Čapkovy povídky

Komedie / Krimi / Drama / Povídkový

Československo, 1947, 96 min

Báječné - přesně jak to jenom pan Frič uměl. Jestlipak to dnešní mládež vůbec četla ? Film je starý 60 let a nemá chybu !(4.11.2008)

Jedno vlakové kupé. Touto pomůckou dokázal Frič výborně zakomponovat do jednoho filmu vybrané povídky z Čapkových "Kapes". Všechny se nějak točí kolem lidského nitra a svědomí. Střídají se humorné i závažné příběhy, jak to v životě chodí. Poslední povídka s nebeským soudem je úchvatná. "A proč vlastně vy, proč ty bože nesoudíš? - Inu, protože všechno vím."(14.9.2006)

Všechna čest především po stránce převedení Čapkových povídek na celuloid. Martin Frič snad nemohl lépe vykreslit jejich atmosféru a ducha. První dvě povídky jsou typicky Čapkovské a jejich vzájemné prolnutí jsem uvítal. Příjemný Jaroslav Marvan. Povídka o Juraji Čupovi je dobrodružně - kriminální, dostala nejvíce prostoru a zároveň se mi i nejvíc líbila. Hlavně chlastací scéna s výtečným Paľem Bielikem nemá chybu. "Čapkovy povídky" působí jako celek uceleně a jsou po všech stránkách silně nadprůměrným dílem. A nebýt závěrečných dvou slabších povídek (i když pasáž s kuličkou má hodně do sebe), mohly být i dílem geniálním. 80%.(23.11.2008)

Jedna povídka lepší, než druhá. To samé lze říci i o hercích. Marvan zde předvádí svůj typický herecký koncert obličejových grimas a prosťáčkovsky cholerických výstupů, František Smolík opět v pozici smířeného filosofa s totálním nadhledem nad lidskou společností a v neposlední řadě Palˇo Bielik, kterého jsem si zatím v žádném filmu nevšiml, avšak zdejší herecký výkon především v jeho opileckém vystoupení naznačuje, že jistě patří k nejlepším slovenským hercům.(24.12.2009)

S filmy téhle doby příliš zkušeností nemám, sem tam jsem jako malá i teď, zahlédla nějaké v TV, ale celkově mě moc neoslovily a odjakživa se soustřeďuji na novodobou tvorbu. K tomu dílu jsem se dostala náhodou, přesto jsem si řekla, že to shlédnu, snad asi proto, že mám ráda povídkové filmy a je mi tak nějak jedno, jestli bude z roku 2008 nebo dřív. Co se týče prvních povídek o propuštěném trestanci a hledání ztraceného nemluvněte, tak jsem nadmíru spokojená. Milé a nenáročné herectví se mi zamlouvalo, ono samotný pan komisař působil velmi seriózně a danou situaci to krásně podtrhovalo. Další povídka o podivném městě a vraždě mě tolik neoslovila, ale zase byla výborně natočená. Na svěhové vánice a dřevěná obydlí se hezky koukalo, strážník se hezky zřídil a já jen koukala, jestli se tak doopravdy opil a nebo ne, protože to bylo opravdu věrohodné. Čtvrtá povídka se mi líbila asi nejvíc, bylo v ní použito nejvíce filmařských technik a celkově příběh a zpracování mě opravdu zaujal a myslím, že to pak pánové ve vlaku shrnuli nejlépe - Jakmile někomu teče do bot, slibuje hory doly, ale pak skutek utek, jakmile to usměrní, nebo tak nějak to bylo. Líbila se mi hodně snová sekvence, to jsem na takovou dobu nečekala, holt Frič je Frič .. :) Poslení pátá povídka byla poměrně fantasy, což bylo taky překvapení, takovej Božský Bruce v dramatické podobě .. :) Ztvárnění Boha bylo hodně věrohodné a líbilo se mi, jak přišel do soudní síně. Celkově Bůh jako svědek a ne soudce byl vynikající nápad a takové zavzpomínání nad kuličkou byla hezká tečka.(18.9.2008)