Krycí jméno Krtek

• slovenský

Krt

(festivalový název)

Polsko / Francie, 2010, 108 min

Aneb když filmové postavy mluví jako skuteční lidé. Čeští scénáristé a režiséři by se měli učit, anebo jako ten krtek zahrabat. Více v mojí externí recenzi pro kult na konci února.(27.1.2013)

Bez flashbacků, bez nimrání se v minulosti a přesto se tu pracuje s pokrytectvím a dopady komunistického nátlaku a kolaborace nejlépe široko daleko. Nejen uvěřitelně, ale zároveň i zcela aktuálně. Těch několik málo nedostatků zakryje zasněžená atmosféra, pozvolné tempo a především pak postavy.(26.12.2011)

• Dexter1

Krt je film určený hlavne strednej generácií, ktorá si v danom období čo to odžila. Mladého človeka tento kúsok nezaujme tak, akoby si film zaslúžil, za čo vo veľkej miere vďačí svojmu pomalému tempu. Aj keď som bol z tohto filmu po projekcii sklamaný, cítim, že by Lewandowski v budúcnosti mohol natočiť snímok, ktorý nebude len dobre vyzerať a mať zaujímavý nápad, ale bude mať aj poctivé tempo.(17.9.2012)

Co jsi v minulosti udělal, to si tě v budoucnosti najde. Pawel je toho příkladem. Politické drama, které zase tak dramatem není.(18.3.2013)

Vždycky jsem rád, když se organizátorům nějakého festivalu podaří do Prahy přitáhnout režiséra nebo jiného tvůrce filmu. Lidem co připravovali festival 3Kino patří díky nejen za kvalitní programovou dramaturgii, ale i za dovlečení Rafeala do kina. Velmi sympatický režisér se po projekci rozpovídal a určitě mu dávám za pravdu, že na filmu je poznat, že ho dělali francouzsko - polský oči. K samotnýmu filmu mám jednu výtku, nelíbila se mě závěrečná scéna, rozumím tomu, že asi byla potřeba, ale nehodila se mě do zbytku filmu. Příběh je postaven na vztahu otce se synem do kterýho se promítá nedávná komunistická minulost Polska. Film nežaluje jednotlivce, ale systém a díky kvalitním hereckým výkonům, dobré kameře a ano Rafaele i dobré režii, to dělá celkem dobře.(2.11.2014)