Pomsta mrtvého muže

Dead Man Down

Pomsta mŕtveho muža

Krimi / Thriller / Drama / Akční / Romantický

USA, 2013, 118 min

,,NASTRAŽIL JSEM PAST. TEN, KDO MI TO DĚLÁ, TRPÍ. NĚKOHO ZTRATIL. TŘEBA TY LIDI NA FOTCE. CÍTÍ OBROVSKOU BOLEST. A TU JSEM ZPŮSOBIL JÁ...“ /// Neobvyklá cestě k pomstě, zvláštní romantika a thriller, kterej dejchá tak nějak jinak. Je fajn cejtit KONEČNĚ napětí mezi někým jiným, než Pomem a Verbalem, protože mezi Farrellem a Naomi to funguje parádně! Škoda toho konce, protože tenhle biják měl rozhodně našlápnuto na plnej počet. Viszontlátásra! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pochopím, proč měli Amíci strach z vojáků Varšavský smlouvy. 2.) Protože Oplev! 3.) Thx za titule ,,DoubleJo“ a ,,aluna“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ **(19.6.2013)

Je příjemné narazit v kině na režiséra, který si uvědomuje sílu nemluvených pasáží a který dokáže vyprávět příběh pomocí obrazu. Bez Opleva by možná Dead Man Down bylo jen průměrným thrillerem; pod jeho vedením se nicméně mění v neo-noirem inspirované dílko, které mě od začátku do konce bavilo sledovat.(11.5.2013)

No, určitě se to teda povedlo a shlédnutí jsem nelitoval. Na tento film jsem se ze zvědavosti chystal už nějakou dobu, ještě když byl k dispozici s titulky, ale nějak jsem na to zanevřel a pustil jsem si to nyní už dabované. Rozhodně je to abych se pravdu přiznal docela netypický film, takže některým divákům může přijít mírně nudný, ale mě to nepřišlo ani náhodou. Asi bych měl zmínit zajímavost, což možná ví většina diváků. Ale toto si režijně vzal na svá bedra režisér co natočil první díl známé trilogie Milénium, a sice film: Muži, kteří nenávidí ženy - myslím tu švédskou verzi z roku 2009. Takže jeho styl režie, pozvolné řetězení postav a velké přiblížení postav, především dvou hlavních postav - to se opět režisérovi povedlo a udrželo si to pozornost až do konce filmu. Hudba je také od stejného skladatele, celé švédské trilogie Milénium, takže se hudba povedla. Měla základní moziv, který se v různých hudebních variacích opakoval - dal se z hudby vytěžit více, ale i tak se povedla a svůj účel splnila dobře. Zaráží mě, že se toto vydařené dílo nedostalo k nám do kin, ale nevadí no. Jak film shrnout ? No, rozhodně poutavý thriller s náznaky romanitky, což byly fakt jen náznaky, hluboké vykreslení dvou hlavních postav a skvělá atmosféra. Ano, atmosféra byla fakt cítit, i v některých scénách spojená s hudbou. Úvod filmu byl obyčejný, ale už dokázal zaujmout. Po té zhruba okolo v 20 minutě dojde k nečekanému zvratu, který mi celkem vyrazil dech a už se ví kam se bude film zhruba ubírat, ikdyž je to takové mnohdy i nepředvídatelné co se stane. Takže scénář je opravdu vydařený, má spoustu dobrých nápadů. Co se týče akce, o to tu moc nejde, takže kdo čeká spíše akční film, bude asi zklamán. Ze začátku je tu delší akční střílecí sekvence, která svůj účel splnila. Skoro uprostřed filmu je zde menší honička, kdy se střílí trochu odstřelovačem a pak už nic extra akčního až na finále, které je docela akční, pár výbuchů atd - k tomu se dostanu později. Takže řekl bych, že jak 1/2 filmu tak i 2/2 filmu měla stejné tempo, těžko říct, která část filmu mě bavila víc. Herecké obszaení je na tom výborně. Vedlejší postavy splnily svůj účel a i bavily. Zato hlavní herci Colin Farrell a Noomi Rapace mě doslova nadchly. Farrell hrál opravdu excelentě, tichého, chladného, uzavřeného, méně mluvného zabijáka, kterému se nedalo z očí nic vyčíst. Rapace opět podala dobrý herecký výkon - už v trilogii Milénium mě silně zaujala. Takže tyto dvě postavy se postupem času mírně rozvíjeli. Po dramatické stránce vytěžili scénáristi z těchto herců maximum. Takže dost dobrých scén zde bylo. Žádná nuda. Kdo se bude nudit, tak nepochopil prnincip filmu a styl režiséra. Takže to nemusí sednout všem. Šlo prostě o scénář, o dialogy a tak. Rozhodně je film originální a jako thriller také funguje dobře. Příběh je dobrý a až když se snímek bude blížit ke konci tak pak se hezky projeví. Takže i už celkem další zvrat je ve filmu, který může divák už odhadnout v půlce filmu, možná i o něco dříve. Zápory ? Nemá jich moc, mohl mít ještě více nápadů, nějakou dramatičtější scénu navíc, hlubší pochopení a vysvětlení postavy Farrella, ale to jsou detaily, spíš závěr byl už takový mírně nezáživný, nebylo to moc dramatické no. Takže k plnému počtu hvězd něco chybí. I tak jsem nadmíru spokojen a k filmu se určitě ještě někdy vrátím. Celkově hodnotím na zasloužených 85% = ****(15.9.2013)

Jediné napětí, které fungovalo naplno, bylo to erotické, mezi Colinem a Noomi.... a kupodivu mi stačilo.(11.3.2014)

Velmi zdařilý thriller s dávkou krimi, romantiky, akce a dramatu. Poutavý příběh je dekorován hereckými výkony Colina Farrella a Noomi Rapace, odehrává se v dobrém prostředí a nechybí mu syrovost, atmosféra, napětí, přestřelky, rozebírání charakterů postav a jejich vztahy.(30.7.2013)