Zátah 2

(festivalový název)

The Raid 2

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / USA, 2014, 150 min

Moc se mi nelíbí, když se moje hlava setká s cizí pěstí, tyčí, baseballovou pálkou, kladivy či kvalitním betonem, ale na druhou stranu mám slabost pro asiaty, které tyto drobnosti nijak zvlášť nevzrušují a dál zarputile kroutí všemi krky, které na své cestě potkají. Zejména boje v dopravních prostředcích byly vynikající a i když mne ta mafiánská story trošku rušila při demolici těl, tak celkově si dovolím vyjádřit spokojenost s viděným.(26.12.2014)

Sequel filmu ako Prepadovka? Nedajte sa vysmiať. Na druhej strane, po Čeľustiach 2 si chudák divák nemôže byť ničím istý. Prepadovka 2 našťastie nie sú druhé Čeľuste. Univerzum sa komplikuje a dá sa tušiť, že Evans má v hlave naplánované ešte aspoň dva diely, pričom jednotka by bola k zvyšným trom dielom spätne chápaná ako Hobit k Pánovi prsteňov. Po dvojke, ktorá je o dosť lepšia, ako stereotypná, až príliš priamočiara jednotka, by som sa tešil. Máme totiž dočinenia so svetom, ktoré má obrovský potenciál. Dvojka miestami pôsobí ako Krstný otec 2. Má robustné dve a pol hodiny, no rýchlo to ubehne vďaka plynulému striedaniu dobrých akčných a dobrých dialógových scén. O veľkej psychológii byť reč nemôže, ale postavy sú napísané „dostatočne“ a uveriteľne, hlavný hrdina je fajn a u niektorých postáv ide o ukážkových psycho-magorov (baba s kladivom, chlap s bejzbalkou). V súvislosti s dvojkou sa klame ohľadom dvoch vecí. Akčné scény sa mi páčili viac, lebo sa ich zúčastnili postavy, ktoré boli zaujímavé (a nie zameniteľní štatisti v policajných úboroch). Akcia je neskutočná, intenzívna, brutálna (metro, záchody, mega-autonaháňačka). Spočiatku akoby sa tvorcovia držali jemne stranou a nechcú byť príliš drastickí, ale v určitej chvíli to vzdali a začali servírovať bitúnok. Scenár je taký dobrý, aký len za daných okolností byť mohol. Prekážalo mi iba zopár vecí (v podstate zbytočná postavička „vlasatého bezdomovca“, jeho likvidácia odštartuje mafiánsku vojnu, ale to sa dalo vyriešiť inak). Miestami som len nemo otváral ústa, prípadne som hovoril „no teda, to snáď nie je možné“.(21.11.2016)

Jednička mě bavila víc. Byla sice jednoduchá, po levelech jako počítačová hra, ale měla svou dynamiku. Dvojka se se svým příběhem, mafiánskými plány, komploty a podrazy už poněkud vleče. I ty bitky jeden proti skupině nýmandů začnou být repetitivní. Seškrtat tak půl hodiny a jednu dvě bitky, budu spokojený. Naopak závěr, kdy dojde k bitkám vyrovnaných protivníku, je maximální nářez a neuvěřitelná gorefest, jaký jsem neviděl... asi od Raid 1.(9.7.2014)

Gareth Evans jednotkou v podstate len rozkopol dvere aby nám ukázal čo dokáže práve v pokračovaní. Od mierneho rozpaku v dĺžke filmu cez uspokojenie vzhľadom na kvality v úvode, že to nebude žiadny odvar, až k prekvapivej spokojnosti stále lepšie a nápaditejšie natočených súbojov. Najprehľadnejší bojový film, kde každý pohyb je pastvou pre oči, hudba perfektne graduje napätie a nervná kamera dodáva scénam patričnú energiu. Jednotka bola jednoduchým akčňákom, dvojka je bojová gangsterka akú som pred pár rokmi vyhľadával v kórejskej kinematografii keď som chcel zhliadnuť mafiánsku nakladačku.(28.6.2014)

Neuvěřitelně intenzivní. Všechna čest choreografii, tohle se jen tak nevidí. I když mám ve finále pocit, že přímočaré herní pojetí z jedničky bylo pro daný kousek oproti komplexnějšímu z dvojky přeci jen atraktivnější. A taky bylo podstatně kratší. Příznivci žánru přesto padnou na zadek. Gareth Evans je tu za holku na všechno (scénář, režie, střih), je z něj nicméně cítit, že si tu plní jeden ze svých filmařských snů. Mafiáni, nájemní vrazi, kmotři, zkorumpovaní poldové a politici. A pak to přijde, tvůrci tlačí tak intenzivně na pilu, že divák nemá šanci všechny ty vymazlenosti zachytit, takže druhé zhlédnutí se přímo nabízí. Dívka s kladivy, chlapík s basebalovou pálkou, kovové trubky, nože, mačety, holé ruce, neuvěřitelně zvládnutý souboj v kuchyni. Kaskadéři se nebojí ničeho, už vůbec ne nějaké té naražené končetiny. A Evans? Nechejte ho dál plnit si svoje sny.(4.7.2014)

• - Kvůli problémům se scénářem a rozpočtem musel režisér Gareth Evans na nějakou dobu tento projekt odložit a nejdřív natočit levnější předchozí díl (2011). (Raztubyl)

• - Citát na jednom z plakátůu "Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob" byl převzat z recenze z webu Collider, známé především díky kritickým názorům. (Ouwen)

• - Dle slov producenta Aria Sagantora je ve filmu k zhlédnutí téměř 60 druhů zbraní. (Linkyc)