Automata

Autómata

• španělský

Autómata

Sci-Fi / Thriller

Francie / Španělsko, 2014, 109 min (Alternativní: 106 min)

Autómata je film, který si zaslouží úctu. S málem si vystačí a hodně nám dává. A Antonio byl vynikající. Palec hore.(8.11.2014)

• Slartibarkfast

Položme si otázku, co by se stalo, kdyby nám náš toaster začal odpovídat na naše nadávky hned po ránu a začal spekulovat nad bytím, či nebytím.. Inu, děj není třeba nijak zvláště rozpitvávat. První polovina zcela nezastřeně vylupuje Blade Runnera a to ještě dost blbým způsobem, kdy se do toho scénáristé snažili narvat trochu z toho a trochu z tamtoho, jmenovitě z nejznámějších: Já, robot, Ex Machina, Transcendence a ještě se nám celou dobu snažili namluvit, že v hlavní roli je Bruce Willis a ne nějaký seschlý Tonda Banderas, kterému tyto role opravdu nejdou. Když už má hrdina krvácet a ještě se při tom smát, je volba hlavního protagonisty jasná! Jedině Brůs dokáže běhat bos přes střepy s náležitou grácií. Ač je těžké hodnotit film, kde bylo vidět jakous snahu o hluboký odkaz pro budoucí generace, je to průser. Celá řada jiných a již jmenovaných to zvládla lépe. Kdyby se to alespoň celé odehrávalo v interiérech města, ale to vláčení po poušti už bylo i na mne moc. 40%(5.9.2016)

Indie verzia I, Robot zo Španielska. Automata má skutočne nádherný, neskutočne štýlový vizuál kombinujúci zničený post-apokalyptický svet s čistými líniami robotov. Tí samotní sú nadizajnovaní bravúrne, očarujúco ale zároveň mierne znepokojivo. Do toho všetkého ešte hrá tajomný hudobný doprovod a futuristická výprava tak zaujme na prvý pohľad. Po trikovej stránke nie je ani takémuto nezávislému filmu absolútne čo vytknúť. Po ambicióznej prvej hodinke, ktorá načrtne pár filozofických myšlienok sa z toho však v tej druhej stáva to najtuctovejšie sci-fíčko, dianie sa doslovne zasekne na jednej púšti, respektíve v jednom polorozpadnutom hangári a film sa už nevie nakopnúť prakticky až do samotného konca. S načrtnutými myšlienkami (neraz aj pomerne odvážnymi a kontroverznými – napr. že človek je len vyvinutejšia opica a jeho nahradenie vyššou formou inteligencie, tou umelou, je nevyhnutné) sa nijako nepracuje a režisér akoby zrazu nevedel čo chce vlastne točiť. Nezávislé inteligentné sci-fi, či tuctové akčné sci-fíčko pre masy. V závere sa tak z toho stáva skôr to druhé a končí ako jednoduchučký, neambiciózny projekt. Dobre sa na to pozerá, ale sprvu pútavého filmu sa postupne vytratí akékoľvek hlbšie posolstvo, o ktoré sa režisér evidentne snažil. Navyše by v druhej polovici bolo potrebné aj rapídne pritlačiť na tempe. Nejaké vyššia méta sa tu nakoniec bohužiaľ dosiahnuť nepodarila. CELKOVO: 3* (6/10)(17.10.2014)

• 6thSun

Pro Tondu Banderasů mám slabost, o to víc mě mrzí, že své herecké úsilí věnoval tomuto pohříchu nudnému snímku. Proyasův JÁ, ROBOT zůstal absolutně neohrožen.(14.10.2014)

Mne sa tento film skutočne páčil, pretože veľmi pripomínal film Ja robot s Willom Smithom. Atmosféra filmu je taktiež čarovná, chybičkou filmu sú len trocha zdĺhavé scény s "uneseným" Banderasom, ale i tak je film kratučký a to je myslím škoda. Inak Antonio Banderas podal vynikajúci výkon a po skončení filmu som si nevedel predstaviť, že by sa niekto zhostil role lepšie, alebo že by sa niekto do role hodil viac. Zápletka bola viac než zaujímavá, niekoľkokrát sa hlavný hrdina dostal do situácií, o ktorých si myslíte, že sú neriešiteľné. Tento film ma veľmi pozitívne prekvapil a možno to bolo aj tým, že nieje veľmi známy a človek si myslí, že sa jedná o slabučký odvar sci-fi. Opak je pravdou.(22.2.2015)