Crulic - Cesta na onen svět

Dokumentární / Animovaný

Rumunsko / Polsko, 2011, 73 min

Anca Damian

Anca Damian

Viděl jsem spoustu animovaných filmů, stejně jako spoustu autobiografických zpovědí. Kombinaci obojího ale ještě nikdy. To, čemu jsem zpočátku příliš nevěřil, ve mně nakonec zanechalo hlubokou stopu. Především díky závěru, kdy za Crulice celé kino při sledování titulků drželo symbolickou minutu ticha. Těžko soudit, jak všechno bylo ve skutečnosti, když se film svým způsobem na konci zpochybňuje a když nebylo dovysvětleno několik důležitých faktů, přesto bych si dovolil do placu nadhodit myšlenku, že nežli boj pasivní, je myslím mnohem nadějnější boj aktivní.(24.5.2012)

Zajímavá forma, minimálně pro dokument, která je podle mého názoru celkově přínosnější než příběh, který je nám sdělován, i když to není příběh nudný, není to příběh muže, který by neměl co říct. Propojení dokumentu, animovaného filmu, a v podstatě fabulovaných myšlenek, jsou prvky, které více a rozmazaněji propojují realitu a výmysl.(20.10.2016)

Příběh Claudia Crulica se řadí k tomu nejdepresivnějšímu a nejpesimičtějšímu co jsem kdy na plátně viděl a asi jen málokomu bych jej s čistým svědomím doporučil - rozhodně to není oddychový film. Osobně mě však odrovnal, nejen příběhem ale i zajímavou formou a unikátním vizuálem ...(17.5.2012)

• Fairbanks

Zajímavá přehlídka animátorských stylů a přístupů, ke které se však musíte prokousat přes dlouhatánské záběry beze smyslu (nebo jsem vedle?) a podivný příběh.(20.6.2012)

Forma.(12.5.2012)