Zpátky ve hře

Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

Drama / Romantický / Sportovní

USA, 2012, 111 min

Je toho víc, co bych chtěl k tomuto filmu říct, ale nevím, kde začít. Tak to vezmu hezky popořadě. Jsem moc rád, že se Clint Eastwood rozhodl ještě jednou vrátit před kameru, protože ať už byl snímek Gran Torino jakkoli famózní a dech beroucí, je dobře, že tato legenda stříbrného plátna odejde do filmového důchodu jinak, než v přesně padnoucím obleku a v pohodlné rakvi. Zpátky ve hře je film, který i přes svá vážnější témata pohladí po duši a je to tak trochu návrat ke klasickým Eastwoodovkám ze 70. a 80. let. Robert Lorenz určitě pobral spoustu talentu, ale je vidět, že ho v některých scénách vedla ruka Clinta Eastwooda, protože jeho styl režírování se nezapře. Navíc Clint se na filmu podílel i jako producent a už v úvodních titulcích mě uklidnila informace, že snímek je z dílny studia Malpaso. Prostě Eastwoodova tradiční sestava (střihač Joel Cox, kameraman Tom Stern atd.) jen bez hlavní hvězdy v režisérském křesle. K filmu. Pohoda, klídek, spousta skvělých hlášek, které trousí veterán Gus (Eastwood), který není schopen zacházet s moderní technikou a věří svému starému, proklatému nosu. Je to poloslepý vyhledávač talentů, který dá na svou intuici a ještě jednou chce zažít pocit morálního (?) vítězství a do toho všeho se možná usmíří se svou dcerou Mickey. Tu hraje Amy Adams - a je jedním slovem prvotřídní. Plus sympaťák Timberlake, charakter Goodman a také Robert Patrick. Ve filmu se opět mihne i Eastwood Jr. - Scott. Ten by jednou mohl vykročit v otcových šlépějích, protože talent určitě má. Není to dokonalý film, má i svá hlušší místa a pár klišé, ale vnímavý divák si přijde na své. Eastwood zde ukáže v plné nahotě své zdravotní indispozice, kterými ve filmu trpí a proto snímek vypadá tak reálně. Je skvělé ho ještě jednou vidět klít a dokonce v baru vystartuje na o čtyřicet let mladšího týpka. Prostě je to pořád ten málomluvný, ale i vtipný mrzout jak ho dobře známe. Stejně jako například v MDB či GT si jeho postava nese v duši tíživé trauma z minulosti, se kterým se stále nemůže vyrovnat. Je to spíš na tři a půl hvězdy, ale za Clinta a jeho odvahu ještě jednou se postavit před kameru zaokrouhluji s klidným srdcem nahoru a zvedám palec. Děkuji pane Eastwoode.(15.1.2013)

Vrčící mrzutý prostatik, co hovno vidí, všechno slyší a Babea Rutha okrádal ve škole o svačiny ve funkci skauta týmu MBL? Ano, vítejte v pohádkové Americe, kde instinkty, zkušenosti a pocit nenahraditelnosti vždycky zvítězí nad moderní technikou, mladickou arogancí a pocitem nenahraditelnosti. Jo a pak je to taky o lásce a revitalizaci rodinných vztahů.. Přesně dávkované klišé, kdy dokonce odhadnete, že v desáté dvanáctině stopáže přijde rozkol, aby jej nakonec vystřídal multihappyend, ve kterém nadhazovač buráků převálcuje buráka s pálkou a všichni si padnou do náručí. Kdo si něco takového žádá, bude spokojen.. Mně však k úplnému blahu scházelo, aby byl u Braves znova na zkoušce Honza Železný a slizkého Lillarda perforoval oštěpem..(2.8.2016)

Je pravda, že štýlovejší herecký odchod z plátna, ako bolo fenomenálne Gran Torino už Clint snáď ani nemohol mať. Ale vonkoncom sa nesťažujem, že prikývol na ponuku "ešte raz si zahrať". Práve Clintova typická ufrflaná postava je presne to, kvôli čomu sa nepozerám na tú šablónovitosť príbehu, jednoduchosť, až prostoduchosť so záverom z kategórie "maximálne klišé", prípadne mi je jedno, že sa to točí okolo bezbalu, na ktorý z vysoka....ehm..kašlem. Trouble with the Curve je skrátka príjemný, jednoduchý, total old-school film, ktorý nemá žiadne vysoké ambície a nie je to žiadne veľké umenie. Ktovie, či by som to tak vnímal nebyť toho nezničiteľného charizmatického dedka, každopádne u mňa spokojnosť a dobrý pocit.(10.5.2013)

Baseball ma veľmi nezaujíma, ale v USA má veľkú popularitu a to je dôvod, prečo na túto tému takmer každý rok vznikne film i viac. Našťastie samotný šport je tu skôr vedľajší alebo je skôr iba prostriedkom a lepidlom medzi ním a postavami. V prvom rade je to o vzťahoch - hlavne Eastwooda a jeho dcéry a zo speváckeho pódia sa medzi nich zamiešal J. Timberlake, ktorému postupne prichádzam na chuť. Režisér sa síce snaží diváka získať nie práve ideálnym vzťahom otca a dcéry, ktorí sa to snažia urovnať, ale chýbajú v tom emócie. Na film sa však príjemne pozerá, sem tam Clint vytrúsi vtipnú hlášku, ale film pôsobí trošku chladnejšie ako by mal. Záver s namysleným odpaľovačom som netrpezlivo očakával a nikto hádam nepochyboval, že by sa poloslepý Eastwood mýlil. Je dosť možné, že je to jedna z posledných Eastwodových rolí( dúfam, že sa mýlim), tak je to o dôvod viac dať filmu šancu. 60%.(5.5.2013)

Sportovní filmy s Clintem Eastwoodem jsou na jedno brdo, ale pořád stojej ještě za to. Herecké obsazení slušné.(18.3.2013)