poster

Karosta - život po Sovětech (TV film)

 • Lotyšsko

  Karosta - Life After USSR

Dokumentární

Lotyšsko / Velká Británie, 2008, 50 min

Režie:

Peter King

Kamera:

David Procter
 • Amroth666
  **

  Slušný dokument. Né všude jsou hezké paneláky. Připomínalo mi to chvílemi známý Chánov. Zde je ale přesně vidět, že všude se dá žít v klidu. ____ Život tady je krásný. ____(3.11.2011)

 • LiVentura
  ****

  Dobře zpracovaný dokument o tom, jaké dědictví si po sovětské éře odnáší toto lotyšské místo...(1.11.2011)

 • Radek99
  ***

  Britové se rádi dívají na státy střední Evropy, které byly dříve za železnou oponou (a kterou pomáhal spustit také Churchill), jako na cosi obskurního, známý je třeba dokument BBC o Ostravsku, z něhož Ostrava jako taková vychází coby hotové inverzní peklo na zemi, nebo třeba reportáže BBC kritizující klecová lůžka v Česku, v nichž naše země skoro jako by vypadla z Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ten trend však asi není ničím zvláštním, neboť podobně příkrým rastrem zase my tady nazíráme země a národy více na východ, neřku-li mimo evropský kontinent, ať již tedy pohlížíme na onen ostentativně zmiňovaný východ, či jih. Pohled na lotyšské městečko Ljepaja tak zapadá to perspektivy vidění světa, který je výrazně jiný než ten, jak ho známe my sami. Potěšující jistě je, že náš český pohled už je podobný tomu britskému, civilizačně už jsme se posunuli na západ Evropy, neboť sídliště v Ljepaje jsou naštěstí vizuálně exotická i našim očím. Stačí si ale zajet do nějakého vojenského újezdu v Česku (Boletice, Brdy atd.), což je situace více než analogická sídlům v Ljepaje a Karostě, a nebudeme se stačit divit, jak moc jsou některá zákoutí podobná těm v Lotyšsku. U britských tvůrců mi ale trochu vadí, že jen sklouznou po status quo a více nepopíší hlubší kořeny a důvody, které vedly k zakonzervování situace. Určitě je plno míst, kde se doslova zastavil čas, dovedu si ale představit lepší a účelnější televizní zpracování jejich odysey. Tenhle britský dokument se umělecky zastavil někde na půli cesty...(3.11.2011)

 • Terva
  ****

  Smutné.(4.11.2012)

 • Earl_23
  ***

  Dost deprimující. Bydlet bych tam nechtěl. Stačil mi tento poměrně dost povedený dokument. 70%(1.11.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace