Krycí jméno Krtek

• slovenský

Krt

(festivalový název)

Polsko / Francie, 2010, 108 min

Týmto smerom by sa mala česko-slovenská tvorba uberať. Lewandowski i Smarzowski sú minimálne o krok vpred.(13.1.2015)

Uživatel Katullka mi přijde nad míru hloupá. Nepíši o ději, ten byl velmi dobrý, ale o provedení. ;-) Na něco v tomto duchu bohužel česká kinematografie nemá.(24.2.2013)

Bez flashbacků, bez nimrání se v minulosti a přesto se tu pracuje s pokrytectvím a dopady komunistického nátlaku a kolaborace nejlépe široko daleko. Nejen uvěřitelně, ale zároveň i zcela aktuálně. Těch několik málo nedostatků zakryje zasněžená atmosféra, pozvolné tempo a především pak postavy.(26.12.2011)

Až zas bude Hřebejk točit o české minulosti, ať si pustí tenhle film o vině a nejistotě, minulosti ovlivňující současnost. Jednoduše, drsně, jasně. Uvěřitelně. Postavy nejsou žádná paka jako z českých filmů, není nutné si vypomáhat emigrantem a rvát sem kulervoucí scény z Národního muzea. Syrové a prosté drama, založené na vztazích, uvěřitelných charakterech, prokreslenosti postav i prostředí a na tématu samotném, pojatém z vnitřního pohledu hrdinů. K tomu přispívá i minimalistická hudba a nevtíravá kamera, která dovedně využívá zimní exteriéry. Poláci prostě tu filmařinu umí.(21.12.2011)

Aneb když filmové postavy mluví jako skuteční lidé. Čeští scénáristé a režiséři by se měli učit, anebo jako ten krtek zahrabat. Více v mojí externí recenzi pro kult na konci února.(27.1.2013)