Něžnost

Nežnosť

Delicacy

Komedie / Romantický

Francie, 2011, 108 min

Prapodivné francouzské filmy,kterým málokdy přicházím na chuť. Tento film zvaný v češtině Něžnost si našel cestu k mému srdci jako druhý francouzský v pořadí hned po Nedotknutelných. Jelikož mám Audrey Tautou moc ráda tak jsem se na tento film musela podívat. Perfektně propletené pocity a dojmy ženy,která ztratila životní jistotu - tudíž milovanou osobu.Dlouho hledala samu sebe a ztracená hluboko ve svém nitru věděla,že se z toho musí dostat..Sama,bez dětí, pouze se starou babičkou,která ji jako vdova jediná pochopila a s milující rodinou a blízkými i když ji tak trochu nutili, aby si už někoho našla.. Zlomená a vysílená Nathalie s velkou bolestí na srdci procházela dál životem až jakousi prazvláštní náhodou, nebo jakousi nehodou políbila Markuse a najednou našla jakýsi lék na bolavé srdce..Měla takový svůj pilíř o který se mohla opřít a zůstat silná a sebejistá jako byla dříve. Později pochopila,že k němu něco cítí a pustila ho k sobě jak je krásně na konci snímku řečeno - do zahrady svého srdce kam se Markus moc rád schoval :-).Příjemně proplouvající děj a vůbec skvělá nálada snímku....(3.8.2012)

Námět byl již mnohokrát zfilmován, ale tady se to podařilo s takovou lehkostí a elegancí, jak to umí právě Francouzi. Představitel Markuse je na první záběr až ošklivý. Ale s přibývajícími minutami, už když jde do svého domu ,,ovíněn" polibkem, stává se z něho neskutečný sympaťák. Po zhlédnutí jsem byla nabita pozitivní energií, což se mi nestává často.(2.4.2013)

Prvotinu bratrů Foenkinosových je i přes zdejší zařazení komedie / romantika těžké nějak škatulkovat. Příběh totiž sleduje život Nathalie v třech rozdílných obdobých jejího života, z nichž každé promlouvá k divákovi v podstatě rozdílném žánru. Romantiku po prvních minutách střídá docela solidní drámo, které až v druhé půlce vystřídá něco na způsob komedie. Přesto to nějakou silou vůle drží všechno docela kompaktně pohromadě a tvoří jeden ucelený příběh. Ten na mě fungoval a oslovil mě jakýmsi ... něžným(?) ... charakterem. Ten film prostě má něco do sebe. Samozřejmě, že tom má lví podíl Audrey Tautou, která už asi vždy bude "ta roztomilá herečka z Amélie". Někdy na mě tenhle diblík moc nefunguje, tentokrát to však sedlo tak jak mělo.(21.9.2012)

Kdyby jen něžné. Snímek se vleče v tak příjemném duchu, že nemusíte nijak zvlášť zabředávat do nějakých filozofických úvah. Na všechno máte dost času. Ten je věnován tomu, aby bylo možné postihnout ztrátu, která bolí hlavní hrdinku. Tautou se jí zhostila poměrně věrně, za což jí patří nebývalé díky. Romantický film, který z vás nemačká slzy a ani po vás nechce, aby jste někomu fandili. Což je více než příjemné v přemíře romanťáků na pikaču. Přesto, chybí tu malý jinotaj, metafora či něco méně explicitního. Práce s motivem srdce mi nestačila.(2.11.2012)

• Thomick

...aneb když sympaťáka Francoise vystřídá pošuk Markus a celej film jde do háje ... --- Pobavilo mě, jak se Markusovi v rozhovorech neustále musel chválit smysl pro humor - snad aby tvůrci sami sebe jakože přesvědčili, že dovedou stvořit zábavnou, neřkuli zajímavou postavu. A že teda vskutku nedovedou.(19.9.2013)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné knižní předlohy Davida Foenkiose. (Terva)

• - V šéfově kanceláři visí plakát k švédskému filmu Šepoty a výkřiky (1972). (alesecek93)