Phantom

Thriller

USA, 2013, 98 min

• MartinezZ

No, čekal jsem od toho tedy mnohem víc, než nudu, nudu, mnohokrát viděné, nudu a zpackaný konec. Duchovny mi nevadil, přišli mi divné ty známé americké ksichty a jejich jazyk, hrající si na Sověty. To bylo poměrně stejně WTFoidní jako přiblblý konec. Škoda. Direct-to-DVD za dvacku.(27.6.2013)

Takže, máme tu ponorkový film. Typ filmů, které moc nemusím. Přesto není můj výsledný dojem nejhorší. Kdyby byl větší rozpočet, nějaká ta větší velkolepost a vylepšit scénář, mohlo to dopadnout ještě lépe než lepší průměr. Je to celkem těžko hodnotitelná záležitost. Jak bych to mohl zkráceně shrnout ? Třeba takhle osekaně: Mírně politický thriller odehrávající se v tehdejší době, který má solidní herce s dobrými hereckými výkony. Nejvíc se po herecké stránce beze sporu předvedl Ed Harris, kterému role kapitána sovětské raketové ponorky neskutečně sedla. Takže herecký výkon Harrise je největším kladem tohoto filmu. Takže ještě připomenu přesněji, film se odehrává v době studené války. No jak to celkově ještě popsat ? Je to jak už jsem níže psal těžké popsat. Snímek je hodně upovídaný, ale přesto se v tom dá něco ocenit. Úvod ani není, hned se jde na věc, kdy kapitán Harris přijímá úkol a jde se na věc. Na začátku má menší cameo Lance Henriksen, asi tak 3 minuty. Co se týče úkolu a hlavního dění – to je celkem tak chaoticky pojato, dost jsem se ztrácel ve filmu. 1/3 snímku je taková rozjížděcí, najde se tu pár zajímavých aspektů, řízení ponorky, místnosti atd. 2/3 je podle mého názoru trochu lepší a svižnější. Zajímavé je třeba chování a záchvaty Harrise. Celkově Harrisova postava je zajímavá, ani se nedá říct, že je kladas nebo padouch, je takový rozporuplný, ale já mu stejně fandil. Ke konci filmu, respektive 3/3 snímku je ještě svižnější, pár torped vystřelí, ale je to bez akce, tam už začnou pracovat v ponorce velké spory v rámci mezilidských vztahů. Takže se pár lidí tam začne nenávidět, střílet atd. No, úplný konec se mi líbil. Herecké obsazení je na tom dobře. Harris mě zaujal nejvíc. Hudba byla dost nevýrazná, ale zde nebyla tolik potřebná. No celkově nevím jak mám film přesněji zhodnotit. Ale přeci, námět, nápady, mírná ponorková atmosféra, vše bylo hezky uděláno, dobré herecké výkony, i náznaky psychologických aspektů – to vše bylo dostatečně zvládnuto. Příběh byl dost chaotický a chyběla nějaká akce a dramatičnost – to jsou zásadní chyby. I tak to vidím na lepší průměr. Výsledně hodnotím na 59% = ***(21.7.2013)

• verbal

Vřele doporučuji si místo toho raději znovu Pohonit Rudý říjen! Fox neFox, je to jen další stísněná, ponorková nuda o tom, jak udělat ze studené války teplou, a jak hrdinný kapitán NEMOvič zabránil masivnímu štěpení uranu. Užvaněných sto minut v ocelovém trupu mi akorát tak způsobilo ponorkovou nemoc, až jsem měl téměř neodolatelnou chuť vypustit jadernou střelu a vyhladit své nezletilé spolubydlící, kteří mě u toho navíc neustále prudili věčnými žádostmi o pití a jiné kraviny, i když už měli v devět večer dávno spát. Ještěže má polovinu odpalovacích kódů moje stará, která zrovna žíznila někde v suchém doku.(1.7.2013)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $1,034,589Tržby Celosvetovo $1,168,000▐ obsadenie určite lákavé ale prevedenie filmu skôr patrí do nevýrazných béčkových vôd, už tu boli ďaleko lepšie filmy o ponorkách /40%/(27.7.2013)

• Goldbeater

Phantom by měl podle všeho nabízet pár zajímavých nápadů a zajímavé herecké obsazení. Nabízí? Ne. Vše je utopeno v naprosté režijní a scenáristické neschopnosti. Dialogy jsou strašné, film nemá spád, napětí absolutně chybí a herci nejenže jsou vedeni špatně, ale jejich postavy jsou navíc naprosto ploché. Ve finále se navíc dočkáme otravného klišé v podobě rodinného shledání a oslavy hrdinství. Kdyby se raději někdo pustil do zfilmování knihy The Gold Crew od autorů Skleněného pekla, to by mělo koule. Phantom je jen ztělesněná tvůrčí impotence.(29.6.2014)