Zátah 2

Prepadovka 2

(festivalový název)

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / USA, 2014, 150 min

Je to perfektný krimi ladený akčný bojový film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky. Má výborný príbeh o policajtovi, ktorému sa ako jedinému zo zásahovej jednotky podarilo prežiť boj na život a na smrť v budove plnej zločincov, no tým sa nebezpečie nekončí, jeho brata to stálo život a aby ochránil svoju rodinu, rozhodne sa prijať prácu v utajení, aby mohol zničiť zločineckú organizáciu od jej najvyšších miest. Preto sa musí najprv spriateliť so synom šéfa organizácie, čo sa mu aj podarí, ale následne je zatiahnutý do neustáleho boja a intríg niekoľkých skupín a tak mu ide o život na každom kroku. So spracovaním som veľmi spokojný, na rozdiel od úplne jednoduchej a priamočiarej jednotky, čo ale rozhodne neberiem za zápor, keďže svoj štýl zvládla dokonalo sa tentoraz tvorcovia rozhodli pre výrazne odlišný štýl, dejovo omnoho rozsiahlejšie prevedenie s viacerými organizáciami, plnohodnotnými postavami a intrigami. Síce to nepôsobí až tak prvotriedne, ako napríklad v prípade Hong Kongských krimi thrillerov venujúcich sa podobným témam, tam je tá chémia medzi postavami a napätie z práce v utajení, predsa len na trochu vyššej úrovni, ale to nie je väčší problém. Aj tak je to po celý čas dostatočne zaujímavé, rozhodne sa nejedná len o výplň medzi akčnými scénami, ale príbeh je plnohodnotnou súčasťou filmu, ktorý by si na dobrý film vystačil aj bez nej, navyše to po celý čas tak príjemne pomaly graduje od trochu pomalšieho úvodu až po mimoriadne dynamickú záverečnú fázu a nezabudnuteľných scén je tu nespočet, hlavne celá situácia s popravou na snehu mi svojou pôsobivosťou až brala dych. Takže táto nezvyklá dĺžka nie je rozhodne žiadnym problémom. Akcie je tu plno a je vynikajúca. Toto sa dá skutočne len chváliť, súboje sú dlhé, odohrávajú sa v rozmanitých a výborne zvolených prostrediach, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, pôsobia mimoriadne dynamicky a drsne, dokonca mi to miestami prišlo až úplne naturalistické, hlavne akcia na blate. Ale rovnako sú úžasne natočené, pričom ma zaujala aj tá zaujímavá kombinácia dvoch odlišných postupov, keďže je tu plno dlhých sekvencií bez strihu a zároveň je to trochu roztrasené, aby to pôsobilo realistickejšie, no prehľadnosti to aj tak vôbec neubližuje, navyše tých vizuálnych nápadov je tu nespočet, každú chvíľu prekvapí niečo iné a zaujímavé. A aby toho ešte stále nebolo málo, určite musím pochváliť aj scény pred samotnou akciou, kedy sa až tají dych. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, akcia na blate, likvidácia kladivami v metre, automobilová naháňačka, finálny súboj, ale vlastne aj všetko ostatné. Tu jednoducho platí, že aj tá najslabšia akčná scéna by bola vo výraznej väčšine akčných filmov ich vrcholom. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Iko Uwais opäť dokazuje, že konkurenciu v súčasnosti môže hľadať len ťažko, no určite musím pochváliť aj hromadu perfektných záporákov, z ktorých by si snáď každý zaslúžil aj vlastný film. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, skvelý vizuál, či už v akcii, ale aj mimo nej, skutočne perfektná kamera a často aj kompozícia záperov, čo ma v tomto type filmu veľmi príjemne prekvapilo, k tomu pôsobivá atmosféra, miestami fungujú aj emócie, tu som mimoriadne spokojný. A určite musím pochváliť aj hudbu, tá sa miestami veľmi vydarila. Takže k úplnej dokonalosti tomu ešte trochu chýba, keďže príbeh sa dal ešte trochu doladiť, no o plnom hodnotení sa tu nedá ani trochu pochybovať, nezabudnuteľný zážitok a jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Už sa teším na ďalšie pozretia. 88%(22.6.2014)

Totálny akčný mind-fuck. Ešte stále krochkám blahom a rozdýchavam. 100%.(29.6.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,627,209Tržby Celosvetovo $5,500,000▐ Z filmovej ponuky festivalu Art Film Fest prišlo aj na očakávaný akčný film Prepadovka 2 (The Raid 2/Serbuan maut 2, 2014) z Indonézie a aj keď to úplne nenaplnilo očakávania, ktoré boli stanovený prvým dielom v rámci dokonalej akčnej jazdy a pastvy pre oči. Tak určite aspoň čo sa týka akcie a jej choreografie boli určité ciele naplnené, hlavne dlhý súboj s nožmi prináša neskutočnú akrobatickú pompéznu akčnú baštu pre labužníkov, veľkým plusom je aj nápaditá kamera snímajúca súboje z najrôznejších uhlov, taktiež drsnosť a krutosť scénok film posúvajú do úplne iného levelu, takže pre háklivé povahy tento film nie je tá najsprávnejšia cesta. V tomto pokračovaní sa až moc chcelo stavať na gangsterskom príbehu poňatého z dosť obširného uhľa ale práve v tomto sa akosi tvorcovia zbytočne nechajú uniesť a v danom rozsahu minutáže sa to stáva nie príliš zrozumiteľne podané, neprehľadné, skôr to zbytočne kazí a spomaľuje dej. Práve v prvom diely sa takýmto problémom vyhli, keď dejovo išli na to viac priamočiaro a plynulejšie nás nechávali vychutnávať si vypilovanú akciu. /videl v kine na filmovom festivale Art Film Fest 2014: 80%/(5.7.2014)

,,JESTLI CHCEME VYČISTIT TOHLE MĚSTO, MUSÍME MÍŘIT VÝŠ. NA VŠECHNY...“ /// Než Rama zláme první hnátu, chvilku to trvá. Taková infiltrace, to chce čas. No a tak celkem trpím. V úvodní hoďce akce pomálu. Samo, když je, je to zábava, ale když není, tak to uspává. Dost lidí se tady tváří drsně a maj dost času. Bodejť ne, když to má 2 a půl hodiny! To voni totiž gangsterky mívaj – dlouhou stopáž, táhlej děj, než si všechno řeknou, než se navzájem podrazej… a tady to je navíc (nebo naštěstí!) vokořeněný akcí. V ní taky hraje dost velkou roli faktor náhody (v tý ruční práci ne, to buď umíš, nebo …). A tak celkem nechápu – já, milovník akčních píčovin a peru jen 3 hvězdy?! Když vona i dobrá akce potřebuje zajímavej děj a ne jen haldu mrtvejch. Zlatej (bezdějovej) panelák! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i z hašišáka může jít strach (zvlášť, když má v ruce mačetu). 2.) Páč všichni tvrděj, že je to nejlepší akčňák! (Kromě mě!). 3.) Thx za titule ,,urotundy“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ne(24.6.2014)

Jednička byla dílem výborného choreografa, dvojka výtečného režiséra. Jednička je takový test reel pro tenhle těžkotonážní matroš. Jasně, má jednodušší strukturu a tím i zdánlivě větší tah na branku, jenže tam, kde Evans v prvním Zátahu prošlápl podlahu plynovým pedálem po pár minutách (a po dalších pár minutách lehce monotónně hučel), předvádí ve dvojce precizní tůrování mašiny, která se na závěr dostane do otáček, u kterých říkám zcela zodpovědně: nic lepšího, vymazlenějšího, kontaktnějšího a brutálnějšího jsem v akčním filmu neviděl. Kinetické svinstvo, na které má jen třetí Bourne. Evans se navíc ukazuje být i dobrým vypravěčem, když už ne scenáristou - výborně pracuje s hereckým materiálem (návrat muže-makaka!!!), lahůdkově tahá atmosféru mrtvolných neonových setů i v klidných pasážích a z hlavní postavy se mu daří vymačkat víc než loktovací kombajn. Prostě navzdory celkem vražedné stopáži a velmi průhledné zápletce drží za ohryzek a nepustí. Ten film má pod neskutečně vymazleným estetickým povrchem velmi jednoduché, ale brutálně účinné emoce. Zaháčkoval mě natolik, že kuchyňskou scénu jsem s Ramou (spolu a chutně) prožíval fyzicky - pro mě je to taková Vesmírná odysea bojových scén. The Raid 2 není jenom levelová hříčka, ale monstrózní a uhrančivý svět, něco podobného, o co se s mnohem menším úspěchem pokoušel Refn v Jen bůh odpouští. Tohle je pro mě zásadní žánrová událost, před kterou se konkurence jen třese digitální a drátovou hanbou. [95%](30.7.2014)