Phantom

Thriller

USA, 2013, 98 min

• Mrkvič

Kvůli tématu jsem do toho šel i přes spíše podprůměrné hodnocení. No a ono to bylo ještě horší. Rozhodně nejhorší film o dění na ponorce, který jsem kdy viděl (jsou horší, ale ty si nikdy doufám nepustím). Nudné stojaté vody prořízne občas neskutečně debilní dialog a konec je jak z říše snů. Ale těch utopických, kdy se ani nedá uvěřit, že to někdo myslí vážně.(20.9.2013)

• kingik

Vysunout sonar, rozdat posádce nezbytné rozkazy, eliminovat podvratné živly a vstříc frašce se sovětským kapitánem na palubě staré ponorky, která opětovně vplouvá do chladných vod za hrozby Studené války. Trailer jsem neviděl, ale asi dalo velkou práci ho sestříhat tak, aby nějakým způsobem nalákal diváky, kteří nakonec film ignorovali a dobře udělali. O nic totiž nepřišli. Nemusím být precizní znalec historie, abych okamžitě odhalil blábolivou pohádku v diletantském pojetí od stejně diletantského režiséra, který si někdy a někde přečetl o zde popisovaných událostech a pak se rozhodl se svým scénářem obohatit řady válečného žánru s herci sice nižší svítivosti, ale poměrně vysokých hereckých kvalit. V sáhodlouhých dialozích, které se tváří pekelně odborně se divák po chvilce bezradně utápí a na hladinu pro nadechnutí vyplouvá jen zřídka. V té chvíli si dotyčný divák opravdu užívá ponorky se vším všudy. Ocitá se na palubě studia o rozloze 5 x 5 metrů, v hrstce záběrů v zakalené a tmavé vodě se hodí prostřih na maketu ponorky, vystřelí se pár torpéd a navodí se jakože neřešitelný konflikt s hodnými a dobrými členy posádky až z toho kapitán chytne třepot a dozvídáme se, že má od srážky s jinou ponorkou epilepsii a trpí šíleným traumatem, který je nám asi dvakrát ukázán v otřesném flashbackovém provedení, abychom jako to trauma pocítili také my diváci. To už ani nebylo k smíchu, ale k pláči. O důmyslném maskovacím zařízení zvaném Phantom je zmínka pouze jednou a stejnou měrou se i použije! Duchovny jako záporák z řad KGB radikálů dělá každou chvíli bububu směrem ke kapitánovi. Johnathon Schaech s šíleným "bíbrem" pod nosem má představovat rusáka, ale při jeho exoticky snědém vzhledu je to vyloučeno. Casting byl vůbec "perfektní". Podmínkou zřejmě bylo jen to, že herec, který má očička blízko u sebe a nos jako bambulku bude rus. Ruština se odbourá plynou angličtinou s přízvukem a je to. Ve filmu se nic neděje, o mě se asi třikrát pokoušela dřímo, dřímo, dřímotěnka, přišla na mě dřímota. Ustál jsem to, ale film to byl kecačkový, absolutně s nezajímavým tématem a příšerně zrežírovaný a i od herců jsem čekal víc, ale to nešlo vydat ze sebe víc, litoval jsem je v jaké srajdě to hráli. Tenhle film se nedá doporučit ani příznivcům válečných teorií a historických fakt. Je to blud a dvd s touhle debilovinou hodíte po shlédnutí tutově do koše. No uznejte sami, co je to ostatně za film s ruskou tématikou, když se v něm neobjeví jméno Serjoža ani Voloda. Mé hodnocení: 0%(9.8.2013)

Poctivý thriller, ktorého zápletka si zaslúžila kvalitnejší scenár a zručnejšieho režiséra. Atmosféra ponorkových filmov je jednou z najtypickejších vo filmovom priemysle a tu som ju (až na pár scén) vôbec necítil. Potenciál filmu podkopávajú niektoré absurdnosti (spoiler): technik ponorky je klaustrofobik (?!), epilepsia kapitána ponorky (?!) a pár prešľapov v oblasti uniforiem. Všetko zachraňovali kvalitní herci a rýchly spád filmu. 55%.(27.11.2014)

• JohnCZ

Škoda, že s tak parádním obsazením a námětem vznikl jen podprůměrný a dějově značně chaoticky odvyprávěný thriller. Herci nemají pořádně co hrát (Duchovnyho role dokonale promrhaná), napětí je nulové a ačkoli příběh pojednává o ruské ponorce, postavy mezi sebou mluví nejen anglicky, ale dokonce hantýrkou americké armády, což působí jako pěst na oko. A závěr? Rovněž ryze americký a to mi k filmu o Sovětech vážně nesedí. Jediné, co opravdu můžu pochválit, je zvuková stránka filmu.(7.7.2014)

• Goldbeater

Phantom by měl podle všeho nabízet pár zajímavých nápadů a zajímavé herecké obsazení. Nabízí? Ne. Vše je utopeno v naprosté režijní a scenáristické neschopnosti. Dialogy jsou strašné, film nemá spád, napětí absolutně chybí a herci nejenže jsou vedeni špatně, ale jejich postavy jsou navíc naprosto ploché. Ve finále se navíc dočkáme otravného klišé v podobě rodinného shledání a oslavy hrdinství. Kdyby se raději někdo pustil do zfilmování knihy The Gold Crew od autorů Skleněného pekla, to by mělo koule. Phantom je jen ztělesněná tvůrčí impotence.(29.6.2014)