Automata

Autómata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

• Morien

Panečku, to byl ale film. Zrovna v této době, kdy každému na potkání vehementně vyprávím, jak moji vyprahlou duši uspokojují filmy o ničem, se zjeví tento film o ničem, aby mi ukázal, co to je opravdový film o ničem a jak je to celé výsostně neuspokojivé. Přitom kdyby mi někdo řekl, že holohlavý Antonio Banderas bloudí pouští a pochybuje o podstatě lidství, tak budu zřejmě očekáváním skákat vysoko ke stropu, nedbaje nemocné čéšky v koleni. Jenomže mně někdo řekl, že viděl trailer a bude to něco jako horší Já, robot, a tento soud se ukázal jako fatálně pravdivý.(16.10.2016)

• EvilPhoEniX

Spíše Sci-fi drama než thriller, žádné napětí ani atmosféra se ke mně nedostavila. Banderas je zde nevýrazný, tématika robotů je nezajímavě a zdlouhavě ztvárněná, že by jste raději hráli piškvorky. Film tedy ani nedoporučuji, je to pomalé a nezáživné jak ďas, což si od tak atraktivní produkce Francie/Španělsko nedokážu vysvětlit.(26.10.2014)

Vizuálně působivá sci-fi ve stylu P. K. Dicka střihlého Asimovem. Trochu kostrbatá příběhová linie o pojišťovákovi, který se nechtě nachomýtne k nevyhnutelné druhové evoluci ve své podstatě nenabízí nic moc nového, ale je to právě ta neotesanost, která zaujme. Banderas hraje velice dobře, ale očividně proti srsti. Atmosféra je někde mezi Blade Runnerem a Elysiem a klidně bych si z téhle neveselé radioaktivní budoucnosti nechal povyprávět něco dalšího. Malinko nadhodnotím, ale opravdu jenom malinko. P.S: Skvěle budovatelské úvodní titulky.(2.11.2014)

Je zajímavé, jak je umělá inteligence pořád ještě vcelku tvrdý oříšek pro lidské emoce, a to se s tím filmoví tvůrci snaží poprat už pěknou řádku let. Pořád mají ti robůtci celkem roztomilé obličejíky a jistou ehm... lidskost. S tou se dá samozřejmě naložit různými způsoby. Nepatřičnost robotí lidskosti už málem vyřešil Spielberg. Tak proč se konečně neposunout kousek dál a nedopřát jim poklidnou, lidskou nedokonalostí nerušenou evoluci. Roboti zkrátka nemůžou být svině jako my, v tom jsou naprosto nelidští a svět, který tu vybudují, bude fungovat naprosto bezchybně. Ale pokud si chceme zachovat ten náš upocený, organický svět, měli bychom ty stroje rozstřískat dřív, než bude pozdě. S hranatými kraksnami nám to půjde lépe. No prosím, už na mě notebook zase dělá psí oči. Jako kdyby mu nestačilo, že s ním spím v jedné posteli.(1.11.2014)

Atmosférické a nápadité, s příjemným špinavě béčkovým zpracováním. Na druhé straně ale také mizerně zahrané s nepříliš dobrými postavami a místy ještě horšími dialogy. Ve výsledku obstojné sci-fi béčko, které úplně nevyužilo svůj potenciál ale na tu hodinu a třičtvrtě zabaví a přidá pár příjemných momentů, trochu hutně depresivní atmosféry a pár momentů, bez kterých by se film mohl obejít.(20.8.2015)