Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Čekala jsem přímočarý, na emoce hrající film o záchraně Země, dostala jsem promyšlené, propracované, inteligentní dílo, které mezi všemi vojenskými simulacemi nenápadně naťukává takové myšlenky jako je Kantův kategorický imperativ (máme právo využívat jiné jen jako prostředky k dosažení cíle?), pre-emptive strike (můžeme zaútočit jako první jen proto, že nechceme čekat, až nepřítel napadne nás?) i teorie mezinárodních vztahů (Harrison Ford jako jasný realista Morgenthauova typu). A americký velkofilm, na kterém by se dalo ilustrovat hned několik politických a morálních konceptů? To se moc cǎsto nevidí.(31.10.2013)

|| Scenár: Gavin Hood / Predloha: Orson Scott Card - Ender's Game | Hudba: Steve Jablonsky | Produkcia: Roberto Orci, Alex Kurtzmanm Gigi Pritzker, Linda McDonough, Robert Chartoff, Lynn Hendee, Orson Scott Card, Ed Ulbirch | Distribúcia: Summit Entertainment, Lionsgate | Štúdio: Chartoff Productions, K/O Paper Productions, Digital Domain | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 112,231,473 $ || Podobné, ako Elysium, ale prevažne s detskými postavami. Scenár občas skĺzava do samoúčelnej báchorky pre základoškolákov, no vizuálne kvality sa tomu nedajú zaprieť. Dve tretiny filmu sú príliž statické k tomu, aby ich tá posledná, geniálne zahraná a zrežírovaná vyzdvihla do elity. Takto "len" veľmi silné tri - ku koncu sa vo mne predsa len niečo pohlo. 74% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(17.2.2014)

Jako ilustrace k předloze velmi dobré. Film zachovává celou řadu motivů z Cardovy fenomenální knihy, ale překlad z jednoho média do druhého se přesto nezdařil zdaleka tak dobře, jako např. ve Watchmenech. Úskalí Enderovy hry v tomto případě představuje fakt, že na rozdíl právě od Watchmenů se nejedná o vyprávění, kde postavy jsou symboly, či přesněji řečeno různými stránkami centrálního tématu, ale naopak v jeho středu stojí titulní postava. Ender napříč knihou prochází složitým vývojem a její vyprávění pečlivě buduje různé jeho stránky a aspekty jeho osobnosti. To vše je z filmu vynecháno a namísto toho se prostě ve snaze zachovat všechny klíčové dějové body film žene od jedné scény ke druhé a namísto toho rezignuje na hlubší prokreslení i psychologizaci figury. Nutno uznat, že když divák film rozanalyzuje, lze v něm vystopovat zlomky poměrně komplexní postavy. Nicméně při samotném sledování překotně ubíhajícího filmu Ender nevyhnutelně zůstává jen loutkou vláčenou od jednoho zvratu ke druhému. Kdyby tvůrci namísto samoúčelných vesmírných moneyshotů předěly mezi sekvencemi věnovali zaměření se na hlavního hrdinu a jeho samotu a vnitřní pocity, mohlo to třeba dopadnout ještě lépe.(23.8.2014)

Působilo to na mně poněkud seriálově, ale v zásadě pohodově. Zajímavý námět, líbily se mi akční scény, i hlavní představitel byl OK.(7.7.2014)

• LIVINGDEAD

Film pro školní děcka a Harrison Ford si už Indiana Jones nezahraje, to by se film musel jmenovat ZOMBIE INDIANA JONES!(17.11.2013)

• - Postava majorky Andersonovej (Viola Davis) je v knižnej predlohe muž. (Macejko)

• - Některé rekvizity k filmu byly vytvořeny 3D tiskárnami. (Cheeker)

• - Producenti konzultovali některé raketové technologie s Elonem Muskem, ředitelem společnosti SpaceX. (Cheeker)