Mortdecai: Grandiózní případ

Charlie Mortdecai

Akční / Komedie

Velká Británie / USA, 2015, 107 min

• castor

Johnny Depp by si potřeboval sakra rychle uvědomit, jak ho filmoví diváci zbožňují a jak on je poslední roky zklamává (Cizinec, Rumový deník, Osamělý jezdec, Transcendence, od dob Karlíka i spolupráce s Burtonem). Snaha dostat na scénu takový ten cha cha feeling a poblázněnost á la inspektor Clouseau nebo de Funès, či hravost á la Wes Anderson nefunguje, vizuál nepřitáhne, jak by mohl, herci se snaží, ale drhne to. Aristokraticky cupitající Depp znovu nestrhne, Ewan McGregor je nudný, Paul Bettany docela září a mazaná femme fatale Gwyneth Paltrow a její „pooscarové prokletí“ pokračuje. Netvrdím, že dostává jen nepoužitelné nabídky, ale když vidíme, jak tady ovládá leckterou scénu, ve které se objeví, je docela škoda, že obecně nemívá víc prostoru. Detektivní zápletka má různě velké mezery, pokusy o humor nevycházejí, budování napětí mezi hrdiny je nevyužité. A hlavně Charlie Mortdecai není postavou, kvůli které bychom měli jít do kina, nebo si pak měli koupit disk. Naštěstí Deppova brzká novinka Black Mass vypadá o poznání lépe. Doufejme, že to tak bude!!(2.6.2015)

Nevím, co by mohlo lépe vystihovat tento film než již trošku ohrané tvrzení - Johnny Depp se pitvoří přesně tak, jak to milují jeho fanoušci a nenávidí kritici a odpůci. Je to tak, od dob Jacka Sparowa Johnny přehrává stále to samé dokola, ovšem přiznám se..jsem fanda a stále mě to vesměs baví. A jelikož takových ztřeštěných komedií není mnoho, nakonec jsem, hlavně kvůli super obsazení odhodlal těsně až ke čtyřech hvězdičkám. PS : Open your balls! (ať už to znamená cokoliv) PPS : Ačkoliv Paula Bettanyho nemám rád nijak extra, zde to byl můj nejoblíbenější charakter a jeho neochvějně odhodlaný komorník Jocke mě bavil až do konce a díky němu tedy nakonec uděluji 70%(12.6.2015)

No, dá se říct, že roli srabáckýho přizdisráče si Johnny náramně užíval. Bohužel ten film je sterilnější než hlídač skládky jaderného odpadu s notebookem v klíně. Za pana Deppa jeden shuriken navíc.(4.7.2015)

I keď Mortdecai z princípu vďaka umnej réžii funguje bez zadrhávania, suchý neživotný humor a kŕčovité herectvo Johnnyho Deppa ho nezaslúžene sťahujú ku dnu. Čo váhy naopak dostáva do rovnováhy je casting zvyšného osadenstva a globálny rozmach, ktorý dostatkom akcie a hráčov v honbe za obrazom úspešne eliminuje nudu. Nevýhodou Koeppovho filmu je jeho neobjavnosť, výhodou, že i keď v jednotlivostiach kolísa, do celku jednotlivé kúsky úhľadne zapadajú. Viac v recenzii.(12.2.2015)

• verbal

Mordechuj: Gaydiózní případ je učebnicový příklad toho, co moderní filmově-teoretická věda naprosto pregnantně kategorizuje sofistikovaným pojmem „Buzerantská trapárna“, kterýžto může být nedostatečně erudované veřejnosti také znám pod laickým termínem „Homomédie“. Ať už však toto „veledílo“ determinujeme odborně či neodborně, pořád zůstane něčím, u čeho nutně musí každý hormonálně vyvážený divák s přirozenou sexuální orientací jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, jak takové zrůdné zvěrstvo, vyvolávající až akutní záchvaty studu, může někdo vůbec financovat, natočit a vyjma Emana Mek Řehoře i osadit jindy dobrými a populárními herci. Obzvláště nechápu, čím vydírali Deppkoidního Jeníka, aby místo důstojného čekání na další miliardu od mentálně nezaopatřených nezletilců za následující Kokoty z Karibiku ze sebe udělal ještě většího pičuse a naprosto se ztrapnil postavou, která nepříjemně evokuje akorát tak Ližkulese Poarota, mladšího a teplejšího bratra slavného belgického detektiva Kristovy Agáty, co přijel pomoci řešit komplikovaný případ absolutní homodemence četnictvu ze Séntropé. Jediné, co se mi při téhle zrůdnosti honilo hlavou, byla představa plného kina hihňajících se transek při londýnské premiéře v Soho, smíchy slzících a rozmazávajících si oční stíny nad všemi těmi ukrutně třeskutými tumory. Při tom přelinkovávání a přepudrovávání nosů tam pak muselo být po skončení představení na chlapských hajzlech fuckt narváno.(24.5.2015)