Crulic - Cesta na onen svět

Rumunsko / Polsko, 2011, 73 min

Anca Damian

Anca Damian

To musíte vidět.(28.10.2011)

Dokazat obrousit neskryvanou tendencnost a mit to preci jen trochu vic naslapanej pribeh, byl by to zazitek z rise fantazie. Obsahove i v kumstu vysokej level.(2.5.2012)

Forma.(12.5.2012)

Viděl jsem spoustu animovaných filmů, stejně jako spoustu autobiografických zpovědí. Kombinaci obojího ale ještě nikdy. To, čemu jsem zpočátku příliš nevěřil, ve mně nakonec zanechalo hlubokou stopu. Především díky závěru, kdy za Crulice celé kino při sledování titulků drželo symbolickou minutu ticha. Těžko soudit, jak všechno bylo ve skutečnosti, když se film svým způsobem na konci zpochybňuje a když nebylo dovysvětleno několik důležitých faktů, přesto bych si dovolil do placu nadhodit myšlenku, že nežli boj pasivní, je myslím mnohem nadějnější boj aktivní.(24.5.2012)

Předně je třeba říct, že Crulic není dokument, ale převyprávění skutečných událostí z perspektivy mrtvého (!) hlavního hrdiny. Animace má ve filmu několik funkcí: (1) svojí flexibilitou kondenzuje vyprávění do relativně krátké stopáže a co se týče prezentace faktů pomáhá k zpřehlednění, (2) vytváří subjektivizovaný prostor, ve kterém Crulicův osud získává fikční, takřka kafkovské parametry, (3) depolitizuje celou kauzu a od "autentického" rozkrývání zkorumpovaného systému současného Polska, potažmo EU (tj. to, co standardně dělají dokumenty), směřuje k empatickému soucítění s osobním příběhem docela obyčejného člověka, jehož nepodstatnost je dále posilována jeho doslovnou "průhledností" (v rámci animace). S tím posledním (depolitizace) bych měl normálně problém, ale když se na snímek dívám jako na zajímavý ozvláštňující pokus o zavedení subjektivní vypravěčské perspektivy do dokumentárního základu, tak mi to příliš nevadí. Ostatně když si uvědomíme, že režisérčin chystaný film (A Very Unsettled Summer) je "pirandellovský" příběh o moci vyprávění a fikce, v němž si hlavní hrdina uvědomuje, že je pouhou smyšlenou postavu, je pro tohle čtení Crulica ještě pádnější důvod.(21.10.2012)