poster

Úsvit planety opic

 • USA

  Dawn of the Planet of the Apes

 • slovenský

  Úsvit planéty opíc

Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller

USA, 2014, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ripo
  **

  Dosť bolo opíc! Dúfam, že už žiadne ďalšie pokračovanie nevznikne. Niečo ako Opice dobýjajú vesmír, Forest Monkey Gump, alebo Star Monkey Wars ... Fakt už stačilo ...(22.7.2015)

 • castor
  ****

  Jednička byla určitou interpretací na současnou podobu sebedestruktivního světa, sázela na herce i znepokojivou atmosféru a hlavně světu představila pro Pána prstenů klíčového Andyho Serkinse zase trochu jinak. Znovu je coby Cézar znamenitý. Jeho gesta, mimika, řev, pohled. „Dvojka“ ovšem poutavější není. Slavný kousek s Charltonem Hestonem dnešní mladé diváctvo nezná a domnívá se, že s Jamesem Francem (možná s Timem Burtonem) to před časem začalo. V tom filmovém světě uběhla celá dekáda, Cézar vede moudrými rozhodnutími opičí kmen, který vzkvétá, zatímco lidstvo je kvůli viru na pokraji zániku. V San Franciscu přežívá pár zoufalců, kteří prahnou po přísunu elektřiny (zdroj hledají až na poslední chvíli?) a kteří jsou vůči nákaze geneticky imunní. Jenže cesta k ní vede přes opičí území. Dějový vývoj je v prvních desítkách minut hodně slaboučký á la opice jsou zlé, tvrdí lidé, lidem nelze důvěřovat, oponují primáti. Jak to vypadá jinde na zemi, se nedozvíme. Nosné lidské postavy zoufale chybí. Gary Oldman už dávno není tím šmakovním záporákem (není tu ryze zlý, podotýkám) z devadesátých let, lidští hrdinové vesměs nudí. Ocenit lze tak to, s jakou jistotou tvůrci zvládli upozadit člověka a poutavě vyprávět z perspektivy chlupáčů, kteří jsou mnohem zajímavější. Technicky je to samozřejmě k maximální spokojenosti, kombinace herců, krajiny a primátů působí naprosto realisticky. Akční scény ovšem nestrhnou, za tím si sakra stojím. A hlavně po scénáristické stránce jsem nic objevného neprožil – výsledek je bez propracovanější motivace postav, nikam nesměřuje, schází moment překvapení a trestuhodně i humor, režijní nápady jsem také „žádné“ neviděl. Navíc se tu alibisticky pracuje s tím, že zlí jsou jak mezi lidmi, tak i opicemi. 3D nevyužité a zbytečné!! Posledně to byly hodně solidní čtyři hvězdy, teď spíš slaboučké. Bohužel..(20.7.2014)

 • whack
  ****

  Najkrajšie na celom filme sú obrazy odľudnených zazelenaných miest, budov pokrytých lianami a machom, stromov prerážajúcich cez asfalt... a to, že v ňom nevystupujú skutočné zvieratá. Scenár je slabší, a trošku mi prekáža, že Koba má tu charakter vykreslený podstatne horšie ako v predošlom diely, kde bol skôr nekompromisným bojovníkom, čo bolo, vzhľadom k tomu, aké pokusy na ňom robili ľudia v laboratóriu, opodstatnené. Keby sa viac ako napádaniu vlastných venoval plánom ako vyhodiť do vzduchu tú priehradu, bolo by to ok. Pretože som si istý, že mal pravdu v tom, že keď by ľudia dosiahli svoje, neskôr by aj tak územia opíc napadli. Rozoberania týchto úvah sa ale vo filme nedočkáme, koniec je príliš rýchly na nejakú hlbšiu pointu.(11.2.2016)

 • genetique
  ****

  Výmena komplet všetkých tvorcov je citeľná. Po neskutočne vyzretom a kvalitnom reštarte opičej série nadšenie veľmi rýchlo oprchalo. Už z neho nie je film s myšlienkou a kvalitným príbehom, ale len všedný blockbuster, ktorý servíruje divákom presne to, čo majú radi, ale ani o chlp navyše. Hlavná línia príbehu je postavená na tom, že v každom človeku je kus opice a v každej opici je kúsok človeka. A ako prvoplánovo to znie, tak presne takto prvoplánovo je to prezentované i na plátne. Snaha navodiť emócie je značná a očividná, niekedy až príliš, sentiment srší z každej scény. To všetko som si uvedomoval, dávno sa však tvorcom nepodarilo tak šikovne eliminovať negatívne vplyvy povrchnými efektami, atmosférou a vizuálnou stránkou ako v tomto prípade. CGI v plnej poľnej, rozpočet by som tipoval takmer dvojnásobný. 80%.(4.11.2014)

 • viperblade
  ****

  Zhlédnuto v kině. Jo ty opice… Lidi je milují a tak se v Hollywoodu snaží vymyslet nové příběhy, které nějak navazují na originální film. Tenhle film to měl svým způsobem jednodušší než jeho předchůdce, o kterém můžu napsat, že se mi opravdu líbil a bylo to jedno z největších překvapení roku 2011. Přeci jen už měl na co konkrétního navazovat, nemusel vysvětlovat detaily, prostě mi přijde, že pokud přijde na námět, tak by zde měl mít režisér hotový ráj na zemi, protože mohl dělat, co ho napadlo, posunout tuhle sérii prakticky jakýmkoliv směrem. Když ale máte režiséra, který nemá… vizi? Nápady? Myšlenku? Nevím, ale něco tomu chybělo. Na Dawn of the Planet of the Apes jsem se opravdu těšil, ale jedné věci jsem se bál, už když to oznámili - jméno režiséra. Matt Reeves mi přijde jako někdo, kdo se k tomuto filmu dostal doslova jako slepý k houslím a IMHO nemá ten potenciál, aby utáhl takovouhle sérii. Alespoň takhle jsem to vnímal, dokud jsem neviděl první trailery, které mě opravdu potěšily. Doufal jsem, že se pletu a že se konečně po dvou filmech (Cloverfield a remaku, který nebyl potřeba) přesvědčím o kvalitách Matta Reevese. Ale ne. Neříkám, že tenhle film je špatný, nebo průser, to ne. Navíc, celkem rychle to uteče a skoro pořád se něco děje. Nicméně něco tomu chybí, nějaký emotivnější moment, něco, kde byste se jako divák zastavili a řekli si, "Ok, tohle bylo drsné/odporné/geniální…" Viděl bych to tak, že jak Matt, tak tenhle film, má jediné štěstí, že efekty jsou dnes na takové úrovni, že byla radost sledovat ty opice, protože vypadají neskutečně dobře a hlavně opravdově. A právě proto trochu nadsadím a dám 75 %. Jsem zvědavý, jakým směrem se vydá pokračování a hlavně jestli Matt pro tuto (slibně nastartovanou první dílem) sérii nebude spíše zkáza, než spása…(10.8.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace