poster

Je muž, který je vysoký, šťastný?

 • Francie

  Conversation animée avec Noam Chomsky

 • slovenský

  Je vysoký muž šťastný?

 • anglický

  Is the Man Who Is Tall Happy?

Dokumentární / Animovaný

Francie, 2013, 88 min

Režie:

Michel Gondry

Scénář:

Michel Gondry

Kamera:

Michel Gondry

Hudba:

Michel Gondry

Střih:

Sophie Reine
(další profese)
 • Tsukikage
  *****

  Tolik otázek zbylo na tomto "již objeveném" světě.(8.9.2014)

 • Cimr
  ***

  Těžko si lze představit rozdílnější muže, než racionálního, skoro až nihilistického Chomského a optimistického snílka Gondryho. Z rozdílů mezi nimi (a z toho plynoucích roztomilých nedorozumění) je utkána tato pozoruhodná konverzace. I když, konverzace... Spíš monolog Chomského. Tento überintelektuál a odborník na všechno od lingvistiky po astronomii je bezesporu mimořádně inteligentní pán a to je zároveň přednost i problém tohoto filmu. Abych ten příval filosofických úvah a informací pobral, potřeboval bych to buď pomaleji a nebo si to pustit 2x (či spíš 3x, 4x..). A to zase nevím, jestli bych dokázal. Protože byť Gondry zvolil zábavnou a originální formu ,,animated conversation", pořád je to jen zfilmovaná přednáška, tedy 90 minut ,,keců"...(24.8.2014)

 • Davered
  **

  Nesmirne frustrujici rozhovor. Chomsky pusobi skoro jako rukojmi, jako kdyby ho do nataceni nekdo nutil. Po celou dobu tak bez zaujeti huhla a obsah jeho slov je svazan axiomy, jejich logika potacejici se v kruhu. Vetsim selhanim je pak ale samotny Gondry. Jeho naprosta ignorance, v ruku v ruce s jeho jazykovou i intelektualni omezenosti, zarucuji ze se divak od Chomskeho nedozvi prakticky nic. Gondry nezvlada pokladat ani trochu zajimave otazky a kdyz uz se zda, ze se Chomsky dostava k necemu prinosnemu, Gondry ho prerusi nebo navaze naprosto irelevantni otazkou. Problemem nejvetsim je ale samotny koncept pojmout film jako animovany, coz jen odvadi pozornost od obsahu dialogu. Na druhou stranu, spojeni animace a toho prazdneho zvaneni ma postupne prijemne halucinogenni, takrka mysticky ucinek.(29.7.2016)

 • Elfias Dóže
  *****

  Je divák zhlédnuvši Gondryho osobitý dokument a hold intelektuálu par excellence Chomskému v jednom šťastný? Si piš! Neznám a asi nepoznám nic, co by animovanou konverzaci s Noamem Chomským připomínalo, sdílelo skříň, Gondryho počin je šuplík o sobě ve svém vlastním světě. Možná šťastný, možná nešťastný, co já vím, vysoký muž je v dějinách filmové tvorby toliko solitérem, až se mně z toho chce radostí plakat. A aby toho nebylo málo, motá se světem, kterým se lehce motám i já. Nadstandardně potěšující! Jsem povinován vidět ještě minimálně jednou. 100%(20.11.2014)

 • strougy
  ***

  Hravá animace překonala problém, který konverzační dokumenty v rámci vizuální stránky často sužují, o to víc pak zamrzí banálnost většiny toho, co zde zazní. A přitom by stačilo tak málo, třeba zaměřit se pouze na určitou stránku Chomského působnosti, například na jeho politický aktivismus, případně na jeho lingvistické teorie (zde by se dalo využít i občasné Gondryho nejistoty v používání angličtiny), či a zejména kdyby se aspoň zbavil přehnané uctivosti tváří v tvář silné osobnosti a pustil se v libovolných tématech hlouběji než zůstat u pouhého nikam nesměrujícího a ve výsledku tudíž nic neříkajícího tlachání.(13.4.2016)

 • - Několik záběrů Chomskyho, které se mezi animacemi objeví, bylo pořízeno na 16mm kameru Bolex. Režisér tím podává důkaz, že s myslitelem skutečně mluvil. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)

 • - Název filmu je převzatý z jedné Chomskyho úvahy kolem jednoduchosti gramatiky a jejím vrozeném vzorci, kdy dítě dokáže z jakékoliv věty oznamovací poskládat větu tázací. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace