Modrá laguna

• USA The Blue Lagoon (více)

Slavný a ve své době skandální film, který těží z oblíbené robinsonské tematiky a nádherné přírody tichomořských ostrovů, je adaptací viktoriánského románu Henryho de Vere Stacpoolea. Vypráví romantický příběh, jehož hrdiny jsou dvě děti, Richard a Emmelina. Ty s lodním kuchařem Paddym Buttonem jako jediné přežijí ztroskotání zaoceánské lodi a zachrání se na opuštěném tichomořském ostrově, který se pro ně na dlouhé roky stane novým domovem. Starý námořník sice zemře, když na břehu najde vyplavený soudek s rumem a poněkud to přežene s ochutnáváním, ale předtím ještě naučí děti, jak na neobydleném ostrově přežít. Naštěstí jde o nádherný kout země, plný ovoce a obklopený mořem, bohatým na ryby. Roky plynou, malí trosečníci dospívají a jejich vztah se postupně mění v lásku, z níž se po čase narodí syn, který dostane po kuchaři Buttonovi jméno Paddy. Když však Richard objeví stopy po hostině lidojedů, kteří na ostrov přijeli ze sousedního ostrova, začne v něm zrát odhodlání ostrov kvůli bezpečí svých blízkých opustit... (TV Nova)

Lima

Jeden bod dávám za záběr na pářící se želvy. To ostatní nestojí za řeč. :o))....Au, au! Nebijte mně, já jsem taky romantik, ale mám své meze. ()

Galadriel

Naprostá hovadina, při jejímž sledování jsem se vyloženě bavila jen počítáním logických chyb ve filmu (všimli jste si třeba, jaké má hrdinka po několika letech života na pustém ostrově pěstěné nehty?). Za zmínku stojí jen krásná příroda a slušná hudba Basila Poledourise. ()

Radyo

Klasika romantického kýče. Brooke Shieldsová naznačila své budoucí vnady, které sice Milla Jovovich v pokračování ještě překonala, ale to byl jediný klad dvojky vůči jedničce. ()

Malarkey

Tohle panejo je srágora. Chápu že to byly počátky VHSek u nás. My tu kazetu taky někde doteď máme. Jenže už tenkrát mi to přišlo hrozně ujetý a strašně divně natočený. A když jsem si do toho přičet tu romantiku, tak se mi chtělo blejt. A to se mi koneckonců chce i dnes po té době, kdy jsem to zase měl tu čest vidět. ()

Radek99

Tohle není romantika, to je kýč čirý jak moře v okolí pevniny tohoto filmu... Hvězdičku dávám tamní přírodě. ()

Dever

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Love Theme [2:33] ,2. Main Title [2:37] ,3. Fire [1:19] ,4. The Island [1:46] ,5. The Sands of Time [2:27] ,6. Paddy's Death [1:21] ,7. The Children Grow [4:12] ,8. Lord of the Lagoon [1:07] ,9. Love Theme (reprise) [1:12] ,10. Underwater Courtship [2:01] ,11. The Kiss [2:35] ,12. Richard Sees Paddy [2:22] ,13. The Birth [1:16] ,14. Bad People/Baby Swim [3:02] ,15. The Memories [1:21] ,16. 3 Points to Port/End Titles [3:21] ()

novoten

Cynismus je mrcha a nostalgie ještě větší. Brooke Shields jako má dětská láska a příběh, který mi svého času hodně věcí...osvětlil. ()

tron

Modrá lagúna vznikla podľa románu Henryho De Vere Stacpoolea z r. 1908, ktorý vyšiel aj u nás, konkrétne v češtine a to dokonca už v roku, držte sa, 1926!. Írsky autor (ktorý zomrel v r. 1951) následne napísal ešte dva diely, tie ale už u nás nevyšli. Zato sa aj k nám dostalo legendárne filmové spracovanie z r. 1980. V skutočnosti však vôbec nie historicky prvé, tým bola čierno-biela verzia z r. 1949. Asi si myslíte: nie je tých čísle už akosi priveľa, tron? Nebojte sa! Film je taký jednoduchý a priamočiary, že pri ňom môžete bez výčitiek svedomia vypnúť mozog a nebude to vôbec vadiť. Ono asi veľa záleží od toho, v akom veku Modrú lagúnu prvý raz uvidíte. Mne sa ho pošťastilo vzhliadnuť ako puberťákovi a asi vám nemusím dvakrát vravieť, že mix exotického ostrova, kanibalov a polonahej Brooke Shieldsovej bol v danom veku vskutku uhrančivý. Režisér Randal Kleisner dobre vedel, čo robí. Tento skúsený chlapík dva roky predtým natočil exkluzívny trhák s Johnom Travoltom Pomáha a neskôr neodolal a na opustený ostrov sa vrátil v zabudnutej komédii s Amandou Bynesovou Stroskotaná láska. Zbytočne by som si zo scenára nestrieľal a nekrivdil mu. Mne napr. pripadá úprimne zaujímavé pozrieť sa na to, ako sa na izolovanom mieste učia základným veciam (menzes, sex, pôrod a následná starostlivosť o novorodenca) dvaja mladí ľudia, ktorým to nemá kto vysvetliť; v tomto smere mi Modrá lagúna pripadala, smejte sa mi, v rámci možností realistická. Čo sa kanibalov týka, ich priestor je malý. Je to škoda, lebo tých pár scén s nimi (alebo i bez nich, viď. mrazivý prieskum opusteného obetného oltára) je riadne tiesnivých a v dobrom nepríjemných. Ale zas ak by mali väčší priestor, bol by ten film o niečom úplne inom. Po dobrom rozjazde sa každopádne ponorí do vôd fakt jednoduchého scenára, ktorý ozaj nie je na Oscara. Ale kasting je sympatický, takže v spoločnosti Brooke Shieldsovej a Christophera Atkinsa (a netreba zabúdať na Austrálčana Lea McKerna) ubehne čas rýchlo a svižne. Istotou je hudba Basila Poledourisa (Barbar Conan) a čarokrásny, dokonalý, ba až gýčový ostrov, ktorého malebné zákutia predáva španielsky kameraman Néstor Almendros (Kramerová verzus Kramer) na jednotku s hviezdičkou. Divákom sa mix presladenej limonády, light erotiky a dobrodružného survivalu páčil: pri rozpočte 4,5 milióna dolárov len v USA a kanade trhol fajnových temer 6O miliónov. Zvyšok komentára obsahuje SPOILERY. Na samostatnú kapitolu je finále, počas ktorého je zrejmé, že tvorcovia nemali čas alebo chuť vymýšľať dostatočne inteligentné dôvody a tak to hrdinom skomplikovali pekne primitívne, dajúc dohromady sériu divných náhod, nehôd a podozrivých dramaturgických rozhodnutí (otec ďalekohľadom pri pohľade na dvojicu mladých ľudí na pláži skonštatuje, že to nie sú tí, ktorých hľadá a to ak som to správne pochopil len preto, že sa správali ako „zvieratá“, wtf). Vinou toho sa film končí tak, ako končí. Jasné, dole klobúk za odvážny záver, lež škoda, že sa k nemu filmári dopracovali nešťastným, ťažkopádnym spôsobom, ktorý je miestami až nechcene smiešny (Pádlo! Žralok!). Pozoruhodný je úplný záver, kedy sa otec námorníka explicitne pýta, či sú mŕtvi, na čo dostane odpoveď: „ne, jen usnuli“ a nasleduje záber na bobule „večného spánku“, o ktorých im ešte ako deťom povedal kuchár, že sú smrteľné. Pamätám si to zo starého (možno dokonca ešte VHS) českého dabingu, tak možno je to chyba prekladu a v origináli to znie rozumnejšie, neviem. Takto to totiž vyzerá tak, že sme sa dočkali happyendu a že dotyčné osoby naozaj len zaspali (wtf). V skutočnosti je samozrejme presný opak pravdou, čo ostatne dokázal sequel, ktorý sa doplavil do kín o 11 rokov neskôr. Ten začína práve koncom jednotky, ktorý však filmári natočili nanovo, s úplne inými hercami a s diametrálne odlišným vyznením. Veru, aj taký je niekedy svet filmu. () (méně) (více)

Karlos80

Nádherné křivky mladičké Brooke Shields, opravdu nádherná a nedotčená příroda tichomořských ostrovů, kterou zde a svým uměním dodal kameraman Nestor Almendros kouzelnou, téměř idylickou atmosféru, romantiku nádherných obrazů podtrhuje i hudba Basila Poledourise, decentní erotičnost, smrt kuchaře Paddyho, ale také tak trochu alá Robinsonáda, a máte příběh jako hrom, i když ne originální (myšlenka však dobrá) ale přesto krásný, který si své příznivce vždy najde. Jako žena se mě však víc líbila exotičtější Brooke, ale to je věc názoru, samozřejmě potom v nahotě ji stoprocentně překonala začínající Mila Jovovich která zas byla zajímavější celkově. Z nostalgie za 2,5/5* (a to nejsem romantik) jako dítě jsem však měl nejeden a to nemalý erotický zážitek-:)). Jinak souhlas s Radyem. ()

Marius

Kdo by si nechcel užívať čara puberty na ostrove niekde ďaleko od civilizácie, hlavne keď sa v tej lagúne s Vami kúpe Brooke Shields :-) ()

Boss321

Je to už hodně dávno co jsem tento snímek viděl, ale vím, že mě moc neoslovil a celkově mi to přišlo jako slabší průměr. Jediné co stojí za zmínku je půvabná Brooke Shields a překrásný ostrov, na kterém natáčení probíhalo. Ať už se jedná o klasiku či ne, tak podruhé už bych to rozhodně nemusel...... ()

Djoker

Začne to jako dobrodružný film pro děti, ale brzy se to celé zvrhne v perverzní jízdu v exotických kulisách. Modrá laguna je občas mile naivní, ale často nechtěně hloupá. Navíc si to tam rozdávají dva příbuzní, takže o romantice nemůže být řeč. Většině diváků to překvapivě nevadí, ale proti gustu žádný dišputát. ()