Die Farbe

Huan Vu

Předloha:

H.P. Lovecraft (kniha)

Huan Vu (původní scénář)

Tak já nevím. Kdyby nahoru připsali jako žánr ještě horor a sci-fi, tak to vyjde nastejno. Jonathan nakonec našel toho, koho chtěl najít, ale emma se tam ztrácela docela solidně. Pro ní tohle není ten pravý šálek kávy a nevím, jestli budu mít do budoucna ráda růžovou. Je to depresivní, což umocňuje i černobílé ladění, děj vyvolává mnoho otázek, na které jsem nedostala dostačující odpověď a na konci jsem nevěděla už téměř nic. Ale mě neberte vážně, ostatní tomu porozuměli určitě lépe. Knihu jsem nečetla, takže bych to pojala jako určitou omluvu.(12.5.2016)

,,Byla to vskutku ohavná chvíle v tom hrůzném, prastarém, prokletém domě, kde vzadu v přístěnku byly uloženy příšerné pozůstatky čtyř lidí, dvoje nalezené v domě a dvoje ze studny, a před okny stoupal ze slizkých hlubin nezemský duhový sloup."(Barva z vesmíru, přel. J.Balabán) Lovecraftova povídka je děsuplná (jako ostatně celá jeho tvorba), plná slov označujících děs, hrůzu a strach. Byť se němečtí tvůrci snažili, nepodařilo se jim přesně zachytit atmosféru příběhu (ano, to bývá většinou těžké). Často si říkám, proč nevyužít ty nejlepší scény a momenty z literární předlohy, proč se za každou cenu odchylovat a hledat něco zdánlivě lepšího. Velké plus představuje černobílá expresivní kamera - obrazy z přírody jsou vskutku působivé. Nepříliš šťastné bylo užití barvy pro vesmírného vetřelce. Sám Lovecraft ji popisuje tak, že na Zemi se nevyskytovala. Pak by ale bylo lepší nechat ji i zde na divákově fantazii. Film není vůbec špatný, líbil se mi, avšak mohl být mnohem strašidelnější...(9.12.2014)

Ide o sfilmovanú poviedku H.P. Lovencrafta "The Colour Out of Space" z roku 1927, ktorá rozpráva o podivných okolnostiach pádu meteoritu kdesi v nemeckých lesoch. Určite bolo dobrým rozhodnutím natočiť film čierno-bielo. Nielen preto, aby lepšie vyznela "farba", ale hlavne kvôli atmosfére. Rozprávanie má pomalé tempo, dáva dôraz na vizuálnu stránku a jeho silnou stránkou sú kameramanské malé celky. Obraz je ponurý, často depresívne ladený. Chyby krásy sa bezpochyby nájdu, dokonca by som si vedel predstaviť údernejšiu verziu ( žeby remake ?), ale celkový dojem je priaznivý. Prvý komentár.(29.4.2012)

Nemůžu si pomoci, ale při té tajemné minimalistické atmosféře, černobílém ladění, vhodně zvolené hudbě a celkově kvalitním zpracování to mohlo být o dost strašidelnější. A nevím jestli to byl záměr, ale nepochopila jsem ten konec a teď mám z toho pocit, že mi něco důležitého uniklo. Asi si budu muset přečíst povídku od Lovecrafta.(8.5.2016)

Barva z komu, velice děsivá povídka, to co to dělalo s prostředím, s kytkama, se zvířatama a s lidma. Opravdu mrazilo v zádech.(18.11.2014)

Překvapivě dobrý.. Evidentně vůbec není třeba okaté stylizace (jako v případě Call of Cthulhu a Whisper in Darkness) aby se povedlo navodit správně Lovecraftovský feeling a parádně tísnivou atmošku. Film lehce selhává až v závěru kde to asi chtělo namísto digisvětélek spíše poctivou maskérskou práci (nejlépe v duchu Gordonovských adaptací) a nevymýšlet zbytečné twisty, když opsat předlohu by stačilo( a fungovalo lépe). Linka s vojákama jaksi nemá ten správný drive... Až na ten lehce rozpačitý závěr je to ale poctivá, atmosférická filmařina která své naprosto brillantní předloze ostudu nedělá (přestože jejich kvalit samozřejmě zdaleka nedosahuje).(17.8.2016)

Pomalé a minimalistické, až jsem se chvílemi nudil. Celkové vyznění ale dobré.(6.8.2012)

Inu hodně děsivé a nepříjemně mrazící... Vzhledem k tomu, že film prakticky vznikal v amaterských podmínkách, tak klobouk dolů. Ta německá angličtina trochu tahá za uši, ale což, když už si mainstreamový divák mohl zvyknout na prazvláštní "ruštinu" v amerických filmech situovaných do SSSR :-). Lovecraftovu povídku jsem nečetl.(15.9.2015)

• JamesSi

2 hvězdy hlavně za příšernou prezentaci. Film očividně stál málo peněz (nejspíše žádné a je to vidět), ale to neznamená, že když si to koupím oficiálně dostanu verzi, která je rozmazaná a s ozvěnou. Steam Video Player není moc dobrý, ale za to tvůrci nemohou. Výběr fontů je téže děsuplný. Příběhově je původní povídka lepší, ale adaptovat Lovecrafta je těžké. Černobílá volba je celkem dobrá. Film je průměrný.(6.2.2016)

Není to úplně špatné, ale má to pár much. Zpracování je na to, že to nemělo snad žáídný rozpočet, docela dobré. Atmosféru a předlohu to drží celkem slušně. Akorát jsem nepochopil ten konec. V nezávislé produkci celkem povedené dílko a pro fanoušky HPL povinnost, která aspoň pro mne nebyla nijakým utrpením.(3.1.2014)

Přes poněkud syrově amaterský rámec je celé dílko překvapivě strhující a komplexní a ani nadsazená sekundární zápleka nekazí dojem původní povídky. Mile mne zaujala finální možnost nejednoznačné interpretace a také formální hrátky s barvou, ačkoli černobílý formát není v tomto spojení přespříliš originální ani objevný.(1.3.2014)