vodsere závěr, kterej je stejně jako celej film dobře koukatelnej, ale takovej jednoduchej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Byl jsem vytvořen. 2.) Dlouho jsem nepotkal inteligentního robota. 3.) Thx za titule ,,urotundy@cbox.cz“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(12.10.2014)