Čapkovy povídky

Komedie / Krimi / Drama / Povídkový

Československo, 1947, 96 min

Filmy na motivy Karla Čapka jsou vždy zajímavou vzpruhou. Film O věcech nadpřirozených mi však přišel lepší. Nehrál si na žádnou provázanost a předvedl tři samostatné povídky. Martin Frič dal příběhu rámec, vlak, ve kterém sedí osoby a vyprávějí si příběhy. Žádný nemohu vyzdvizhnout, ale pomlčet o herectví Jaroslava Marvana či Františka Smolíka by byl hřích.(10.12.2008)

Všechna čest především po stránce převedení Čapkových povídek na celuloid. Martin Frič snad nemohl lépe vykreslit jejich atmosféru a ducha. První dvě povídky jsou typicky Čapkovské a jejich vzájemné prolnutí jsem uvítal. Příjemný Jaroslav Marvan. Povídka o Juraji Čupovi je dobrodružně - kriminální, dostala nejvíce prostoru a zároveň se mi i nejvíc líbila. Hlavně chlastací scéna s výtečným Paľem Bielikem nemá chybu. "Čapkovy povídky" působí jako celek uceleně a jsou po všech stránkách silně nadprůměrným dílem. A nebýt závěrečných dvou slabších povídek (i když pasáž s kuličkou má hodně do sebe), mohly být i dílem geniálním. 80%.(23.11.2008)

Jeden z nejlepších povídkových filmů vůbec, i když mi připadá že je dnes tak trochu nedoceněný, snad nejčapkovitější a zároveň i nejlepší zfilmovaný Čapek. 5 veru poutavě lidských příběhů, sugestivní herecké výkony, velice zdařila atmosféra (třeba ve třetí povídce sněhová vichřice a hudba jak z nějakého historického biblického filmu). Povídka první "Propuštěný" (dovededete si představit být v takové to situaci tenkrát?) v hlavní roli s Jaroslavem Průchou členem ND se mi líbila nejvíce, nejzdařilejší a umělecky nejhodnotnější je pak zcela jistě Baladu o Juraju Čupovi. ddt: Poslední role Antonie Nedošínské (62. let). 5.mini filmů v hodině a půl, unikátní a mistrovské stejně jako výkony Marvana, Smolíka nebo Bielika.(11.5.2006)

Na Čapkoivě podkladu velice povedeně vystavěné dramatické povídky. Herecky, režijně, po všech stránkách s pokorou k předloze, zkrátka radost koukat.(28.9.2011)

S filmy téhle doby příliš zkušeností nemám, sem tam jsem jako malá i teď, zahlédla nějaké v TV, ale celkově mě moc neoslovily a odjakživa se soustřeďuji na novodobou tvorbu. K tomu dílu jsem se dostala náhodou, přesto jsem si řekla, že to shlédnu, snad asi proto, že mám ráda povídkové filmy a je mi tak nějak jedno, jestli bude z roku 2008 nebo dřív. Co se týče prvních povídek o propuštěném trestanci a hledání ztraceného nemluvněte, tak jsem nadmíru spokojená. Milé a nenáročné herectví se mi zamlouvalo, ono samotný pan komisař působil velmi seriózně a danou situaci to krásně podtrhovalo. Další povídka o podivném městě a vraždě mě tolik neoslovila, ale zase byla výborně natočená. Na svěhové vánice a dřevěná obydlí se hezky koukalo, strážník se hezky zřídil a já jen koukala, jestli se tak doopravdy opil a nebo ne, protože to bylo opravdu věrohodné. Čtvrtá povídka se mi líbila asi nejvíc, bylo v ní použito nejvíce filmařských technik a celkově příběh a zpracování mě opravdu zaujal a myslím, že to pak pánové ve vlaku shrnuli nejlépe - Jakmile někomu teče do bot, slibuje hory doly, ale pak skutek utek, jakmile to usměrní, nebo tak nějak to bylo. Líbila se mi hodně snová sekvence, to jsem na takovou dobu nečekala, holt Frič je Frič .. :) Poslení pátá povídka byla poměrně fantasy, což bylo taky překvapení, takovej Božský Bruce v dramatické podobě .. :) Ztvárnění Boha bylo hodně věrohodné a líbilo se mi, jak přišel do soudní síně. Celkově Bůh jako svědek a ne soudce byl vynikající nápad a takové zavzpomínání nad kuličkou byla hezká tečka.(18.9.2008)