Mladí muži za pultem

Komedie

USA, 1994, 92 min

David Klein

Kevin Smith

Můžu si za to v podstatě sám, když jsem tenhle komediální milník neviděl co nejdříve již před léty. Dvacet let tomu totiž - po zhlédnutí podobných kousků z žánrové škatulky - dnes nijak zvlášť nepřidává a některými scénkami jsem se horko těžko prokousával. Tímhle se prostě musí začínat, ne do toho vyrůst, damn it!(2.11.2014)

Docela povedená a nenáročná devadesátiminutovka, která člověku prošumí hlavou a může na ni hned po zkouknutí zapomenout. Nebo nemusí a v tom případě mu časem dojde, že zas tak nenáročná a bezduchá nebyla (můj případ). Tak i tak pěkné čtyři hvězdy.(10.4.2009)

Jinak chutná v sedmnácti, jinak chutná v devětadvaceti. Tu anymovanou scénu dodanou do final cut verze bych fakt zakázal. 70%(10.12.2014)

Poprvé pozuráželi kdekoho v jednom malém obchůdku a přilehlé videopůjčovně, podruhé už otáčeli hamburgery nad rozpálenou plotnou. Potřetí mají přijít asi za dva roky, ale s ohledem na to, co dnes Kevin Smith natáčí, je oprávněný důvod se toho obávat. Ale zpět na začátek. Přátelství dvou loserů, kteří se kopou do zadků a nemají snahu se nikam posunout, je i přes nespočet krutě sprostých scén vlastně „vyzrálým“ filmem o důležitých věcech. To, co nám předvádí, je vypointované, rychle nás přetáhne na svou stranu a stejnou vlnu. Černobílý debut jednoho z předních představitelů autorského amerického filmu devadesátých let je prostě kouzelný. Bizarní, kultovní, ďábelsky vtipný. Hvězdné války, kouření 37 ptáků, jedno citové dilema, záhadný sex na toaletě, prodej cigaret, krém na boty, hokej na střeše, drogoví dealeři Jay a Mlčenlivej Bob a ještě mnohem víc. Škoda, že dnes přerostlý teenager Smith působí hodně unaveným dojmem.(10.11.2016)

Takový ten americký generační nezávislý film stojící na hodně svébytném pohledu na svět a hodně ulítlém humoru. Smithova černobílá komedie je spíše konverzační než situační a ještě výstižnější je označení přívlastkem verbální. Vlastně si tu pár chlápků vypráví historky (především ty politicky nekorektní a hodně hyperbolizované) a divák se (pokud je stejně nalazen) někdy i dost baví... Hodně neotřelý debut...(7.7.2007)

• - Jeff Anderson (Randall) odmítal číst před malým chlapcem seznam pornofilmů. Ve skutečnosti, tak nejsou spolu na place, když to čte. (Kulmon)

• - Tvůrci v závěrečných titulcích děkují také Jimu Jarmuschovi. (Gerron)

• - Mlčenlivý Bob má na klobouku kocoura Felixe. (Kulmon)