Liga spravedlivých: Zánik

Justice League: Doom

Animovaný / Akční / Fantasy

USA, 2012, 74 min

Předloha:

Gardner Fox (komiks), Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks), William Moulton Marston (komiks), John Broome (komiks), Gil Kane (komiks)

Komiksová režisérka Lauren Montgomery si svým novým počinem výrazně vylepšila pošramocenou reputaci po značně nepovedeném Green Lantern: Emerald Knights(výborný Batman:Year One až tolik nepočítám, jelikož tam se o režisérskou stoličku podělila se Samem Liu). Nový příběh z mytologie "superfriends" se snaží tvářit dostatečně temně, což je po zlomu, který přinesla nolanem restartovaná Batmanova série samozřejmě nyní v kurzu. Bohužel to ne úplně "do puntíku" vychází, jelikož nikdy nemáte o Muže z oceli a spol. opravdový strach, jelikož je prostě jasné, že se z toho všichni bez velké úhony dostanou. Viz třeba zastřelení Supermana kulkou z kryptonitu a jeho zpomalený pád, jenž se snaží působit tak epicky, až to hezké není. Nicméně nechci, aby se můj komentář nesl jen v takové negativní rovině, jelikož celkově mně nový snímek z Justice League universa velice potěšil. Líbila se mi i použitá animace(jen Wonder Woman to nějak neslušelo) a celkově příběh. Vandal Savage je vždy zárukou nějakého ďábelského plánu. Jak jsem se dočetl, film je volně inspirován komiksem Tower of Babel od Marka Waida z roku 2000. Ten jsem bohužel nečetl, nejsem nějaký extra znalec papírových komiksů. Zajímalo by mne ale, zda se scéna, kde se Bruce Wayne dostává z rakve, když byl pohřben zaživa Banem, objevila už v samotné předloze a Quentin Tarantino jako fanoušek komiksů se tím nechal inspirovat pro Kill Bill 2, nebo naopak Lauren Montgomery lehce "opisovala" od Tarantina.(19.3.2012)

Svým stylem je Justice League: Doom další z animovaných týmovek, které se stále častěji vypouštějí divákům a představují hromadu postav ve velmi jednoduchých příbězích s tahem na bránu a hromadou akce. Problém ovšem nastává u faktoru "překvapení" nebo "nečekaného". Ten je u celého filmu prakticky nulový, protože po pár minutách je zápletka a bohužel i vyústění až moc jasné a bez zádrhelů. Je to podle mě škoda, protože tím se podobné filmy nedokáží dostat ze škatulky "dětská akční zábava" do něčeho opravdu... výjimečného.(25.2.2012)

"Copak jsem tě nepohřbil zaživa ??" - "To byla právě ta chyba !! Podruhé už ji neudělám !!" ;)(19.4.2015)

Natočeno podle stejnojmenného komiksu Dwayne McDuffeiho. Batman tu má hned na začátku dilema. Musí se opět místo Jockera vypořádat hned z celou karetní partou. CITÁT - Bezva. Tohle vydržím celý den.......... A však "Karetní parta" je malá ryba a tím vše začíná. Proti Lize spravedlivých se chystá jiná, silnější skupina. Je tu, to klasické klišé, kdy je hlavní hrdina napaden, pokořen a skoro zabit, jenže pak se vzpamatuje, buď sám nebo z pomocí někoho jiného a začne jeho odplata. Zde to postihne celou Ligu. Kladní jsou najednou na dně a záporní chtěj ovládnout svět - prosté. CITÁT - Strach je nepřítelem vůle......... Pěkné, napínavé a dobrodružné. Liga Spravedlivých zde získala jednoho nového člena, ale zase ji jeden starší člen musel opustit. Film je věnován Dwaynemu McDuffiemu (1962-2011) scénáristovi a producentovi série Liga Spravedlivých.(27.5.2012)

Hodně kvalitní díl ze série animáků JL a taky zatím asi nejtemnější díl. Podařená animace se solidní akcí dělá z tohoto dílu asi nejkvalitnější část ze série. Napětí a nápady se tu nešetří, jen ke konci už to trochu ztratilo na svém kouzlu, které na diváka působí od začátku. 85%(11.7.2014)

• - Film je věnován památce zesnulého Dwayneho McDuffieho, autora komiksové předlohy, který zemřel 21. 02. 2011 ve věku 49 let. (Conspi)

• - Jedná se o první film o Lize spravedlivých, ve které se objevil skutečný Cyborg z naší reality. (jh666)

• - Film je volně inspirován komiksem „Tower of Babel“ od Marka Waida z roku 2000. (Caszidy)