Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Viděl jsem pouze 2 díly ale jsem velmi spokojen. Táborského komentář sedí, informace sedí, archivní záběry sedí, čili není to sračka Spectrumu ani History.-12.3.12 I k dílu Židé, co bojovali s nacisty, nemůžu dodat, jen chválu.19.3.12 Hitlerovi zabijáci-příběh Litevců a Ukrajinců, nesmírně zajímavé, komentář opět Táborský.3.4.12 Finsko, kolaborace z nezbytnosti-Naprosto famózní díl. 6.4.12 Kolaborant z lodžkého ghetta, tak to jste mě páni dokumentaristi úúúúplně dostali.7.4.2012 jsem to viděl doslova Fšechno. Spojení britských tvůrců a našeho Táborského doslova na jedničku. Význam tohoto dokumentu zcela zřejmý. Lidi jsou kurvy, kurvy a jen kurvy. Možná, že války mají význam v tom, že ty kurvy vylezou z ulity, pak je popraví(když nezdrhnou) a pak už jejich semeno nemá šanci další kurvy plodit. No a nebo je tomu zcela úplně jinak...(26.2.2012)

Áno aj komunisti neboli a nie sú dobrí, áno aj kapitalisti neboli a nie sú dobrí, ale to neznamená, že treba obhajovať činnosť nacistov a fašistov. Ja som katolík, súhlasím s národnými štátmi prepojenými obchodom, zmluvami, no nevadia mi iné národy a preto na tomto seriály nevidím nič neobjektívneho. Týka sa to činov spojených s nacizmom a preto tu nie sú dôležité nejaké iné veci. Riešia sa tu konkrétne veci a na to treba dbať, ľudia by to mali vidieť, aby vedeli, kde všade a čo sa dialo. Chcelo by to pokračovanie, taktiež ekvivalenty na iné režimy. Videl som všetky diely, no niektoré boli slabšie a nezaujali, boli dosť povrchné a tiež neboli robené úplne objektívnym spôsobom.(18.4.2013)

Některé díly si jsou docela podobné a mohly by někoho odradit, aby seriál dokoukal. Uvedu proto díly, které podle mě stojí zvlášť za vidění - díky relativně neznámým historickým faktům, pozoruhodným osudům a hlavně díky svému poselství: Quisling, Degrelle, Finsko, Rallis, Velký mufti, Území okupovaná SSSR, Rumkowski.(3.9.2013)

Seriál mapuje doposud opomíjenou problematiku předních proněmeckých kolaborantů během 2. světové války. Navíc to dělá profesionálně s širokým záběrem a osvětlením motivů, které je k jejich zradě vedly. Divák se obvykle seznámí s východisky historických událostí, kam scénárista dokumentu zasadí pojednávanou osobu a je svědkem toho, jak ostrakizovaná historická postava dostává lidské rysy, ale také toho, jak je zase ztrácí pod tíhou svých nemorálních činů. Po pátém díle zvedám hodnocení na pátou hvězdičku a celkový dojem : 90 %.(19.1.2012)

Jen se všichni dívejme.!!!(29.2.2012)