Pitva muže z ledovce

(TV film)

Unikátní zkoumání těla z Ötztalských Alp, jehož stáří odhadujeme na 5300 let. V září roku 1991 našla v ledu dvojice turistů 5300 let starou mumii. Nejstarší dosud nalezené, dokonale uchované pozůstatky prehistorického člověka. Muži z ledovce dala média rychle jméno Ötzi podle místa nálezu. Oděv, zbraně a další předměty nalezené u mumie obohatily naše znalosti o životě lidí na konci doby kamenné – tisíc let před vznikem pyramid. Zejména měděná sekera znamenala pro archeology velké překvapení a donutila je částečně přehodnotit historii. Trvalo však téměř deset let, než si vědci všimli hrotu šípu v zádech pod lopatkou, který dokazoval, že Ötzi zemřel násilnou smrtí. Snímek National Geographic přináší nejnovější teorie, proč a kým byl Ötzi zavražděn. (Česká televize)

P. J. D.

Dokumenty „Pitva muže z ledovce“ a „Ötzi: Archeologický detektivní příběh“ musím hodnotit dohromady a mít tak pro ně pouze jedno společné slovní hodnocení. Proč? Protože oba dokumenty vznikly ve stejném roce, tudíž není ani příliš překvapivé, že se podobají sobě navzájem jako vejce vejci. Rozdíl je snad v několika málo detailech a vizuálním zpracování video-kulisy, avšak to je tak vše. To však neznamená, že by dokumenty byly špatné! Vůbec ne. Jsou zajímavé, poutavé a člověk s napětím pozoruje cosi, co by se snad dalo nazvat „historicky-vědnou detektivkou“. Trošku mi to připomíná „Legendu o Ostojovi“ od Zdeňka Smetánky, ale to jsem odbočil. Každopádně za mě spokojenost. ()