Mortdecai: Grandiózní případ

Charlie Mortdecai

• Austrálie

Mysteriózní / Akční / Krimi / Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 2015, 107 min

Ne až zas tak vtipné jak jsem čekal, ale pořád slušná zábava.(27.6.2015)

• Tommassi3

"Já však tajně doufal, že můj nový knír jí zvedne náladu.." Grandiózně nevtipný biják grandiózně mimo knižní předlohu slovinského Brita Bonfiglioliho.. Mortdecai snad nabídne pár vtipných momentů, ovšem coby adaptace i blockbuster platí za naprosto zoufalý projekt, jehož paradoxně a snad i překvapivě táhne ještě níž hvězdný, zde ovšem naprosto tragický, Johnny Depp, a to tím více, čím více se snaží.. Davida Koeppa sice lze považovat za veskrze výtečného scenáristu, ovšem jako režisér je občas opravdu bezradný, podobně jako zde téměř všichni jeho herci, kteří netuší, jak své role vlastně uchopit.. Navíc svou neschopnost poradit si s literárními adaptacemi již s Deppem potvrdil v jiném Případě, totiž Kingova Tajemného okna.. Jednoduše neskutečně příšerný film, v němž Depp navíc jednoho přímo irituje.. Napadá mě, že se zřejmě inspiroval Peterem Sellersem, ta asociace se přímo nabízí, který však byl jako blbec k smíchu, i když netlačil na pilu ani zdaleka tolik jako Depp..(2.1.2017)

Raději bych si přečetla předlohu, film na mě působil jako další Johnny English, v němž Beana zaskočil kníratý Depp, mělo to svá zábavná místa, "honička v rollsu" byla hravě vychytaná, ale ke konci už se i často hrálo na opakování vtipů, které už proběhly, takže film ztrácel... Jop, Bettany zářil. Za mě na půl cesty, jet to v telce, bez výčitek přepnu klidně i na Prostřeno 50%(30.1.2015)

Grandiózně vyblázněná bláznivinka, kterou postihla divácká ignorace. Kina zela prázdnotou, i když se Johnny Depp mohl přetrhnout ve své nekonečné exhibici štramáckého ksichtění a pitvoření. Herecký čtyřúhelník -Depp-Paltrow-Bettany-McGregor-je zajímavě nastolen a žádná z postav, které ve filmu jsou, není na obtíž. A že jich je pěkná řádka(!) Depp se rozhodl, že svoji (stagnující) kariéru posune do crazy polohy, ve které si získá odliv diváků. Sáhl po literární předloze zesnulého spisovatele Kyrila Bonfiglioliho, který svoje poslední řádky dopsal někdy v osmdesátých letech minulého století. A na přepisované látce je znát, že moderně zrovna nepůsobí, ale její mile staromilský ráz není určitě nijak na škodu, když je film opatřen áčkovými prostředky. Pro svého času vyhledávaného scenáristu a méně ambiciozního režiséra Davida Koeppa se jedná o nejnákladnější film v jeho kariéře a už druhou spolupráci s Deppem. Depp je ve své kreaci lorda Mortdecaie neodolatelným soustem a moc se mně líbilo, jak si se svéráznou figurou perfektně a hravě vyhrál. A rázem se z jeho postavy vytratila negativita, neboť se jednalo o překupníka obrazů, který ke svému obchodování sáhl i k podvodným praktikám, a třeba povinnost platit daně, tak s tím se už nezaobíral vůbec. Vždyť tentokrát se mu pod vous, vlastně knírek, dostal velmi vzácný obraz od Goye, který ovšem stabilního majitele tak nějak nemá. Ten obraz se ztratil, respektive byl ukraden, ale co kdyby zrovna shodou náhod a příznivých okolností doputoval až k němu. Využije tedy všech možností a svého vychytralého instinktu, jak se dostat obrazu na stopu. Záda mu budou jistit jeho věrný a neohrožený sluha Jock, který klátí ženy na potkání, uhlazený inspektor z britské MI5 s životní slabostí pro jeho manželku a koneckonců i krásná manželka, lady Johanna. Na druhé straně barikády bude rusky hovořící zločinecký syndikát, nebude chybět ani protřelý mezinárodní terorista, jedovatá sexy nymfomanka a další. A ideální lordovo manželství zaznamená trhlinku, když předmětem nepřekonatelného sporu i manželčina odporu se stane lordův knírek, ke kterému si vypěstuje ryze osobní vztah. A za žádnou cenu se ho nebude chtít vzdát. Film je bláznivě pojatým dobrodružstvím, kterému sice chybí propracované akční scény, ale vše v pohodě dohání svojí humorností a vymazleným odvazem. Depp nasadí legrační britský přízvuk a je obklopen skvělou hereckou partou, obrazově vytříbenou kamerou, bohatou výpravou a dynamickým spádem událostí. Jako producent snímku sice prodělal kalhoty, ale svého knírku se (ve filmu) nevzdal. Film by si zasloužil nějaké opravdu grandiózní finále, když už akční scény neměly potřebnou kvalitu. Závěr filmu už byl trochu nudný a málo nápaditý s ohledem na předchozí vysoce kreativní přístup. Ani nebylo zřejmé, co se stalo s některými postavami, které úspěšně vládly ději. Za málo zajímavý závěr a za nižší úroveň akčních sekvencí strhávám hvězdičku. Vše ostatní bylo dobře a neotřele rozhozeno, aby se divák potutelně smál pod vlastní knírek. Dámy prominou. Pro ně je tu přece neodolatelný bonviván Johnny Depp. 80%(12.5.2015)

• honajz

Nevydržel jsem sledovat celé naráz. Tohle je pitomější než kniha, a to je co říct. Ona ani kniha není moc vtipná a dějová, ale tohle je prostě naprostá nuda. Vtipy jak pro kojence s občasným vtipem pro puberťáky (sluhovy zálety), dějová linka mizerná, a ani Gwyneh už to holt tak nesluší. Navíc nesnáším voice over, když jde o film, a ne rozhlasovou hru.(2.1.2017)

• - Producent chcel do hlavnej ženskej role obsadiť Carice van Houten, ale nakoniec bolo účinkovanie v tomto filme ponúknuté Gwyneth Paltrow. (misterz)

• - Když Martland (Ewan McGregor) poprvé přijíždí na panství lorda Mortdecai (Johnny Depp), můžeme si všimnout, že jedno z aut, která k zámku přijíždějí, je česká Škoda. (vyfuk)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském Los Angeles a Londýně. (Haretix)