• Marthos
  *****

  Režisér Martin Frič si úroveň svých filmů dokázal udržet i v nelehkém válečném období. Komediální tvorbu pečlivě vyvažoval silnými dramatickými snímky, v nichž přesvědčoval o svých skrytých kvalitách. Jednou z takových deviz byla i adaptace psychologického románu Jaroslava Havlíčka Skleněný vrch, který se zabýval otázkou viny a odpuštění. Ve filmu však do popředí vystupuje spíše motiv práce a tvrdého odříkání, což nacisté vítali jako další příspěvek žánru Blut und Boden (Krev a půda). Titulní hrdinkou se stává prostá venkovská žena, poctivá a přímá, celý život neúnavně hospodařící a střádající. Čest rodu je narušena synovou zpronevěrou a následnou sebevraždou. Stará žena se rozhodne dluh splatit. Pomoci jí v tom měli i synova žena Klára a dospívající vnuk Bořík. Zatímco Klára nesnese pomyšlení na doživotní strádání v bídě a odchází po boku nového muže zpět do města, Bořík po jistém zaváhání nachází pevné místo vedle své babičky s nadějí na nový život. Velkou hereckou příležitost v úloze staré Hlavsové získala Terezie Brzková, která zde vytvořila svou snad nejpozoruhodnější filmovou postavu. Znamenité jsou i výkony Jiřiny Štěpničkové, mladého Rudolfa Hrušínského, Františka Smolíka a Jindřicha Plachty. V rámci protektorátní výroby se jedná bezesporu o jeden z nejlepších filmů se zřetelným apelem na poctivost a ušlechtilost. V době, která tyto pojmy zcela ignorovala.(4.10.2008)

 • gouryella
  ****

  Terezie Brzkova ve sve (vyjma Babicky) zivotni roli podava naprosto koncentrovany fascinujici vykon.(31.7.2002)

 • Sandiego
  ****

  Opravdu silných filmů vzniklo v době první republiky a protektorátu poskrovnu, Barbora Hlavsová je jeden z nich. Působivý Havlíčkův příběh dokázal Frič obohatit adekvátní filmovou formou s vydatnou pomocí Deglovy kamery a dramatické hudby Křičky a Smatka. Na čem film však stojí nejvíce jsou herci - Brzková zde pokořuje Babičku a vytváří nezapomenutelný obraz nezlomné ženy, pro níž je čest rodu nade vše. Rudolf Hrušínský i v mladém věku podává úctyhodný civilní výkon a dokonale ladí s Jiřinou Štěpničkovou, jež si filmové herectví také osvojila. Jindřich Plachta a František Smolík v menších rolích pak skvěle doplňují velmi vyrovnaný ansámbl (až na mladičkou Barbořinu příbuznou, jejíž podání je naopak až tragicky směšné). Nejsilnější scénou je bezesporu lopotné a nekonečné odkameněňování pole a nanášení úrodní půdy zachycené v nádherné posmutnělé kompozici, jako by Jasný pro Andělu hledal inspiraci právě zde. Až na pár škobrtnutí dokázal Frič stvořit jedno ze svých vrcholných děl, nestárnoucí příběh, který se snaží hrát na dobově požadovanou vlasteneckou notu, ale tu dna psychologický příběh uplatňuje tak organicky, že zobecňující přesah není nijak vážně narušen.(9.12.2009)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Film bol natáčaný v Mělníku a Novom Kníne. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace