Plán útěku

Útek z väzenia

Plán úteku

Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 2013, 115 min

Je to mierne nadpriemerný akčný thriller s hviezdnym duom v hlavných úlohách. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý sa živí skúšaním väzníc s najvyššou ostrahou tým, že sa pomocou svojej agentúry pod falošnou identitou dá do nich zavrieť a následne nájde spôsob, akým z nich uniknúť a tým ich pomáha vylepšiť. Práve sa rozhodne prijať ponuku tajnej služby, aby vyskúšal aj prísne tajné najmodernejšie väzenie pre tých najnebezpečnejších zločincov, ale čoskoro si uvedomuje, že bol zradený a všetko je proti nemu. Ale našťastie tu nachádza schopného vplyvného zločinca a spoločne začínajú chystať plán úteku. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Zápletka rozhodne nepatrí práve medzi tie najtradičnejšie, takže tvorcovia mali dostatočný priestor pre vytvorenie zaujímavého a zábavného filmu, ale nanešťastie toho pokazili až príliš moc. Hlavne úvodná štyridsaťminútovka ma nebavila takmer vôbec, za čo môže aj veľmi zle podaná postava experta na úteky, ktorému som to neveril ani na okamih. Po spriatelení hlavnej dvojice sa to už našťastie vylepší, dej začne byť zaujímavejší a film získa celkom slušné tempo, ale aj tak je tu stále dosť záporov, hlavne to rozhodovanie medzi smerom, aký si vybrať, buď to malo byť jednoduché, ale zábavné, ako v klasikách, čo by bolo v tomto prípade kvôli obsadeniu aj lepšie alebo inteligentné a premyslené, lenže film zostal niekde v strede, berie sa až moc vážne, takže mi to moc zábavné neprišlo a rovnako je tu až moc nezmyslov a prílišných náhod, takže ani o premyslenosti sa v tomto prípade určite hovoriť nedá. Ale ako som spomenul, väčšiu časť sa na to pozerá celkom dobre a predsa len sa tu nájde aj pár dobrých nápadov a zvratov, hlavne tie záverečné ohľadom motivácie postáv. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Nájde sa tu niekoľko väzenských bitiek, ktoré ale nestoja za nič, o niečo lepšie sú na tom prestrelky, ktoré sú celkom slušne natočené, ale trpia prílišnou pasivitou postáv, jednoducho sledovať hrdinu, ako behom akcie urobí len pár krokov a nabiehajúci protivníci umierajú po desiatkach ma moc nebaví. A navyše je tu jeden mimoriadny problém, protivníkmi v tomto prípade nie sú žiadni teroristi, mafiáni alebo gangsteri, ako tomu bežne býva, ale až na záporné duo len obyčajní nevinní dozorcovia, takže som skutočne nevidel dôvod, prečo by som mal fandiť hlavným hrdinom pri úteku, keď behom toho prichádzajú o životy desiatky nevinných. Ale zase musím pochváliť pár pekných záberov s vrtuľníkom, jedine pri tom som mal pocit, že sledujem akčný film z vyššej úrovne, inak vôbec. Herecké obsadenie je skvelé, ale horšie sú na tom ich postavy. Sylvester Stallone ma tu skoro vôbec nebavil, toho experta zahral veľmi zle, vôbec som mu to neveril, pre mňa jedna z jeho najhorších úloh, lepšie je na tom Arnold Schwarzenegger, ktorý je aj celkom zábavný, ale pri ňom ma zase veľmi rozosmutnel okamih s guľometom, kedy som si už naplno uvedomil, že tá legenda z dôb Komanda je už dávno preč. Ale poteší aj viacero dobrých zvyšných postáv, hlavne záporné duo James Caviezel a Vinnie Jones, ale aj Sam Neill ako doktor. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, film má až na niektoré sekvencie dobrý vizuál a zaujímavé lokácie, takže rozpočet bol dostatočný, len by som ocenil väčšiu zábavnosť. Škoda, tomuto filmu som kvôli hlavným hrdinom prial, aby dopadol čo najlepšie, ale zároveň som sa kvôli jeho typovej odlišnosti veľmi bál, aby to nepokazili a nanešťastie sa tak presne stalo a všetky moje obavy sa úplne naplnili. Na ten priemer to stačí, ale od filmu s takýmto obsadením by som čakal omnoho viac. 57%(31.5.2014)

Zhlédnuto v kině. Tak na tenhle film jsem se těšil už od doby, co se natáčel pod názvem The Tomb, takže pochopíte, že v kině jsem si ho nemohl nechat ujít. Výsledek mě potěšil. Escape Plan je film, který je svižný, vtipný (většinou chtěně, sem tam i nechtěně) a ve kterém se konečně postaví (společně) před kameru dvě legendy akčního filmu (ne, nepočítám jejich pár minutové setkání v prvním či druhém díle Expandables, navíc ani v té dvojce neměl Arnold tolik prostoru) a musím uznat, že tam ta chemie je. Proto má jediná výtka k tomuto filmu je nesplnitelná, je to spíše takové přání, které jsem měl, už když jsem byl malý kluk, co tyhle týpky žral - tohle mělo vzniknout o takových třicet nebo dvacet let dříve. Prostě 80. či nejpozději 90. léta minulého století oběma pánům slušela více, a kdyby tento film vznikl tehdy, tak by z toho jednak dneska mohla být klasika nad klasiky akčního žánru a hlavně bychom nemuseli přetrpět přítomnost "herce" 50 Centa na plátně (i přes těch pár minut, co tam měl, mě vytáčel, prostě neumí hrát). Jinak nemám, co bych tomuto svižnému béčku, které v mnohých probudí akčního fanouška let minulých, vytkl. 80 %.(3.12.2013)

"Potřebuju laskavost." Víc takových laskavostí.. které nabídnou zaručený omlazovací prostředek.(28.4.2014)

Překvapivě dýchavičný Prison Break, který ani obvykle spolehlivý Håfström nemá šanci udat. Kromě nápaditého úvodu, trefně mířených heců a Arnoldových pár minut střílené slávy v samotném finále tu zápletka, zvraty i samotný útěk fungují jen na dobré slovo a dobrou vůli diváka s nostalgickou náladou. Průměrné hodnocení zcela nepokrytě zachraňuje fakt, že jsem se na pošťuchování hlavní dvojky - neomezené Expendables limitem - vážně těšil a Slyův bas, který dokáže při sebemenším prostoru pro nadhled všechno příjemně shodit. Z počátečního úsměvu ale zůstala jen malá křeč. 50%(12.8.2014)

"You don't look that smart..." Bať. Škoda, že si to scénář uvědomí až poté, co mu dojde, že dva dřevěné kyje intelektuální jiskru nevyplodí. Pár situací zábavných, Arnieho religiózní germánské běsnění kouzelné, ale jinak snůška špatně napsaných a fádně natočených situací, které se snaží tvářit tu chytře, tu dramaticky, ale spíš tak neškodně uplývají (a budí oprávněné úsměšky). Mám pocit, že podobný happening bude ve vysokých obrátkách fungovat už jen na vlně ironie a hravosti. A ty tvůrci zapomněli zavřít do stejného vězení. Nevím, jestli jsem o setkání Slye a Arnieho snil, ale ježto jsem fanouškem obou, oprávněně bych čekal nějaké větší emoce než rozpačitý úsměv, který mi vyvstal na tváři, když Sly Arniemu jednu ubalil. Už je to pryč, no. [55%](11.10.2013)