Pomsta mrtvého muže

Dead Man Down

Pomsta mŕtveho muža

Krimi / Thriller / Drama / Akční / Romantický

USA, 2013, 118 min

Dead Man Down zpočátku naprosto selhával co do scénáře, nemám ráda, když jsem víc mimo než je zdrávo. Později mi naskočilo až tak, že během finální střílečky jsem začala řešit, co dál s Colinovým prázdným zásobníkem pár sekund předem, než si ho logicky realisticky vyměnil za nový.☺Ale to je jen tak na okraj, abych se ujistila, jak jsem chytrá a pozorná. Jinak je to přesně ten typ filmů, který jednomu sedne a druhému nikoli, ale díky hereckému obsazení se zmíněný nepoměr dá vydělit dvěma. Jelikož autor neopomněl přidat psychologickou vložku o výjimečných chvílích, jež mi už nedělaly žádné potíže v orientaci i predikci, tudíž jsem docela spokojena. Colin mi bude svítit na cestu ještě drahnou chvíli...(22.6.2013)

// Distribútor: FilmDistrict // Počet premietajúcich kín v USA: 2,188 // Otvárací Víkend v USA: $5,345,250 //(21.6.2013)

Zdá sa, že Oplevov drsný štýl bol na impulz americkej produkcie zaobalený pomerne zbytočnou dávkou romantiky, aby sa stal prístupnejší širšiemu publiku. Avšak presne tento fakt sa stal skalou úrazu a nakoniec ani širšie publikum sa nekonalo, keďže v kinách výrazne prepadol. Dúfam, že Oplev sa jedného dňa obzrie za týmto filmom, nase*ie sa a natočí zostih, ako to spravili jeho kolegovia Helgeland, či Donner. Zostrihať tento film cca o štvrťhodinku sladkých rečí a siahnem aj po piatej hviezdičke. Nechcel by som podceniť Oplevove schopnosti a napísať, že tento žánrový mix bol pod jeho sily, no mám dojem, že to, čo mu bolo predurčené, je točiť chladné filmy s tajomne hustou atmosférou. Tie tento film nepostráda, nechýba prefíkaný scenár, premyslené zvraty, dobrí herci a režisérska nápaditosť. Tým ale ani nechcem povedať, že tá romantika bola totálne zlým ťahom, nakoniec Noomi Rapace ťahá tento film s Farrellom minimálne fifty-fifty a celková pointa dáva filmu príjemnú ľudskú a civilnú podobu, len to mohlo byť trošku viac držané na uzde. 80%.(2.1.2014)

Jack Reacher ako aj Killing Them Softly sú filmy, ktoré sa síce nestali najlepšie zarábajúcimi, ale zato sa stali dobre zapamätateľnými (aspoň pre mňa). V tejto kategórií filmov nachádzam stále viac niečoho, čo mi skvele vyhovuje. Kúsok nespútanej akcie, záhadu a mysterióznosť a hlavne film ponúka takmer uveriteľnú realitu. Dead Man Down "je ako ďalší chlapec, ktorý vyrástol na spoločnej ulici so spomínanými faganmi" ochotný zo seba odovzdať všetko. Obsadenie jednej dôležitej postavy úplné postačí, tá postava má v rukách všetky tromfy a jednoducho dominuje aj v akčnejších odozvách. Znova prichádza nevyčerpateľný životný osud, či náhoda, ktorá skrížila cestu dvom ľudom, z ktorej nebolo úniku. Farrell ma nemusel o ničom presviedčať, pretože jeho kvalitu už dávno poznám a tak som si film celkom užil a patrične vychutnal. Kľudne by som prijal ešte pár minút naviac, ktoré by držali diváka dlhšie v napätí a očakávaní. 70%(18.8.2013)

Sice Colin na konci rozpoustal inferno za které by se svého času nemusel stydět ani Arnold, přesto jsou mé dojmy trošku rozpačité. Chvílemi mě přišlo že Oplev neví co přesně má točit. Jednou se už už schyluje k romantice, aby hned vzápětí Colin sundal 3 chlápky ve stylu Jasona Bourna. Nejedná se o špatný film, ale výsledek mohl dopadnout určitě lépe. 60%(22.7.2013)