"Ono to má taky svoje výhody, paní. Právě proto, že umřel, tím se mu zbytek trestu promíjí." Tak takový druh cynismu si dám líbit. A přesvědčování Kukačky, že arrest je hotel se stravou, kde se navíc naučí papírnictví, mě taky hodně pobavilo. To samozřejmě není nic proti Antonovu legendárnímu panákování, urážení císaře pána, účasti na vlastním pohřbu či snaze tuláka přečkat zimu za mřížemi. Sice existují povedenější předválečné komedie, ale jsem si poměrně jistý tím, že zábavnějšího ostrostřelce jsem v nich nepotkal.(26.6.2016)

Spolupráce Martina Friče a Vlasty Buriana byla jednou z klíčových událostí v dějinách československé kinematografie. Frič, vybavený zkušenostmi a cennými radami svého přítele Lamače, se pojednou ocitl sám v pomyslném kolbišti a zkrocení temperamentního komika bylo velkou výzvou i pro začínajícího režiséra. Přestože se Burian pod Fričovým samostatným vedením nesnížil k samoúčelné produkci svých obvyklých výstupů před kamerou, je na Špelcovi znát určitá nejistota z oboustranného kontaktu. Naštěstí tam, kde scénář vybíhá k průměrnosti, nastupuje Burianova mimořádná osobnost, tvarující jemnými finesami nesnáze životem těžce zkoušeného výrobce hudebních nástrojů. Sekvence, v nichž je titulní hrdina nucen vydávat se za svého fiktivního bratra, vykazují nemalou dávku přesně odváženého situačního humoru, zdobeného v drobných záchvěvech Burianovými replikami, sypajíc se přitom jako esa z rukávu. V překvapující roli zde nacházíme Růženu Šlemrovou, která tentokrát tradiční propriety svých salonních dam vyměnila za méně obvyklou vařečku a stavovskou hrdost. Nevelkým, přesto unikátním, se zdá být mmj. výkon Jindřicha Plachty, který ve spojenectví s Marvanem a Pištěkem dosahuje zasloužené pozornosti. Všechno zlé je k něčemu dobré a Frič s Burianem nakonec společně zvítězili u diváků i kritiky, která s nadšením přihlížela rodícímu se fenoménu obou mužů. P. S. "Vy jste paní Špelcová? Vy jste měla muže? - Já dosud mám muže. - No to je omyl, z toho já vás vyvedu. Váš manžel umřel včera ve vězení. Já vím, ona je to rána, ale tímto vám oznamuju, že jste vdova a že se můžete vdát znova. Poroučím se!”(13.12.2008)

"Anton Špelec ostrostřelec - toho když to popadne - poručí si liquére - a to špatně dopadne". Ten "korunovanej" měl v rámci zachování spravedlnosti Antonovi tu medajli dát, aby si nemusel na svou adresu vyslechnout řadu narážek uraženého opilce. Pak by ovšem nevznikl zábavný snímek o muži, který zemřel ve vězení, aniž by do něj vkročil.(23.12.2008)

"A mě se chce něco říct..." - Ale já raději budu zticha. - Viděno 3x cca - 55%(30.12.2011)

Další skvělá komedie od Krále komiků. Burianovo objednávání panáků nemá chybu, prostě "Liguééééééére" :-)........(1.1.2008)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem iného aj na Kapucínskej ulice 2, v pražskej časti Hradčany. (dyfur)

• - Ančí Pírková, která ve filmu hraje manželku Kukačky (Jindřich Plachta), byla ve skutečnosti bývalou milenkou Vlasty Buriana, se kterým měla dceru Emíli. (Redyx111)

• - Film bol inšpirovaný hrou E. A. Longena "Už mě vezou". (Raccoon.city)