Svatá čtveřice

Svätá štvorka

Holy Quaternity, The

Komedie

Česko, 2012, 78 min

"Já přeci nejsem žádná hedonistka." "To nejseš, náhodou seš krásná." Už jsem dlouho nekoukal na nějaký současný český film a zrovna nedávno m známí vykládali o tomhle. Tak jsem to prubnul. Jenže mi neřekli, že v tom má prsty Hřebejk s Vieweghem, což je trochu odrazující kombinace. Nakonec to ale nebylo tak špatné, jak jsem při úvodních titulkách čekal. Přišlo mi to tak nějak lidské a svým způsobem přirozené, zápletka z nastavených reálií dokonce tak nějak logická, protože když už, tak jak jinak by to mělo proběhnout? Hodně jsem ocenil přirozený přístup k nahotě, žádné schovávání, skrývání ale ani násilné strkání před kameru. Byla tam, kde obyčejně bývá a byla tam tak, jak obyčejně bývá. Hrozně mě byvily obě herečky, docela se jim podařilo zastínit ústřední mužskou dvojici (která nebyla nijak špatná, jen by od nich člověk čekal trochu více). Kladem je i fakt, že to skončilo včas, než se to začalo utápět v nejednou klasickém nimrání v kravinách. Zaujala naprostá klasika, známá i z všedního okolí: čtyři lidi si něco užívají, mají to vychytané a všem okolo, místo aby po tom bylo hovno to hrozně řeší. Jak české. Přesto, přesto tomu filmu něco chybělo, nějaká ostřejší jiskra. Některé dialogy neskutečně smrděly papírem a připadalo mi, že i hercům je proti srsti je pronášet. Nebo je jeho kladem to, že je stejně všední a nejednou, i v těch vypjatějších situacích, prostě nudný a šedivý, jako skutečný život. Pravda, někoho úzkoprsejšího může zápletka filmu popíchnout, třeba stejně jako tu kostelní sboristku, mě ale to, co se ve filmu dělo přijde normální, a jak jsem už napsal, v rámci nastavených reálií dokonce logické.(9.7.2015)

A jéje, už se zase blíží páně Hřebejka debilní období. Snad jen pěkné kozy a práce v energetice mě zaujala, jinak je to blbost(9.12.2012)

• PetrPan

Prázdné lehce přisprostlé nic. Film jehož devízou je pouze přitažlivost obou hlavních představitelek a které toho stejně nakonec moc neukážou. Planý scénář, který vyústí v klasické české klišé těch hloupějších komedií. Škoda jen, že Svatá čtveřice není ani komedií ani dramatem, ale jen tím nic, které se Hřebejk snaží ozvláštnit exotictějším prostředím Karibiku a i to se mu nedaří, poněvadž jeho Karibik je stejně exotický jako pláž v Rumunsku. Zápletka ( a herečky:) přitom nabízela nejen možnost se celkem ojediněle v českém filmu eroticky vyřádit , k čemuž došlo tak na 30 bodů ze 100 možných, ale nabídnout i silnější drama, ale to se prostě pánům Vieweghovi a Hřebejkovi vůbec nepovedlo. Hvězdičku za těch pár cudných záběrů na kozy.(30.7.2013)

• Aky

Viewegh se definitivně zbláznil a chudák Hřebejk si toho nevšiml, nebo možná všiml, ale bylo už natolik pozdě, že se s tím nedalo nic dělat. Jestli se tenhle film dostane opravdu ven, pak k filmové ostudě přibude ještě přesvědčení světa, že Češi neumějí ani sexovat.(29.8.2012)

Epesní!(17.9.2015)