Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Natočili to správně. Dalo se to udělat ještě o chloupek lépe - bezútěšněji, ale i tak je to svěží vánek mezi vědeckofantastickými filmy poslední doby. Zachovat ducha Cardovi knihy se podařilo, sice za cenu krácení a drobného zrychlování, ale vše slouží příběhu. Hood je očividně fanda a dává si záležet. Vizuálně je Enderova hra vyšperkovaná jako áčkový blockbuster, děj je ale hlubší než bývá zvykem a hodně průměrných lidiček bude z kina odcházet s pocitem, že je někdo podfoukl. Nepochopí geniální konec, nebo jim nebude po chuti. Bitvy správně gradují, nenudí a z "maturity" se dají ždímat emoce po litrech. Herecké obsazení je parádní, hlavně to dětské a Asa Butterfield svou postavu dokáže bez problémů prodat. Možná jen místo Forda to chtělo většího fanatika. A Jablonsky zase jednou servíruje parádní téma. Jsem zvědavý jestli natočí zbytek.(6.11.2013)

Čekala jsem přímočarý, na emoce hrající film o záchraně Země, dostala jsem promyšlené, propracované, inteligentní dílo, které mezi všemi vojenskými simulacemi nenápadně naťukává takové myšlenky jako je Kantův kategorický imperativ (máme právo využívat jiné jen jako prostředky k dosažení cíle?), pre-emptive strike (můžeme zaútočit jako první jen proto, že nechceme čekat, až nepřítel napadne nás?) i teorie mezinárodních vztahů (Harrison Ford jako jasný realista Morgenthauova typu). A americký velkofilm, na kterém by se dalo ilustrovat hned několik politických a morálních konceptů? To se moc cǎsto nevidí.(31.10.2013)

I jako nečtenář knižní předlohy cítím, že filmaři museli hodně škrtat, krátit a využívat různých dějových zkratek, protože naťuknutých (a zároveň nedoťuknutých) motivů a myšlenek je v těch 115 minutách opravdu plno. Pozitivní však je, že to, co zbylo, dává docela dobře smysl a zároveň je schůdné si smysluplně domýšlet věci, které se asi do filmové stopáže nevešly. Gavin Hood (od kterého jsem po nesnesitelném Wolverinovi věru moc nečekal) zkrátka mile překvapil a přinesl jedno z nejplnokrevnějších sci-fi letošního roku. Svou odtažitostí a uživatelskou nepřívětivostí si Enderova hra asi nezíská zástupy fanoušků z řad obyčejných diváků, ale ti, kteří před dalším veselým blockbusterem, v němž statečný mladý hrdina zachrání planetu před mimozemskou invazí, upřednostní radši něco mezi Hvězdnou pěchotou a Pánem much, by si neměli nechat návštěvu kina ujít. Vítaná náhrada za zprasené Elysium.(2.11.2013)

Překvapivě víceplánové, skvěle zahrané, technicky úchvatné, škoda mírné uspěchanosti, díky které film občas působí nepříjemně povrchně.(14.4.2014)

Chytré a inteligentní scifi. Tématicky dost originální a poměrně temné. Občas mi to připomínalo svou ponurostí a odtažitostí některé neakční pasáže z Minority report. Divácky však krajně nepřívětivé. Někteří budou snímek obdivovat, většina ostatních ho uvidí jednou a dost se souhlasným pokyvem hlavy. Není to líbive scifi, je to sonda do hlavy zabijáka. Psychologie výborná, akce spíše ikonická.(2.11.2013)