Kolaborovali s nacisty (TV seriál)

• Česko

Nacističtí kolaboranti

Nazi Collaborators

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2010, 12x49 min

Áno aj komunisti neboli a nie sú dobrí, áno aj kapitalisti neboli a nie sú dobrí, ale to neznamená, že treba obhajovať činnosť nacistov a fašistov. Ja som katolík, súhlasím s národnými štátmi prepojenými obchodom, zmluvami, no nevadia mi iné národy a preto na tomto seriály nevidím nič neobjektívneho. Týka sa to činov spojených s nacizmom a preto tu nie sú dôležité nejaké iné veci. Riešia sa tu konkrétne veci a na to treba dbať, ľudia by to mali vidieť, aby vedeli, kde všade a čo sa dialo. Chcelo by to pokračovanie, taktiež ekvivalenty na iné režimy. Videl som všetky diely, no niektoré boli slabšie a nezaujali, boli dosť povrchné a tiež neboli robené úplne objektívnym spôsobom.(18.4.2013)

Velice dobře zpracovaný dokument, obsahuje rozsáhle mapované politicko-společenské pozadí a poměrně promyšleným způsobem prezentuje problém kolaborace v jejím počátku, průběhu i v následcích. Zajímavé je otevření problematiky katolické círve, jejíž postoj byl v určitých momentech víc než kontroverzní - Například přímá provázanost chorvatských vrahounů Ustašovců s tamním klérem a židovské zlato, které shodou okolností skončilo ve vatikánských trezorech. "Oops! Jak se nám to sem jenom dostalo?"(23.1.2012)

Jen se všichni dívejme.!!!(29.2.2012)

Hodně zajímavé, celkem originální téma, kvalitně podané(10.10.2012)

Bol iba jeden politik, ktorý dobrovoľne narukoval...Leon Degrelle. Proti rozpínajúcemu komunizmu a zachovanie svojho národa (aspoň taká propaganda spočiatku bola) išli spolu s Nemcami bojovať dobrovoľníci takmer z celej Európy, vrátane Valónskych Belgičanov. Poniektoré výroky v dokumente treba brať s rezervou, no najviac ma vytočilo, že podľa tvorcov mal L. Degrelle plán...Narukovať ako vojak a vrátiť sa ako hrdina...Toto sa dá naplánovať??? Kto čítal jeho knihu (Ťaženie v Rusku...) a vie čo prežil, mi dá za pravdu, že nad ním držal ruku asi samotný boh. Nech bol Leon Degrelle aký bol, isté je , že nenájdete žiadneho politika, ktorý dobrovoľne narukoval do toho najväčšieho vojnového pekla a na jeho skvelú knihu nedám dopustiť. Seriál je urobený precízne a priestor dostane takmer každý národ , alebo jeho zástupca, ktorý s Nemeckom kolaboroval. Na všetkých nedôjde - kde sú slovenskí gardisti a maďarskí "Horthyovci" či Rumuni? Najlepší a najzaujímavejší bol pre mňa tretí diel o spomínanom Leonovi – 100%, hneď za ním štvrtý rovnako dobrý o Chorvátskych Ustašovcoch ich koncentráku Jasenovac a neskutočnom vraždení Srbov – 100%....Kurva tam sa diali veci... Posledné dva sú venované vraždeniu židov v Lotyšsku (komandá Aryse) a pobaltských štátov a sú doložené drsnými a smutnými dobovými zábermi a fotografiami. Ostatné diely boli samozrejme tiež veľmi zaujímavé a kvalitou minimálne za 80%. Dokument celkovo 100%.(21.3.2012)

• Adolf Hitler