Ledová archa

Snowpiercer, Le Transperceneige

Snow Piercer

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

,,VLAK JE SVĚT. MY JSME LIDSTVO“… /// Vlak, co nikde nestaví (nemá totiž kde) a ve kterým se chlapi neperou nožem, ale sekerou, což je celkem logický, páč to tady maj filmově na starost Korejci. Celkově jde o zajímavou mezinárodní směsici herců a koprodukcí, ve který se neztratěj ani Češi. Začíná to dost šedivě a vobyčejně, ovšem k mýmu překvapení se krom interiérový nápaditosti (v rámci jednoho vlaku samozřejmě) dočkám dobrejch nápadů v akci i v ději. Poselství může na někoho působit zbytečně melodramaticky, stejně jako ledový efekty, ale žlutá postapokalyptická duše (jenž si do vlaku kupuje dvě jízdenky, aby mohla sedět vedle sebe) vrní blahem. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiks ,,Le Transperceneige“, kterej stvořili Francouzi Jacques Lob, Jean-Marc Rochette a Benjamin Legrand, neznám. 2.) Pochopím, proč Levoš Mareš nosil neustále kožich. 3.) Nevím, jak vysvětlit parchantům, proč jsme Eskymáci. 4.) Thx za titule ,,urotundy“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(25.3.2014)

Dystopické scífko ktoré v priamočiarosti v smere ťahu na bránku v línii príbehu (prebojovanie sa rebelov zo zadnej časti vlaku do prednej ku samotnému despotickému konštruktérovi) sa snaží byť obzvláštnené postrannými líniami s presahom o sociálny komentár v rozdielnosti triedneho zadelenia spoločnosti, ale robí to príliš povrchne a skratkou. Plusom sú zaujímavé výtvarné riešenia ako aj kamerové kompozície stiesneného priestoru, ale príde mi to ako Bongov zatiaľ najslabší film. 7/10(8.2.2014)

Metropole nového století. Absolutně úžasná a bezkonkurenční věc! Od začátku do konce sledujeme evoluci civilizace od jednoduchých základů po vědu, vzdělávání, kvalitu, luxus a konečný zánik. Tenhle film má opravdu styl. Jakákoliv scéna má kouzlo a je skvěle promyšlená. Je zde dechberoucí vizuál, úžasná akce, parádní tempo, perfektní herecké výkony ( Tilda Swinton zde šla na maximum!) a hlavně spousta dějových zvratů. Nepředvídatelnost a originalita, dělá z tohohle filmu zážitek rovný orgasmu. Akce 8/10, Story 9/10,Gore 6/10,Atmosféra 10/10, Vizuál 10/10.(24.3.2014)

Já žasnu - Snowpiercer byl předem oprávněně řazen mezi dvacítku nejočekávanějších filmů tohoto roku... Veškeré zažité archetypy kinematografického umění za poslední bezmála století nahuštěné do jediného, vizuálně podmanivého sci-fi. Říkal tady někdo, že jej už na stará (filmová) kolena nemá populární kulturní odnož čím překvapit?(6.4.2014)

Blockbusterové béčkové postapokalyptické scifi. Geniální vedlejší charakterové panoptikum a kopa roztomilých detailů - nepamatuju si, kdy naposled někdo tak zručně balancoval přestřelenost a vtípky s vážným příběhem. Joon-ho-Bo bude podrobněji prozkoumán. Výměna kabátů na konci je srandovní.(15.4.2014)

• - Prvá snímka režiséra Joon-ho Bonga, ktorá bola kompletne v angličtine. (MikaelSVK)

• - Ve filmu se objeví desítky českých komparzistů, kteří reprezentují jak "nižší třídu" ze zádi vlaku, tak zdrogované osoby z "vyšší třídy" na taneční párty. (mkmikes)

• - Režisér Bong Joon-ho prozradil, že "proteinové cihličky" ve filmu byly vyrobeny ze směsi mořských chaluh, cukru a želatiny. (mat.ilda)