Pripomína mi to ten status, ktorý momentálne usilovne zdieľajú všetci ezoterickí nadšenci. O tom, ako Majster ukázal žiakom, čo je to láska. Mali si na poli vybrať ten najkrajší klas obilia, ale pod podmienkou, že môžu ísť len vpred a nesmú sa vracať. Takto prišli na to, že mali vziať to, čo sa im ponúkalo na začiatku, lebo nádej, že neskôr nájdu krajší klas, sa ukázala ako falošná. OK, so is life. Slovami Kierkegaarda: "Život musíme žiť dopredu, ale pochopiť sa dá len spiatočne". Teraz tu máme borca (Christian Bale), ktorému sa postupne podhadzuje snáď tá najsilnejšia feminínna zložka súčasnej kinematografie. V poradí Imogen Poots, Freida Pinto (ja osobne by som už ďalej nešiel a bral tú, pretože krajšia žena na svete v súčasnosti proste ne-ži-je, fap! fap! fap!), Cate Blanchett a Natalie Portman. On sa potáca ďalej z nohy na nohu. Mne v hlave duní Vangelis (díky, strejda verbal...), nejak sa to nikam neposúva, ale však čo... Chváliť Lubetzkého virtuózne kamerové orgie snáď netreba, hudobná zložka bezchybná (01:25:10 je absolútny vrchol...). Ako správne tvorcovia odporúčajú hneď v úvode, treba to vypeckovať na plný kotol, poslucháčsky zážitok sa iste dostaví. Hlavná a najsilnejšia myšlienka filmu odznie už v prvých minútach, čo je u Malicka priam pravidlo (viď extrémne silný úvod k Stromu života), no a celý film potom tú hlavnú myšlienku len postupne a rozvláčne potvrdzuje. Berte alebo nechajte tak, je to estetický zážitok.(15.1.2016)

Taková Americká Velká nádhera. Jen bezútěšnější.(10.5.2016)

Vizuálně opojné. Podmanivé. Jako život.(2.8.2016)

• 6thSun

Malicku, Malicku, už to nemáš v malíku. Předlouhé alegorické putování zavání duchovním sebeukájením, z něhož aspoň trochu vytrhává herecká sestava. Jenže kupříkladu dvě nejlíbeznější tváře dneška, tedy Blanchett a Portman, filmem víceméně prošumí, takže si na své přijdou pouze fanynky Christiana, páč mu kamera visí na xichtě jako estébáci na Havlově zadnici.(14.2.2016)

Konečně film o realitě. O takové realitě, jaká doopravdy je. Plná prázdnoty, ale zároveň naplnění! Úžasné.(16.1.2016)