V nitru Llewyna Davise

• slovenský

Vnútri Llewyna Davisa

Drama / Komedie / Hudební

USA / Velká Británie / Francie, 2013, 105 min

Zaujímavá hudobná komédia/dráma na tému from zero to zero. Hlavný hrdina síce dokáže nádherne hrať na gitaru a spievať, ale v osobnom živote to s ním ide už dlhší čas dolu vodou a nič nenasvedčuje tomu, že by malo nastať zlepšenie. Nejaké okamihy, kde by mohla nastať zmena síce prídu, ale film by sa asi stratil zo svojej nevšednosti, ak by z tuláka prespávajúceho na gauči spravil v priebehu jednej noci hviezdu folkovej hudby. Každopádne, pozerá sa na to dobre, s kamerou a celkovou atmosférou sa filmári naozaj pohrali. Dostalo ma zakončenie filmu a menšia úloha Justina Timberlakea, kde som si celý čas nebola istá, či je to naozaj on. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](11.9.2014)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $13,235,319 Tržby Celosvetovo $32,935,319Tržby za predaj Blu-ray v USA $789,001 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $802,973 //počet predaných kusov ?║ Medzi prvými projekciami na filmovom festival Cinematik upútal melodramatický snímok z rúk úspešnej režisérskej dvojice ako je Joel a Ethan Coen-vci. Ich film Vnútri Llewyna Davisa (Inside Llewyn Davis,2013) dokázal ponúknuť silnú vnútornú sondu do skľúčenej duše hudobníka, ktorý si hľadá svoje miesto a zázemie, kde by naplno prerazil. Príbeh ponúka na posluch príjemné folkové piesne, zaujímavú paletu hercov(Carey Mulligan, John Goodman, Justin Timberlake) a niekoľko zábavných dialógov a scén. /videl v kine: 55%/(filmový festival Cinematik 2014)(13.9.2014)

Nevím přesně, kudy se vydat v komentáři, tápu a motám se asi podobně jako náš hrdina. Zahráno famózně, folk nemusím, ale tady se hezky poslouchal, nesl se na táhlé pomalu plynoucí lajně, přesně jako celý děj, viz několik skvěle propracovaných scén. Ovšem vrcholem filmu je scéna jízdy autem se špičkovým Goodmanem (Big Boss), kde se snad soustředila veškerá myšlenka tvůrců (těžko říct, jsou dost komplikovaní), ale jistě v ní nechyběl obraz odosobnění a úžasné synchronizace (stejný úhel pohledu kočky a Llewyna) a byl to taky jediný vtipný okamžik, který ale stál za to dvakrát tak. Nebudu to složitě rozebírat, jestli jde o klasického smolaře, analogii fungování světa nebo promítnutí sebereflexe autorů, jak je to v poslední době zvykem u výjimečných tvůrců jejich typu. I když, na druhou stranu, nevím co je špatného na tom, chtít se dobře vyspat v pohodlné posteli...;-)(8.3.2014)

"Vonkajší život" Llewyna Davisa je nemastný, neslaný, bez príkras a príchute, "vnútorný život" komplikovaný, plný intenzívnych citov a sem tam temných obsahov. Jediný zmysel má hudba. Coenovské predstavenie sa mi nedostalo pod kožu, aj keď na to šli celkom dobrým spôsobom (kamera, atmosféra, dialógy), celkovo neuspokojuje, ponúka len nejaké vákuum, ktoré sa tiahne od začiatku do konca. A nič to vákuum neprekoná, až na ten záver, ktorý mi v celom kontexte nedával zmysel.(14.8.2014)

A zas budem popri plných hodnoteniach vyčnievať z davu. Inside Llewyn Davis nie je nudný film, dokonca som sa pár krát zasmial a záver ma prinútil ťažko dumať nad tým, jak moc ho to nakopanie do brucha muselo vlastne bolieť, ale to je asi tak všetko, čo vo mne po premietaní zostalo. Žiadne hlboké pocity, žiadne nadchýnanie nad úžasnými dialógmi ospevovaných bratov Coenovcov, proste nič..(10.9.2014)

• - Na soundtracku k filmu spolupracovali Mumford & Sons a Justin Timberlake. (Pipo83)

• - Oscar Isaac a Carey Mulligan se setkali již na natáčení snímku Drive (2011). (Itar)

• - Film byl již šestou spoluprací Ethana a Joela Coenových a Johna Goodmana. (Itar)