• NinadeL
  ***

  Jednu takovou Barboru Hlavsovou máme doma. Děkuju, nechci.(19.2.2009)

 • argenson
  ***

  Zestárlo to, ale v době heydrichiády to muselo na lidi působit silně. Zvláště v momentech, kdy Rudolf Hrušínský brnká na piano v baru nebo na varhany v kostele Dvořákovu Když mě stará matka. Mimochodem, když Jindřich Plachta diriguje venkovskou dětskou kapelu, tak v tý bílý čepici vypadá zdálky jako Masaryk. Spíš to ale bylo kouzlo nechtěného, nemyslím si, že by tvůrci šli do takovýho okatýho rizika.(12.7.2012)

 • Marthos
  *****

  Režisér Martin Frič si úroveň svých filmů dokázal udržet i v nelehkém válečném období. Komediální tvorbu pečlivě vyvažoval silnými dramatickými snímky, v nichž přesvědčoval o svých skrytých kvalitách. Jednou z takových deviz byla i adaptace psychologického románu Jaroslava Havlíčka Skleněný vrch, který se zabýval otázkou viny a odpuštění. Ve filmu však do popředí vystupuje spíše motiv práce a tvrdého odříkání, což nacisté vítali jako další příspěvek žánru Blut und Boden (Krev a půda). Titulní hrdinkou se stává prostá venkovská žena, poctivá a přímá, celý život neúnavně hospodařící a střádající. Čest rodu je narušena synovou zpronevěrou a následnou sebevraždou. Stará žena se rozhodne dluh splatit. Pomoci jí v tom měli i synova žena Klára a dospívající vnuk Bořík. Zatímco Klára nesnese pomyšlení na doživotní strádání v bídě a odchází po boku nového muže zpět do města, Bořík po jistém zaváhání nachází pevné místo vedle své babičky s nadějí na nový život. Velkou hereckou příležitost v úloze staré Hlavsové získala Terezie Brzková, která zde vytvořila svou snad nejpozoruhodnější filmovou postavu. Znamenité jsou i výkony Jiřiny Štěpničkové, mladého Rudolfa Hrušínského, Františka Smolíka a Jindřicha Plachty. V rámci protektorátní výroby se jedná bezesporu o jeden z nejlepších filmů se zřetelným apelem na poctivost a ušlechtilost. V době, která tyto pojmy zcela ignorovala.(4.10.2008)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Film bol natáčaný v Mělníku a Novom Kníne. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace