Svatá čtveřice

Holy Quaternity, The

Komedie

Česko, 2012, 78 min

• Gemini

Nízkorozpočtově vypadající ani ne celovečerák podle autorské naivní ero/emo fantazie, aneb v roce 2012 spatřily světlo světa dva filmy (jeden televizní - Definice lásky) podle scénáře Michala Viewegha, a oba dva jsou téměř k nepřežití. Nebýt ženských půvabů a dokonale trefně humpoláckého Hynka Čermáka (o vychrtlém Jiřím Langmajerovi s knírem ála "Guten Abend, Fraülein, ich bin ein Pornoschauspieler aus Jahr 1982" tentokrát nelze říct nic pozitivního), zůstávala by jen neuvěřitelnost a trapnost. My ovšem máme díky doplňující sestavě v podobě dětí "ústředních hrdinů" a Luďka Munzara s jeho filmovou družkou i jakousi vedlejší zápletku naprosto dokonale okopírovanou z Bakalářů (nebo To Nevymyslíš nebo jak se ty další podobné pokusy i z nedávných dob jmenovaly). Přes to všechno je Svatá Čtveřice rozhodně jeden z největších omylů kariéry Jana Hřebejka, u něhož mne zajímala jen jediná věc - dobrá, dvě věci - 1) jestli jsou ňadra Viktorie Čermákové dílem přírody a 2) jak velkou pokutu Prima vyfasuje za to, že tohle nasadila před desátou večerní. 40%(7.7.2015)

Svatá čtveřice je takový malý velký film v českém měřítku, kde se Viewegh nesnaží o nějaké zásadní dějové zvraty a spíše se vše soustředí na sexuální napětí mezi jednotlivými postavami. Tohle všechno je sice jen pro někoho, ale vzhledem k tomu co film může svým námětem téměř jen o sexu nabídnout, je natočený a zahraný dobře. Ano, ani zdaleka to není dokonalý. Třeba promítání fotek před celou rodinou je scéna, která měla být zpracovaná jinak, nebo tam neměla být vůbec. Celkově jsem se ale bavil a sám sobě se musím divit, že jsem šel s hodnocením tak vysoko.(10.3.2013)

• Terva

CITÁT - To je rasistická nadávka, paní učitelko...... Hudba - Eggnoise - Mě to celkem nudilo a neoslovilo. Měl jsem raději jít do kostela.(17.4.2013)

Inspirující trávení nejen dovolené, ale i každodenního stereotypu života, je bohužel doprovázeno humorem ve stylu Amerického koláče a opravdu zvláštním obsazení. Určitě je přinejmenším zajímavé, vidět zcela odhalenou, zhrzenou hysterku z Ulice, ale vzhledem k námětu bych čekal preciznější výběr i u ostatních aktérů. Snad jakýsi pokus o zobrazení obyčejnosti, kousek češství, nicméně ve finále kde nic, tu nic. Honza s Michalem dost ubírají plyn. Nic nám nebrání, odhoďme šaty a oddejme se tělesným touhám, jež nám naše milosrdná příroda z taktických důvodů přežití dopřává. Legální nevěra...krásný námět v průměrném, opatrném zpracování.(5.7.2014)

• troufalka

Au au, to bolelo. Hlava mi nebere, jak si mohl Hřebejk vybrat tak plytký scénář. Závěrečnou větu vnímám jako sebekritiku, která je na místě. Nejsem puritán, tohle lechtivé téma mohlo skvěle pobavit, dokonce se z toho dalo udělat velice plodné psychodrama. Ale s tak povrchním zpracováním jde spíš o přehlídku trapnosti na hranici vkusu. Potěšila by mě alespoň jedna krásně vystavěná erotická scéna, jenže film naprosto postrádal jakýkoliv sex-apel. Ta jedna hvězdička je takříkajíc ze staré známosti. Možná za ty krásné záběry od moře ...(11.12.2016)

• - Scény z Česka vznikaly v jedné lokalitě s řadovými domky v Kosmonosech, zatímco jejich interiéry postavili na Barrandově. Hřebejkovi stačila dokonce jedna stavba dekorace, protože oba domy jsou uvnitř úplně stejné. [Zdroj: ceskenoviny.cz] (hippyman)

• - K této komedii Viewegh napsal svůj úplně první původní scénář. Všechny předchozí filmy, k nimž vytvořil scénář, totiž tvořil podle vlastních knižních předloh. [Zdroj: ceskenoviny.cz] (hippyman)

• - Svetová premiéra filmu sa netradične konala 18. augusta 2012 na Magio pláži v Bratislave, kde si ho mohla zadarmo pozrieť aj široká verejnosť. (Sufferer)