Mortdecai: Grandiózní případ

Mortdecai: Grandiózny prípad

Charlie Mortdecai

Akční / Komedie

Velká Británie / USA, 2015, 107 min

Tenhle rok už je to druhá povedená komedie (první byl Kingsman: tajná služba). Výborně bylo natočeno cestování, takže se nedalo ve filmu ztratit. Skvělé herecké obsazení filmu hodně pomohlo, hlavně skvělý Johny Depp, ale nesmíme zapomenout na jeho sluhu. Moje očekávání bylo dost vysoké, ale film mě nezklamal, protože to je komedie u které se docela dost zasmějete. 80%.(15.5.2015)

Film má jakous takous krimi zápletku, ale podstata filmu se upíná na velmi neorotodoxní postavy příběhu. V prvni linii je Charlie Mortdecai, kterýho by těžko někdo mohl zahrát lépe neý Johnny Depp, který v tom lidským panoptiku hraje první housle. Jeho filmová manžellka Johanna je až nechutně krásná, ale taky tak trošku z jinýho autobusu. Samostatnou kapitolou je pak sluha jménem Jock, který zřejmě chodil na kurzy přežití s James Bondem a panem Rambem, nicméně je oddanost Charliemu je až pervezní a pak je tu celá galerka roztodivných ganerů a gauneříků z nichž jeden je zcela posedlej koulema. Největší šmak nastává, když tyhle figurky spolu začnou komunikovat, to pak začínaj velmi netradiční humory, asi nejlepší je scéna Charlieho v hotelu v USA. Od nahlášení u recepce až po telefonát se ženou jsem jí celou prosmál. Je to zvláštní druh humoru, který půjde těžko převíst do dabingu (scéna kdy Charlie vysvtěluje své ženě proč má v ruce kozu cizí ženský ), ale který je natolik jedinečný, že jsem si ho postupně velmi oblíbil. Já a pánové, Gwyneth nám stárne do krásy až to hladí oči. Některým uživatelům bych doporučil, aby už přestali žrát suchary, leze jim to totiž na mozek.(31.1.2015)

• RedAK

Když se tak zpětně ohlédnu po svých komentářích a v některých případech zanalyzuji jejich až nelidskou délku, napadá mě jediná otázka - čte ty moje hovna vůbec někdo až do konce? Nebo si tady můžu beztrestně plácat kdejaký píčoviny? To se sice asi jen tak nedozvím, ovšem na druhou stranu, proč bych si nemohl komentář proložit třeba receptem na gulášovou bábovku dle Ládi Hrušky? Vždyť je to nakonec stejně všem u prdele, co si tu jeden mentál osaměle blábolí, takže proč ne. Do středně velké misky vložíme dva kilogramy krájené cibule, jeden pytlík gumových medvídků, čtyři vajíčka, vše podlijeme kapkou nitrobenzenu a obsah misky pořádně promícháme záchodovou štětkou. Jak již můžete odtušit z mého hodnocení, nedopadlo to úplně podle mých představ. Trošku mne mrzí, že se můj oblíbený modrooký blondýn upsal takové nevýrazné slátanině bez ladu a skladu. Misku s řádně promíchanou směsí vložíme na parapet za okno a necháme 30 - 40 minut volně ležet, protože proč ne a mezitím se můžeme jít třeba podřezat. Ovšem není to problém jenom pana Ewana, to rozhodně ne, svůj dokonalý herecký um této nevydařené taškařici propůjčil například i Johnny Depp, což od takového velikána rozhodně zamrzí. Po čtyřiceti minutách necháme mírně podusit manželku a poté bábovku jemně dochutíme tabákem. Komediální vložka není ani zdaleka tak grandiózní, jak se nám snaží šibalsky naznačit samotný název filmu, ba naopak nefunguje prakticky v žádném ohledu a pokud už ze sebe vyloudíte nějaký menší úsměv, bude to v podstatě spíše z lítosti. Do misky následně nasereme a vršek ozdobíme pažitkou. Jednoduše řečeno, film mě výrazně zklamal, a to i navzdory excelentnímu hereckému obsazení, které zkrátka ne vždy musí znamenat kvalitu. K hotovému jídlu podáváme okenu, nebo jiný vychlazený nápoj.(8.2.2015)

Grandiózně vyblázněná bláznivinka, kterou postihla divácká ignorace. Kina zela prázdnotou, i když se Johnny Depp mohl přetrhnout ve své nekonečné exhibici štramáckého ksichtění a pitvoření. Herecký čtyřúhelník -Depp-Paltrow-Bettany-McGregor-je zajímavě nastolen a žádná z postav, které ve filmu jsou, není na obtíž. A že jich je pěkná řádka(!) Depp se rozhodl, že svoji (stagnující) kariéru posune do crazy polohy, ve které si získá odliv diváků. Sáhl po literární předloze zesnulého spisovatele Kyrila Bonfiglioliho, který svoje poslední řádky dopsal někdy v osmdesátých letech minulého století. A na přepisované látce je znát, že moderně zrovna nepůsobí, ale její mile staromilský ráz není určitě nijak na škodu, když je film opatřen áčkovými prostředky. Pro svého času vyhledávaného scenáristu a méně ambiciozního režiséra Davida Koeppa se jedná o nejnákladnější film v jeho kariéře a už druhou spolupráci s Deppem. Depp je ve své kreaci lorda Mortdecaie neodolatelným soustem a moc se mně líbilo, jak si se svéráznou figurou perfektně a hravě vyhrál. A rázem se z jeho postavy vytratila negativita, neboť se jednalo o překupníka obrazů, který ke svému obchodování sáhl i k podvodným praktikám, a třeba povinnost platit daně, tak s tím se už nezaobíral vůbec. Vždyť tentokrát se mu pod vous, vlastně knírek, dostal velmi vzácný obraz od Goye, který ovšem stabilního majitele tak nějak nemá. Ten obraz se ztratil, respektive byl ukraden, ale co kdyby zrovna shodou náhod a příznivých okolností doputoval až k němu. Využije tedy všech možností a svého vychytralého instinktu, jak se dostat obrazu na stopu. Záda mu budou jistit jeho věrný a neohrožený sluha Jock, který klátí ženy na potkání, uhlazený inspektor z britské MI5 s životní slabostí pro jeho manželku a koneckonců i krásná manželka, lady Johanna. Na druhé straně barikády bude rusky hovořící zločinecký syndikát, nebude chybět ani protřelý mezinárodní terorista, jedovatá sexy nymfomanka a další. A ideální lordovo manželství zaznamená trhlinku, když předmětem nepřekonatelného sporu i manželčina odporu se stane lordův knírek, ke kterému si vypěstuje ryze osobní vztah. A za žádnou cenu se ho nebude chtít vzdát. Film je bláznivě pojatým dobrodružstvím, kterému sice chybí propracované akční scény, ale vše v pohodě dohání svojí humorností a vymazleným odvazem. Depp nasadí legrační britský přízvuk a je obklopen skvělou hereckou partou, obrazově vytříbenou kamerou, bohatou výpravou a dynamickým spádem událostí. Jako producent snímku sice prodělal kalhoty, ale svého knírku se (ve filmu) nevzdal. Film by si zasloužil nějaké opravdu grandiózní finále, když už akční scény neměly potřebnou kvalitu. Závěr filmu už byl trochu nudný a málo nápaditý s ohledem na předchozí vysoce kreativní přístup. Ani nebylo zřejmé, co se stalo s některými postavami, které úspěšně vládly ději. Za málo zajímavý závěr a za nižší úroveň akčních sekvencí strhávám hvězdičku. Vše ostatní bylo dobře a neotřele rozhozeno, aby se divák potutelně smál pod vlastní knírek. Dámy prominou. Pro ně je tu přece neodolatelný bonviván Johnny Depp. 80%(12.5.2015)

• Wacoslav1

Grandiózní blbost. Depp se na vlnách podivna transcendentně přesunul z pekla do pekla a tam snad ať už radši zůstane. Jeden až dva dobrý vtipy nezakryjí, že ten zbytek je totálně o hovně.15%(5.2.2015)