Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

tak snad mě mrzí jen to, že jsem na filmu nebyla v 3D kině. soundtrack super, český dabing taky super. Jako nečtenář (zatím) hodnotím 4 hvězdami a budu přemýšlet zda nezvýšit. Osobně mě nejvíc brala ta část s výcvikem. konec byl možná až moc urychlený, ale u 114 minut se nedá nic moc dělat. A mám novou hvězdičku na sledování - Asa to dotáhne asi daleko..Dodatek: poté, co si jsem si vybrané scény pustila tak desetkrát za sebou zvyšuju na pět. Práce s kamerou a herecké výkony jsou prostě vynikající(17.5.2015)

Enderova hra je román skôr etický než epický, skôr psychologický než akčný a skôr politický než vojnový. A keďže etika, politika a psychológia rozprávajú skôr slovom než obrazom, nahradiť ich epikou, akciou a vojnou natlačenými bez dostatočnej koherencie do dvoch hodín s dialógmi na úrovni PG13 nemôže dopadnúť dobre. 6/10 P.S. pointa vykvákaná už v traileri a jej emocionálny dopad je totálne zabitý práve kvôli vizuálnej opulencii hoci nečitateľ našťastie nemá šancu na ňu dôjsť. Druhý diel neprosím.(24.2.2014)

Předlohu neznám, a tak jsem se mohl nechat překvapovat... A že bylo čím. Film je nečekaně vážný, konverzační a zkrátka herecký, triky ani akce v něm rozhodně nehrají prim, a to mě velmi potěšilo. Stejně jako hlavní hrdina, který není klasický ufňukaný chudáček, jemuž nikdo nevěří, nýbrž sebevědomý mladý muž, jenž si jde za svým - respektive za tím, za čím jiní chtějí, aby šel. Harrison Ford dostal hodně prostoru, což je také fajn, Ben Kingsley byl spíše taková ozdoba, ale důležitá. Závěr jsem nečekal a jeho myšlenka - a tedy i myšlenka celého filmu - je chvályhodná. Škoda je jen pohříchu nevýrazné a nenápadité hudby a několika nelogických věcí - proč na závěrečnou strategii nepřišel nikdo z dospělých například (v knize to možná vysvětleno bude). Navzdory tomu, že se mi Enderova hra vcelku líbila, bych ale druhý díl oželel. Jak známe Hollywood, už by totiž nemusel být tak sympaticky "nevelkofilmový". Tři a půl.(13.9.2015)

Předem se bez mučení přiznám - jsem nečtenář předlohy, možná proto se mi výsledek líbil tak, jak se mi líbil. Upřímně, ve výsledku mi nechybí nic, jasně, někde se určitě mohlo jít do hloubky a asi tomu bude lecos chybět, ale no a? Když budu chtít a až si na to najdu mezo xy dalšíma ságama čas, tak si to přečtu, nechci přesnou literární ilustraci převedenou do hejbacích obrázků, chci fajn military scifi, které jsem dostal - kéž by se takových urodilo víc a přemýšlím, jestli jsem viděl nějakou tak povedenou od Hvězdné pěchoty, oba jsou to filmy (a adaptace) výborné, jen každý jinak. Herci hrají dobře, až výborně, nehledě na to, jestli se jedná o starou überkvalitní gardu (a toho sympatickýho černocha!), nebo porůznou omladinu. Snad jen škoda, že finální otočku jsem čul dopředu, což ovšem nevadí. Jen klacků s kamenů příště víc. . . . . . . . Pokud si to tedy na nějaké příště vydělá. UPDATE: předloha je už nějakou dobu za mnou, mé hodnocení o filmu platí stále. Konec hlášení (7.11.2013)

Překvapivě víceplánové, skvěle zahrané, technicky úchvatné, škoda mírné uspěchanosti, díky které film občas působí nepříjemně povrchně.(14.4.2014)