Bajkonur

Komedie / Romantický

Německo / Rusko / Kazachstán, 2011, 94 min

Veit Helmer

Veit Helmer

Docela zajímavý nápad, který je tak nějak pěkně ujetý. Kazašská step nedaleko stanice Baikonur. Ve stepi ještě žijí lidé, pro které platí to, že co spadne z nebe, je toho, kdo to jako první najde. Ale co když z nebe spadne kosmonautka? A co když si nic nepamatuje? A co když je do ní zamilovaný mladík, který ji najde jako první? Nakonec ne až tak skvělé, ale i tak pěkné.(22.6.2016)

Neotřele snové nápady se mísí s realistickou příchutí pusté kazašské krajiny. Veit Helmer, opět s mezinárodním týmem, skládá dohromady exotickou mozaiku s pohádkovými prvky. Tato režisérova již prověřená metoda mu svědčí, přesto v porovnání s jeho předchozími snímky Bajkonur pokulhává. Zejména první části filmu schází tempo, ale určitě se vyplatí počkat na dopad meteoritu v podobě krásné kosmonautky a na nenadálé situace, které s sebou francouzská vesmírná turistka přinese.(6.6.2012)

Podnikatelský záměr: natočit něco v a kolem Bajkonuru. Sám o sobě je to výborný nápad a exteriéry i interiéry jsou úžasné a neuvěřitelně fotogenické. Ale je tu trochu problém s tím, co se natočilo. Romantická komedie s malým plachým roztomilým kazachem a vysokou krásnou blonďatou francouzkou. No, komedie. Pár úsměvných momentů se najde, ale zádumčivost převládá. Já bych to ale mnohem raději viděl pod taktovkou třeba Kusturici v "balkánské" poloze. Třeba závody k fragmentu rakety s traktory, vozíky a koňmi si o to přímo říkaly... Škoda, mohlo z toho být víc, takhle hodně slabé (ale za to prostředí je dám) čtyři *.(3.5.2016)

To není film, ale pastva pro oči. Veit Helmer mě už jednou příjemně překvapil a teď to udělal opět. Krásná poeticky romantická pohádka s prvky humoru (objednávka vany ), takovej ten typ příběhu, který se kdysi vyprávěl po večerech v chalupách, protože nebyla ani televize, ani rádio a protože tenkrát bylo v každém příběhu kus krásy, kterou si vypravěči a posluchači odnášeli v sobě a tady ten poslední záběr, jo ten to dovršil dávám plnej počet.(20.8.2016)

Tuvalu kdysi přineslo nepopsatelně svěží a ojedinělý vítr.. Zdá se, že Helmerovi ale už dávno došel dech. Škoda.(30.8.2012)