• Jihoafrická republika

Adventures in Zambezia

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Jihoafrická republika, 2012, 79 min

• venison

Vcelku obstojný pokus proniknout Jižní Africe do animovaných vod.. Na dnešní dobu už "laciná" grafika a příběhově taky žádnej trhák.. Ale jestli jim šlo na sebe upozornit i v České Republice, tak se zadařilo.. Víc takových pokusů, ať nemáme jen USA monopoly :-)(15.12.2013)

• kaylin

Animované filmy pořád letí a letět budou. Děti prostě mají rády animáky a děti zde budou pořád. Kromě toho, že animované filmy letí, ve filmu "Zambezia" létá i většina hrdinů. To, co film "Rio" podal ve vtipnější a mnohem barevnější podobě, o to se o rok později pokusil i snímek "Zambezia", který má svůj původ na jihu světa, konkrétně v Jihoafrické republice. Bohužel je problém, že si film půjčuje ze všech možných jiných animáků a vytváří tak směsici, která se tváří jako originální, ale vlastně není. Vyprávění se věnuje hlavně jednomu mladému sokolovi, kterému se nelíbí, že by měl být na jednom místě, které je navíc pěkně nudné. Chce do světa, chce poznat, jak to chodí i jinde. Chtěl by se stát členem legendárního uskupení a pomáhat ostatním ptákům. I proto se dostane do Zambezie, nádherného ostrova, kterému však hrozí velké nebezpečí. První motiv je z "Madagaskaru" - snaha unést stereotypu. Druhý motiv je z "Hledá se Nemo" - snaha zachránit syna, která se tu mění na záchranu otce. Další motiv je z filmů jako "Mravenec Z" nebo "Příběh žraloka" - zachránit někoho, většinou více postav, před nějakou velkou hrozbou. Ptačí koncept je pak ze jmenovaného snímku "Rio". "Zambezia" je tak v konečném důsledku nepříliš originálním filmem, který má místy celkem dobré vtipy, ale jeho schematičnost ho sráží do kolen. Je to škoda, protože člověk má pocit, že vidí mnohokrát viděné. Nedá se nic dělat. U animovaného filmu platí, že co jednou fungovalo, bude trochu pozměněné fungovat i jinak. Je to jako s hororem a vlastně i dalšími žánry. Právě na animácích je to ale velmi poznat, protože jich zase není tak velké množství, alespoň těch, co jdou do kin, takže srovnání je jednodušší. Jednou letí ryby, natáčí se filmy s rybami. Pak zase letí ptáci, někdo se na tom zkusí přiživit. Jsem rád, že se do animovaného světa pouštějí i jiné země, než pouze Spojené státy americké, ale kvalita je mnohdy tak bídná, že je to hrozné. V tomhle případě rozhodně neklesáme až na dno, ale na animaci je poznat, že to prostě není ono. Přesto to zkoušejte dál Neameričané. Ono to snad jednou vyjde. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/wtc-yes-man-mary-max-zambezia-cerna.html(2.3.2013)

Rodinný animák se slušnými animacemi, ze kterého budou malé děti unešeny a dospělého, který nemá žádné extra očekávání, neurazí. Dobře namluveno, hudba ucházející, příběh jednoduchý přímočarý, jak už to u podobných animáků bývá. Připomíná Soví strážce a mně se líbil. # [viděno: monitor, 5.1, no sub] # příběh 6 | hudba 7 | humor 1 | akce 5 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(23.9.2012)

Rozpočet $20miliónovTržby Celosvetovo $29,694,525▐ ničím zvláštna animácia, ktorá pripomenie akurát tak úrovňou Valianta ale aj to nie úplne, k tomu ani príbeh nijak zvlášť neboduje /20%/(10.11.2013)

Nudný a neinveční počin, jež se drží ve standardních kolejích, aby měl své jisté. Animace jsou relativně fajn, avšak samotná zápletka nepřekvapí a bohudíky velice rychle uteče. 50%(18.1.2017)

• - První film Samuela L. Jacksona s ratingem "G". (Cheeker)

• - Jedná se o jeden z prvních filmů pořízených v Africe, který byl natočen technologií stereo scopic 3D. (AngelusCZ)