Mladí muži za pultem

Komedie

USA, 1994, 92 min

David Klein

• Morien

(1001) Tak nějak zjišťuju, že mi humor Kevina Smithe nic neříká.(3.7.2010)

Nasmial som sa, ale že by som to mal považovať za kultový snímok sa vonkoncom povedať nedá. Treba poznať americkú mentalitu a hlavne dobre 'Star Wars' aby som niektorým jokeom pochopil. Trochu som nepochopil názvy jednotlivých minipríbehov počas filmu. Ale inak na niektoré hlášky nezabudnem a ČB kamera filmu určite pomohla. 70%.(22.8.2006)

Do sexuální terminologie přibylo tentokráte slovíčko Sněhulák. Samozřejmě nebudu se tady rozepisovat co dané slovíčko vyjadřuje:) Jeff Anderson opět vládne filmu, alespoň z mého pohledu. Na postavu Randala se těším vždycky. Nezodpovědný Randal samozřejmě potřebuje svůj dokonalý opak a tím je dobrácký Dante.(27.5.2007)

Poprvé pozuráželi kdekoho v jednom malém obchůdku a přilehlé videopůjčovně, podruhé už otáčeli hamburgery nad rozpálenou plotnou. Potřetí mají přijít asi za dva roky, ale s ohledem na to, co dnes Kevin Smith natáčí, je oprávněný důvod se toho obávat. Ale zpět na začátek. Přátelství dvou loserů, kteří se kopou do zadků a nemají snahu se nikam posunout, je i přes nespočet krutě sprostých scén vlastně „vyzrálým“ filmem o důležitých věcech. To, co nám předvádí, je vypointované, rychle nás přetáhne na svou stranu a stejnou vlnu. Černobílý debut jednoho z předních představitelů autorského amerického filmu devadesátých let je prostě kouzelný. Bizarní, kultovní, ďábelsky vtipný. Hvězdné války, kouření 37 ptáků, jedno citové dilema, záhadný sex na toaletě, prodej cigaret, krém na boty, hokej na střeše, drogoví dealeři Jay a Mlčenlivej Bob a ještě mnohem víc. Škoda, že dnes přerostlý teenager Smith působí hodně unaveným dojmem.(10.11.2016)

Just Because They Serve You... Doesn't Mean They Like You. Černobílá dekadentní poetika a pestrobarevný humor...(6.7.2007)

• - Poté, co je Randal představen, odchází se slovy: „No time for love, Dr. Jones!“. Slova převzatá z filmu Indiana Jones a Chrám zkázy. (HellFire)

• - S Danteho vousy se dost experimentovalo, než Kevin Smith doznal, jak by to bylo nejlepší. (Kulmon)

• - Logo "Clerks" je tvořeno písmeny vystříhanými z různých časopisů a obalů. C je z Cosmopolitanu, L z Life, E z Rolling Stone, R z chipsů Ruffles, K z tyčinky Clark a S z čokolády Goobers. (hot_spot)