Je muž, který je vysoký, šťastný?

• Francie

Conversation animée avec Noam Chomsky

• slovenský

Je vysoký muž šťastný?

Is the Man Who Is Tall Happy?

Dokumentární / Animovaný

Francie, 2013, 88 min

Sophie Reine

V novém hodinovém animovano-hraném dokumentu o lingvistice zde Gondry zpovídá amerického židovského filosofa Noama Chomského. Animace kreslená fixami, která mu prý zabrala dva roky, je zkrátka neuvěřitelná. Na černém podkladu se zde plynule střídají technicky jednoduché, ale komplikovaně propracované obrazy, doplněné textem. Michel celý dokument nahrál rovnou v angličtině, ale protože své angličtině příliš nevěří, raději využil tento text k přepisu vlastních slov. Dobře udělal, protože právě jeho schopnost (ne)ovládat anglický jazyk, tvoří nejvtipnější složku filmu. Jinak je obsah velmi obtížný na soustředění. Když se diskutující dvojice konečně dostane přímo k tématu lingvistiky, většina diváků už bude ve stavu hlubokého transu. Hypnóza. Vzhledem k tomu, že se zde mluví téměř nepřetržitě, budete film nejspíše potřebovat vidět minimálně třikrát, abyste si pořádně vychutnali jeho pravou hodnotu. (Berlinale)(20.5.2014)

• Frajer42

Už velmi dlouho jsem neviděl nic filosofického a rozhodl jsem se to napravit. Rovněž jsem se rozhodl obohatit svoji uměleckou dušičku a zdejší animace mi přišly jako vhodná volba. Noam Chomsky působí při povídaní velmi vyrovnaně a lidsky. Příliš mě ale neoslovily jeho myšlenky. Sem tam povídá o věcech, které jsou alespoň trošičku zajímavé a stojí za to si kvůli nim prohnat neurony. Bohužel, o πčovinách povídá mnohem víc, než by bylo zdrávo. Docela jsem místy trpěl. Neznám sice Chomského životní díla a ani nejevím zájem o jejich poznání, ale na základě tohoto dokumentu si troufnu velmi drze prohlásit, že bez jeho názorů by se společnost klidně obešla. Nesděluje nám nic zásadního ani nového. Celkově na mě působí dokument extrémně chaoticky. Jako takové povídání dvou vzdělaných lidí někde u kávy, přičemž ten hloupější, který se chce něco dovědět klade otázky a ten chytřejší odpovídá na něco trošku jiného. Věřím, že pro obdivovatele Chomského může být přínosné nahlédnout na něj i jako na obyčejného člověka, který povídá i o obyčejných věcech. Pro ostatní dokument asi příliš přínosný není. Věřím, že základní otázky týkající se těch nejprimitivnějších věcí kolem sebe si klade člověk celý život, má-li touhu se opravdu něco dovědět. Není k tomu třeba doporučení od filosofa.(12.8.2014)

Tolik otázek zbylo na tomto "již objeveném" světě.(8.9.2014)

Hodinka a půl myšlenkové exploze, která vás může: 1) prakticky okamžitě uspat/postupně uspávat; 2) poněkud bolestivě bavit, v případě, kdy se budete snažit dekódovat Chomskeho zdánlivě zapeklitě komplikované myšlenky (vynikající Gondryho otázky jakbysmet); 3) nadchnout a osvítit. Přijde na to, jak otevřenou máte hlavu. Já se pohyboval někde mezi dvojkou a trojkou, občas to bolelo, ale na konci mě tahle nádherná, animovaná filozofie vyplivla spokojeného a o cosi moudřejšího. Navíc jsem se párkrát zasmál a v jednom, dvou případech jsem se dojal bezmála k slzám. 90%(9.1.2015)

*BOOOOOOOM* ....tak jo, potřetí se mi už z toho třeba nebude točit hlava. GENIOUS BRAIN SUICIDE!(5.6.2014)