O pokladech (TV film)

The Treasure

(festivalový název)

Pohádka

Česko, 2012, 83 min

Jak už tomu u současných pohádek bývá, ani tahle nenabízí žádný světoborný příběh. Je ale velmi sympaticky obsazená a za skvělý nápad považuji, že se namísto obligátního (pseudo) středověku odehrává v (pseudo) století páry. Výprava je tedy příjemně říznutá steampunkem, kostýmy jsou v pohádkovém žánru neokoukané a je radost se na to na všechno dívat.(31.12.2015)

• dopitak

Nejslabší z letošních vánočních premiér. Jako Kutnohoráka mě pochopitelně zajímalo, co všechno se do filmu dostalo a kde se natáčelo. Scéna, kdy se tři strážci pokladů vsadí, je podvod, sv. Barbora a Jezuitská kolej v pozadí jsou jen na statickém obrazu, patrně se filmařům nechtělo čekat na dobré počasí... ona ta obloha je v mnoha záběrech podezřele jedovatá. A z KH klasika - pohled podél Jezuitské kolej na chrám sv. Barbory (Bídníci, Sestra spánku atd. atd), okolí sv. Jakuba (na stejných schodech zametala i Fany). Umělé kulisy, hrozní Kraus, Švehlík i Töpfer, opakované vykrádačky Čertů (Heřmánek stylizovaný opět jako vládce podzemí, včetně mnoha proslovů), Třetího prince (motiv zkamenění), snaha o moderní pojetí selhává, scénář je příšerný a nápadů je příliš, většina těžce neoriginálních.(30.12.2012)

Moc pěkná pohádka -nejdřív sice trochu rozvláčná až to vypadalo na nudu ...ale srovnalo se to :) Rozhodně po dlouhé době solidní výtvor :)(26.1.2013)

Vcelku se mi líbilo zpracování, jak docela zajímavé a netradiční exteriéry, tak celkem slušně zvládnuté triky a grafika. Obsazení je výborné a herci hrají příjemně přirozeně, teda až na trio čertů/víl/čarodějnice. O něco horší je to se samotným příběhem. Viděl jsem rozhovor s režisérem, kde hovořil o moderní pohádce, o tom že v tradičních pohádkách už je vše natočeno. Ono ale zase tahle pohádka nějak zvlášť inovativní není, když vynechám pár technických vychytávek, které se objeví. Ty ovšem děj nikam dál neposouvají a jsou zde převážně na efekt. Takže nakonec jde opět pouze o plnění třech přání atd. atd. Navíc si nejsem jistý jestli to nakonec Barborka se svým žárlivým přítelem nějak vyhrála a jaký to dává příklad dětem.(5.1.2013)

Ten začátek s kutálejícím se zlaťákem a Davidem Švehlíkem byl opravdu výborný. Povedená byla i steampunková omáčka, triky či přírodní scenérie. Horší už to tradičně bylo se scénářem a tentokrát i hereckým obsazením. Opravdu se po mně jako divákovi chtělo, abych přál hlavní hrdince svatbu s nesympatickým žárlivým panákem? A nebylo těch komických vedlejších postav zbytečně moc? Vždyť v tom nakonec docela zapadl i Vojta Dyk. Zato David Švehlík zvládl být pořád přesvědčivý jako hlavní záporák a přitom ještě fungovat jako komická figura. Ale celek rozhodně převyšuje český televizní pohádkový standard.(5.1.2013)

• Jana Pidrmanová

• - Vojtěch Dyk, představitel Ignáce, a Markéta Frösslová, která ztvárnila Kačenku, byli v minulosti skutečnými partnery. (Stupet)

• - Natáčení začalo 25. září 2011 v Kutné Hoře, pokračovalo ve skalách v okolí Hrubé Skály a v okolí Mumlavského vodopádu. Dále se filmovalo v Doksanech a v Praze, kde bylo natáčeno například v Arcibiskupském paláci. Poté štáb zamířil na Moravu na zámky Valtice, Lysice, Boskovice a na Sychrov. Dále se filmovalo v Koněpruských jeskyních v okrese Beroun, v zámeckých parcích na Konopišti, v Lednickovaltickém areálu a objeví se také paláce arcibiskupa pražského a šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld u Karlova mostu. (SedmikraskaL)