O pokladech (TV film)

(festivalový název)

Pohádka

Česko, 2012, 83 min

• MartinezZ

Moderní pohádka v levných kulisách omšelého zámku, ale hezkých kulisách přírody, s rádoby vtipnými dialogy, místy úsměvnými, ale celkově moderně aktuálně nesmyslnými vzhledem k příběhu. Ti tři pišišvorové v příběhu být vůbec nemuseli (Liška by už měl přestat hrát toho idiota, všude naprosto stejného), stačil by Heřmánek. Adam Kraus svoji rodovou linii nezapře, ale nejsem si jist, že bych ho obsazoval do pohádky :) (nic proti, Adame), Barborka mi nevadila. Nejlepšími postavami ale byli nebystrozraká Kačenka a poněkud potrhlý Ignác (Dyka moc nemusím, ale hrát umí). Zbytek byl ale autorsky-moderně dost mimo - modernější nepohádková doba, parní stroje, nabalzámovaná hlava máti Bořivoje a Ignáce (WTF?), odkazy na současnost ("Připomeň mi, abych přidal vše učitelům plat" - mj. nevyřčené "Je mi u zadale, kam se poděl můj bratr, vládce náš, slunce naše jasné..."). No, odpad to rozhodně není, na jednu hvězdičku to také nevidím, protože v rámci každoroční vánoční předváděčky nových televizně-filmových výtvorů ála "Každý rok musíme v ČT rozmrhat nějaké peníze na vlastní pohádkovou tvorbu, ať už je jakákoliv", díky čemuž jsme už byli svědky minuloroční zrůdnosti Micimutr, je 'O pokladech' přeci jen lepší. Jak moc velká poklona to je, si už přeberte každý a každá sami. Zítra ale nebudu vědět, o čem to bylo, pozítří už ani, ŽE to bylo.(30.12.2012)

Ten začátek s kutálejícím se zlaťákem a Davidem Švehlíkem byl opravdu výborný. Povedená byla i steampunková omáčka, triky či přírodní scenérie. Horší už to tradičně bylo se scénářem a tentokrát i hereckým obsazením. Opravdu se po mně jako divákovi chtělo, abych přál hlavní hrdince svatbu s nesympatickým žárlivým panákem? A nebylo těch komických vedlejších postav zbytečně moc? Vždyť v tom nakonec docela zapadl i Vojta Dyk. Zato David Švehlík zvládl být pořád přesvědčivý jako hlavní záporák a přitom ještě fungovat jako komická figura. Ale celek rozhodně převyšuje český televizní pohádkový standard.(5.1.2013)

• Gilmour93

Koncesionářský poplatek opět nenávratně opustil komín. Steampunk pohádka? Spíš jen punková, protože pohádková atmosféra mizí jak steam nad hrncem a zůstávají jen afektované herectví a retardované blábolení - věci, které jsou v současných českých TV báchorkách známkou punku.. Pokud si odmyslíte dobrý výběr exteriérů a Karasův moderně vypadající styl, zůstanou jen scény, repliky a příběh z pera nadprůměrně inteligentní améby - tímto přeji panu režisérovi po předchozím fiasku s Mucimutr, aby byl autor scénáře u jeho vysněného Lips Tulliana hladce oholen a dobře naladěn..(31.12.2012)

Jak už tomu u současných pohádek bývá, ani tahle nenabízí žádný světoborný příběh. Je ale velmi sympaticky obsazená a za skvělý nápad považuji, že se namísto obligátního (pseudo) středověku odehrává v (pseudo) století páry. Výprava je tedy příjemně říznutá steampunkem, kostýmy jsou v pohádkovém žánru neokoukané a je radost se na to na všechno dívat.(31.12.2015)

• Cimr

Češi se titulují mistry pohádek, což vychází zřejmě z toho, že Božena Němcová a Karel Jaromír Erben kopali na poli světové pohádky stejnou první ligu jako bratři Grimmové nebo Hans Christian Andersen. Ale když se podíváme na pohádky filmové, zjistíme, že těch opravdu dobrých je poměrně málo. Ty předrevoluční měly hvězdné obsazení a zajímavé zápletky, ale nedalo se na ně koukat kvůli papundeklovým kulisám a kostýmům jak z hasičského maškarního bálu. A nyní se to celé otáčí - i obyčejná televizní pohádka má celkem slušnou technickou stránku (neokoukané motivy steam-punku mě v této pohádce bavily ze všeho nejvíc), ale zase jako by chybělo určité "charisma" jaké měly pohádky předrevoluční. Jak už tu napsala spousta komentátorů: herci se pitvoří, příběh křečovitě klopýtá od ničeho nikam, objeví se řada žánrových klišé (zvířátka pomáhají nebohé dívce). No prostě - něco tomu sakra chybí. Něco, co přesahuje rámec pouhé čétéčkové pohádky natočené proto, aby bylo o Vánoce čím zaplácnout program.(1.1.2013)

• Adam Kraus

• - Vojtěch Dyk, představitel Ignáce, a Markéta Frösslová, která ztvárnila Kačenku, byli v minulosti skutečnými partnery. (Stupet)

• - Natáčení začalo 25. září 2011 v Kutné Hoře, pokračovalo ve skalách v okolí Hrubé Skály a v okolí Mumlavského vodopádu. Dále se filmovalo v Doksanech a v Praze, kde bylo natáčeno například v Arcibiskupském paláci. Poté štáb zamířil na Moravu na zámky Valtice, Lysice, Boskovice a na Sychrov. Dále se filmovalo v Koněpruských jeskyních v okrese Beroun, v zámeckých parcích na Konopišti, v Lednickovaltickém areálu a objeví se také paláce arcibiskupa pražského a šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld u Karlova mostu. (SedmikraskaL)