Mladí muži za pultem

Komedie

USA, 1994, 92 min

David Klein

Kevin Smith

Docela povedená a nenáročná devadesátiminutovka, která člověku prošumí hlavou a může na ni hned po zkouknutí zapomenout. Nebo nemusí a v tom případě mu časem dojde, že zas tak nenáročná a bezduchá nebyla (můj případ). Tak i tak pěkné čtyři hvězdy.(10.4.2009)

Debut Kevina Smithe je opravdu k sežrání. Scénář jako vždy na jedničku se opět neobejde bez klasických narážek na Star Wars (to vážně miluju). Skvělé příhody a týpci co choděj do obchodu (asi bych se zbláznil). Dobrá hudba ("Chewbacca what a wookie") a hlavně super herecké výkony obvyklých Smithových herců (i když Affleck a Lee tu nejsou). No a samozřejmě Jay a Tichej Bob.(13.5.2005)

"Cejtím tady krém na boty." Měl to být den volna, místo toho musel jít Dante do nudné práce a tehdy ještě vůbec nečekal, co ho za jediný den potká. Dostal mě Bobův taneček :D Černobílý debutový snímek Kevina Smithe, kterým si odstartoval svoji velkou kariéru.(10.7.2012)

Převrácená rakev s bývalou přítelkyní či historka o zlomeném krku při autoorálním sexu jsou sice ve Smithově podání opravdu zábavné, jenže zvláště v první půli dialogy hrdinů trpí syndromem samoúčelnosti bez kapky vtipu či dějového posunu. Chtělo by to více přitlačit na pilu v suchém humoru (což později Smith dokázal, že umí naprosto geniálně) a nebo ta životní moudra nechat vyplouvat na povrch s nižší kadencí a přirozenějším způsobem, než je šroubovat do epizodních scének s návštěvníky obchodu. Zábavnost se tomu upřít nedá, ale svoji virtuozitu Smith dokázal až později.(12.11.2006)

Scénář: Kevin Smith .. Zatím přípravné hodnocení, protože do kompletace klasické pentalogie plus nejnovějších Clerks 2 mi chybí dohromady tři filmy. První Clerks. je geniálně jednoduchá kombinace levné až průměrné filmařiny a brilantního scénáře, který je přeplněný vypointovaným humorem a neobyčejnou dávkou pravdivých dialogů. Postavy jsou velmi životné, jejich existenční předobraz je lehce uvěřitelný a sám nemám problém najít s některými paralely mezi svými přáteli. Film, fet, zevlování, loosersky nudná práce a každodenní stereotyp nepěchovaný do jednoho dne blbce pod taktovkou Kevin Smith. Velmi chutné! ,,Všichni Jedi jsou stádo volů.."(1.11.2006)