Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Myslím, že Klerik to vystihol výborne a mám rovnaký názor - ako zastúpenie myšlienkovo extra nabitej predlohy je to obstojné, ba možno až chvályhodné. Samozrejme, že výpadkom, skratkovitosti, zjednodušeniam a sem-tam prehnanému klišovitému symbolizmu sme sa nevyhli. Ale stálo to za to :-) A dúfam, že film inšpiruje niektorých ľudí, aby si prečítali knihu, v ktorej objavia oveľa, oveľa viac.(4.5.2014)

Překvapivě víceplánové, skvěle zahrané, technicky úchvatné, škoda mírné uspěchanosti, díky které film občas působí nepříjemně povrchně.(14.4.2014)

• LIVINGDEAD

Film pro školní děcka a Harrison Ford si už Indiana Jones nezahraje, to by se film musel jmenovat ZOMBIE INDIANA JONES!(17.11.2013)

I jako nečtenář knižní předlohy cítím, že filmaři museli hodně škrtat, krátit a využívat různých dějových zkratek, protože naťuknutých (a zároveň nedoťuknutých) motivů a myšlenek je v těch 115 minutách opravdu plno. Pozitivní však je, že to, co zbylo, dává docela dobře smysl a zároveň je schůdné si smysluplně domýšlet věci, které se asi do filmové stopáže nevešly. Gavin Hood (od kterého jsem po nesnesitelném Wolverinovi věru moc nečekal) zkrátka mile překvapil a přinesl jedno z nejplnokrevnějších sci-fi letošního roku. Svou odtažitostí a uživatelskou nepřívětivostí si Enderova hra asi nezíská zástupy fanoušků z řad obyčejných diváků, ale ti, kteří před dalším veselým blockbusterem, v němž statečný mladý hrdina zachrání planetu před mimozemskou invazí, upřednostní radši něco mezi Hvězdnou pěchotou a Pánem much, by si neměli nechat návštěvu kina ujít. Vítaná náhrada za zprasené Elysium.(2.11.2013)

Přítomnost mnohovrstevného knižního sci-fi cyklu s důrazem na psychologii postav a aspekty strategií při válečných konfliktech byla hmatatelná, nicméně krátká stopáž, omezené narativní prostředky filmového média a především producentská šustivá očekávání udělali své, obzvláště v okamžicích, kdy se Enderova hra měnila jen na vizuál sázející pilot Kinder Star Treku („Čtverec H17, vertikálně G6, aktivujte Malého doktora do stavu pohotovosti! Luštěnino, nemáš něco na akné? Kvadrant Delta, sektor 41, pozor na translokaci energie na perimetru! Kolonele Graffe, cítím dole jakési pnutí, nevíte, co to znamená? A ty Bonzo? Jo vlastně…promiň.“) I ten Han Solo s artrózou se mi zdál jakýsi špatný..(9.9.2015)