Krycí jméno Krtek

• slovenský

Krt

(festivalový název)

Polsko / Francie, 2010, 108 min

Vždycky jsem rád, když se organizátorům nějakého festivalu podaří do Prahy přitáhnout režiséra nebo jiného tvůrce filmu. Lidem co připravovali festival 3Kino patří díky nejen za kvalitní programovou dramaturgii, ale i za dovlečení Rafeala do kina. Velmi sympatický režisér se po projekci rozpovídal a určitě mu dávám za pravdu, že na filmu je poznat, že ho dělali francouzsko - polský oči. K samotnýmu filmu mám jednu výtku, nelíbila se mě závěrečná scéna, rozumím tomu, že asi byla potřeba, ale nehodila se mě do zbytku filmu. Příběh je postaven na vztahu otce se synem do kterýho se promítá nedávná komunistická minulost Polska. Film nežaluje jednotlivce, ale systém a díky kvalitním hereckým výkonům, dobré kameře a ano Rafaele i dobré režii, to dělá celkem dobře.(2.11.2014)

Co jsi v minulosti udělal, to si tě v budoucnosti najde. Pawel je toho příkladem. Politické drama, které zase tak dramatem není.(18.3.2013)

Až zas bude Hřebejk točit o české minulosti, ať si pustí tenhle film o vině a nejistotě, minulosti ovlivňující současnost. Jednoduše, drsně, jasně. Uvěřitelně. Postavy nejsou žádná paka jako z českých filmů, není nutné si vypomáhat emigrantem a rvát sem kulervoucí scény z Národního muzea. Syrové a prosté drama, založené na vztazích, uvěřitelných charakterech, prokreslenosti postav i prostředí a na tématu samotném, pojatém z vnitřního pohledu hrdinů. K tomu přispívá i minimalistická hudba a nevtíravá kamera, která dovedně využívá zimní exteriéry. Poláci prostě tu filmařinu umí.(21.12.2011)

Čekal jsem od toho trochu něco jiného i dle obalu jsem se domníval, že půjde o kriminální thriller s politickým podtextem, ale dostalo se mi víceméně komorního dramatu jedné rodiny, jež se vyrovnává se stíny minulosti. Poláci to i tak zvládli opět s přehledem a ještě do toho zakomponovali i Francouze. Borys Szyc a Marian Dziedziel podali výborné výkony, které byly po zásluze odměněny některými oceněními.(8.1.2015)

Uživatel Katullka mi přijde nad míru hloupá. Nepíši o ději, ten byl velmi dobrý, ale o provedení. ;-) Na něco v tomto duchu bohužel česká kinematografie nemá.(24.2.2013)