O pokladech (TV film)

The Treasure

(festivalový název)

Pohádka

Česko, 2012, 75 min

Mám rozporuplné pocity. Rozmáchlost výpravy udělala své, takže záběry jsou líbivé a lokality vesměs ač krásné, tak neokoukané. Potěšilo mě, že většinu míst znám, v Kutné Hoře jsem byl navíc nedávno, tam se mi hodně líbilo. No a vyšroubování Prachovských (nebo jakýchto) skal až do nebes bylo hodně nečekané. Zklamala mě motivace postav ke svému konání. Povětšinou jde o trapné prospěchářství (Krausovi jsem nevěřil ani Ň, tak nesympatickou "kladnou" postavu jsem dlouho neviděl), ani ty zvířátka nemají zjevnou motivaci, proč vlastně Barborce pomáhat. Herce už jsem naťukl, skřeti jsou spíš tak jako cameo, kromě Lišky, který je kapitolou sám pro sebe. Naopak záporák Švehlík je slizký dobře a Dyk opět překvapivě dobrý, ačkoliv nehraje svou typizovanou postavu namachrovaného holkaře. Z jeho úst také padla nejlepší hláška: "Jestli já jsem něco nezvojtil."(31.12.2012)

...překvapivě ucházející.(31.12.2012)

Moderní pohádka zasazená do století někdy málo horké páry a myších pastiček, čerpající ze svého pohádkového času, krásy české krajiny a krásy našich historických staveb. Pavel Liška sice od své první role stále hraje Idiota a pořád se to vrací, ale za jeho čarodějnici budiž mu pro tentokrát idiocie odpuštěna. Vládce pokladů je mocný a impozantní, jako svého času vládce pekel. Bořivoj, ač záporák, je fešák, pryč s padouchy, o které by si člověk neutřel ani dřeváky do chlíva. Lehce zmatený klaďas Ignác jde ve stopách svých předchůdců (třeba princ inženýr Horáček) a je vynálezcem. Sestra hlavní hrdinky je krátkozraká a z toho důvodu evidentně zmatená jak netopýr na rockovém koncertu. Tři úkoly (tradice) správně na hlavu postavené (ten poslední se úplně nepovedl, kde tam byla ta pomoc? na druhou stranu, daný zásah deus ex machina byl vzhledem k okolnostem pochopitelný). Velmi se mi nelíbily prsteny, které dostala Barborka, myslím ty velké. Takhle nevkusně zapracovaný ametyst a rubín by ani na prstu příslušného kardinála či arcibiskupa nepolíbila ani ta nejpověrčivější svíčková bába. Není to klasická pohádka, klasika už byla natočena dávno, ale je to svižný, vtipný příběh, ze kterého si svoje vezmou děti i dospělí, kteří ještě neutopili, neupálili nebo neprochlastali svůj smysl pro humor a nadsázku, měli-li kdy jaký.(4.1.2014)

Vycházím-li z toho, že pohádka je žánr pro děti, pak bych chtěl, aby to mělo od začátku přehledný a stravitelný děj. Což tady jsem se chytl až po půlhodině. Adam Kraus a Vojta Dyk za sympaťáky, ovšem děvčata po jejich boku mě moc nebavila. Karel Heřmánek k nepoznání, snad jen podle hlasu (horší už je to s artikulací, asi nový zuby), jeho podřízení strážci pokladu byli nejvtipnější ve svých transkreacích (Jan Budař!). Nejvíc jsem se ovšem zasmál u scény s pastí na myši (Vojta Dyk, Tomáš Töpfer). Oceňuju i šikovnou práci se střihem a využití spousty krásných exteriérů, zvlášt Lysice si to musely užít. K nadprůměru ovšem něco chybí.(30.12.2012)

Vcelku se mi líbilo zpracování, jak docela zajímavé a netradiční exteriéry, tak celkem slušně zvládnuté triky a grafika. Obsazení je výborné a herci hrají příjemně přirozeně, teda až na trio čertů/víl/čarodějnice. O něco horší je to se samotným příběhem. Viděl jsem rozhovor s režisérem, kde hovořil o moderní pohádce, o tom že v tradičních pohádkách už je vše natočeno. Ono ale zase tahle pohádka nějak zvlášť inovativní není, když vynechám pár technických vychytávek, které se objeví. Ty ovšem děj nikam dál neposouvají a jsou zde převážně na efekt. Takže nakonec jde opět pouze o plnění třech přání atd. atd. Navíc si nejsem jistý jestli to nakonec Barborka se svým žárlivým přítelem nějak vyhrála a jaký to dává příklad dětem.(5.1.2013)