Rohy

Horns

Drama / Thriller / Fantasy / Horor

USA / Kanada, 2013, 123 min

Že na Čórtovo hrádu strášá, to už my, ač nepolíbeni famfrpálem, víme, neboť ctíme Ladův odkaz s heslem čert do každé rodiny a nikdy jinak. Proč jsem byl tedy tak překvapený, když se Harry naCamrál a dvakrát Potlouk, zatímco Zlatonka jasně vysílala blý-ska-vi-ce a ná-rod... ehm, nádor, ať znovu potvrdím svůj nelidský cynismus. Možná jsem měl mozkové závitnice zaneprázdněné hledáním seriózního vysvětlení, jak je možné, že nehezky ochlupený a rachitický hrudníček kouzelnického synka, dokázal unést váhu takového nadělení... a možná mám jen překvapení rád. Kdo ví... Dobrá, vynechme dalšího strefování se do vypáleného cejchu na čele pana Radcliffa, neboť jsou i jiné příšery, které si z dětských let nesou podobný satanský kříž, Mekbezkulkyn... například, Barbánek, třeba... a toho kokota od vedle vlastně znát nemůžete. Pokud si ale člověk dá práci, zapojí fantazii, nebo využije racionálního myšlení a pomocí lívance překrývá na televizi mágův xicht, pak má způli vyhráno a i přes předimenzovanou stopáž může býti ukojen, stejně jak nekompromisní četníci, oddávající se homosexuálním hrátkám ve služebním voze, ovšem do okamžiku, než z toho jeden ztratí hlavu. Tosmesenasmáli. Kdesmetoskončili? No jo, konec, ano, to bylo trošku, trošku víc než trošku, no, ještě o kousek víc... ještě kousek přidej, no, prostě stál za hovno, ale jak já vidim chlapa s vidlema, ňákou šukézní zrzku, nemůžu být nezaujatý a nestranně hodnotit. Nadrženě nadržuji a pálím čtyřma pizdama, zatímco v pekle sudy válej. P.S. chápu, že z mého intergalaktického blábolu mnoho nevyzní, ale má psychika je ještě poznamenána titulky, u kterých zřejmě prováděl korekturu můj přítel Stoka, a byly tedy v neznámé řeči, kterou pracovně nazývám slovanskohovadština.(2.11.2014)

Investigativní fantasy romanťárna, která mi dost často připomínala něco mezi Zmizelou a Osudovým dotekem. Pátrání po vrahovi nenudí, milostná linie je příjemně melancholicky feel-good a flashbackové střípky působí svěžím dojmem nezávislého filmu. Akorát bych trochu krátil a zaplatil Radcliffeovi další kurz herectví.(12.3.2016)

Francouz Alexandre Aja je ďábel, který přispěchal se svým nejambicióznějším projektem. Mix několika žánrů slibuje, že chlapík, který nechal v karavanu zmasakrovat jednu milou rodinku a stovky piraní ochutnat nejedno odhalené ňadro, nachystal divoké lidské neřesti v plné nahotě. To bylo asi tak. Rozčertěný Daniel Radcliffe má hned několik důvodů být pořádně naštvaný – opustila ho přítelkyně, sotva se z toho dokázal vyspat, našli jí mrtvou, sotva se z toho dokázal otřepat, vina padla na něj. Za zadkem má novináře, na hlavě mu začínají rašit rohy. Ano, rohy. Noc předtím totiž hned několikrát zhřeší, pořádně se zlije, znesvětí pietní místo své mrtvé lásky, probudí se vedle té, která dá každému. Brzy navíc díky růžkům pochopí, že ti svatí a milí lidé okolo jsou v jeho přítomnosti sakra upřímnější než obvykle. Zábava začíná, i když pro mladíka, který musí očistit své jméno, to až taková řachanda nebude. Radcliffe to má asi jak Elijah Wood. Oba jsou navždy spjatí s jednou až hystericky populární postavou, oba si pečlivě vybírají, do čeho půjdou. Frodo Wood Maniakem šokoval coby šmírák v zaplivaném městě skalpující své oběti. Radcliffe podruhé zkouší horor, věříme mu nejen romantiku s Juno Temple, ale třeba i ty samotné růžky. I když o horor prakticky nejde, spíš o solidní fantasy detektivku, které v přepálené stopáži tu a tam dochází dech a má zbytečně doslovný závěr, ale onen mile divoký humor leccos zachrání. Příště zase ale víc zvrhlosti, prosím. 75%(27.10.2014)

Pekelně zábavná bejkovina s krucifixem na správném místě. Radcliffe výborný.(17.10.2014)

Je to dosť dobrý komediálne ladený fantasy krimi thriller od Alexandra Aju. Má celkom dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý je hlavným podozrivým z vraždy svojej milovanej priateľky, ale zatiaľ sa mu darí zostať na slobode a to aj napriek tomu, že mu prakticky nikto neverí, dokonca ani vlastná rodina, čo ho samozrejme psychicky ničí. No jedného dňa sa prebudí s diabolskými rohmi, čo síce každý berie po svojom, ale spolu s nimi dostane aj zvláštnu schopnosť a urobí všetko preto, aby konečne našiel vraha svojej lásky. Spracovanie je celkom slušné, táto zápletka už na prvý pohľad pôsobí pomerne originálne a zaujímavo, ale zároveň cítiť, že sa na tom dá dosť pokaziť, preto som aj mal určité obavy, no tie sa našťastie nepotvrdili a väčšinu času mi to sadlo až prekvapivo dobre. Už z úvodnej perfektne natočenej sekvencie som mal skutočne dobrý pocit, ale bavilo ma to aj následne. Dej pôsobí väšinu času nadmieru zaujímavo a bol som zvedavý, aká je pravda a čo bude ďalej, poteší atmosféra malého mestečka, kde každý pozná každého, sadli mi aj vzťahy medzi všetkými dôležitými postavami a až na pár scén ma bavila aj línia z minulosti, ktorá má také príjemné čaro, takže väčšinu času som tu ani nemal moc čo vytknúť. Len škoda, že tá posledná tretina už trochu upadne, stále si to zachová nadpriemernú úroveň, takže sa na to pozerá stále dobre, ale predsa len som čakal nejaké prekvapivejšie a zaujímavejšie rozuzlenie a finále, toto mi prišlo až moc obyčajné. Ale určite musím pochváliť aj túto zaujímavú a rozmanitú žánrovú kombináciu, ako horor to vlastne vôbec nefunguje, čo ma trochu mrzí, po tejto stránke poteší vlastne len jedno drsné úmrtie, ale o to tu vôbec nejde. Až prekvapivo dobre mi sadla komédia, hlavne bitka novinárov alebo aj celá situácia u doktora, dobre zvládnuté sú aj tie fantasy prvky, k tomu zaujímavá krimi línia a príjemná romantika, vyhovovalo mi to. Herecké obsadenie je na tom dobre, Daniel Radcliffe to zahral výborne a plno zaujímavých a dobre obsadených vedľajších postáv ako Juno Temple, David Morse, celá rodina hlavné hrdinu a viacero iných. Réžia a technická stránka sú výborné, Alexandre Aja je dlhodobo mojim obľúbencom a síce tentoraz sa svojho hlavného žánru dotkol len veľmi málo, vidno, že je to talent, perfektná vizuálna stránka, zaujímavá atmosféra a fungovanie jednotlivých žánrov, tu nemám čo vytknúť. A chválim aj výber hudby. Takže Horns som si hlavne kvôli svojmu obľúbenému režisérovi nemohol nechať ujsť a síce stále sa z toho dalo získať aj viac, hlavne nápaditejším finále, ale aj tak som dosť spokojný a dostal som podstatne viac, než som pôvodne očakával. 75%(18.10.2014)