Úsvit planety opic

• slovenský

Úsvit planéty opíc

Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller

USA, 2014, 130 min

4DX; 3D ,,MYSLEL JSEM, ŽE TO DOKÁŽU...“ /// - tak bacha! Nejde vo povzdech z manželský ložnice, nýbrž vo konstatování mezi hlavníma gerojema a vzkaz, že jako další díl bude. (už se těším!) ÚSVIT je dramatická podívaná s fajn akcí, plastickým 3D a ucházejícíma – 4DX efektama. Samozřejmě, že to CGI ve filmu je úžasný! Na svý si přijdou hledači davových scén, páč vopicema (a vobčas i lidma) se to tam hemží jak na hornickým bále (ne, jako proti nim nic nemám… to jen aby bylo jasný…všechno…všem…). Stejně je to ale víc drama vo tom, jestli jsou větší svině lidi, nebo vopice. A jelikož pocházíme z vopice (kromě těch (nás), který jsem přinesli emzáci), tak je to podívaná spíš smutná … ale, co vám budu vyprávět… Těším se na pokračování, ale zároveň bych si přál jinýho rejžu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu naučit kluky z vopičárny nějaký (nový) grify. (číst a mluvit už uměj…) 2.) Beru starou do Zoo. Číst a psát už umí… /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ **(19.7.2014)

"MYSLEL JSEM, ŽE TO PůJDE." - "JÁ TAKY." Nevyhnutelnost konfliktu je ve dvojce přímo hmatatelná, škoda, že konflikt pak odskáče "jen" hromada no name opic, ale hodné postavy ho přežijí v pohodě. Černobílost postav až tak nevadila.(22.11.2014)

Takhle se točí dvojky! Sice bych neřekl, že je Úsvit nutně lepší než Zrození, svoje místo na slunci si ale rozhodně zaslouží. Je totiž tematicky a myšlenkově košatější a trikově vypiplanější, přičemž se stejnou vervou upřednostňuje hutný příběh před dynamickým spektáklem. Ne že by na nějaké ty akční opičárny nedošlo. Reevese ale daleko víc zajímá, proč k nim vůbec dojít má a co z nich vyplyne, paradoxně tak stejně jako protagonisté netoužíte po opulentních masakrech, nýbrž po míru. Je ale soužití lidí a opic vůbec možné? A může za stahující se smyčku vyděšená lidská nátura, opičí naivita nebo něco jiného? Pozvolna destilované odpovědi rozhodně stojí za to. A kdyby k nim po brilantních dvou třetinách filmu vedlo o něco silnější finále, byl bych vyloženě v sedmém nebi. (8/10)(14.7.2014)

Jednotka bola rozhodne lepšia, mala prepracovanejšie postavy, emocionálnejší príbeh, svižnejšie tempo, lepšiu symbiózu hudby a cool momentov a podstatne viac režijných nápadov. A hlavne mala tie silné momenty, čo sa navždy vryjú do pamäti ("Nooo!" je nezabudnuteľné, v dvojke nie je ani jedna scéna s takým dopadom). No Úsvit je stále dosť parádne dobrodružné postapo so zaujímavým príbehom a tučnou atmosférou. Rozvláčnu prvú polovicu bohato vynahradí výživný zvyšok. Spokojnosť, ale tých 8/10 je strop.(19.7.2014)

Z prvního dílu jsem byl nadšený - možná až nezdravě, takže budu zřejmě trochu nespravedlivý. Nechci říct, že by Úsvit nebyl dobrý film. Naopak, obsahuje velmi působivé scény, vizuálně je to celé naprosto neskutečné, mluva opic kombinující řeč těla, znaky a slova je neustále zajímavá, ale scénář se příliš nevydařil. Opice nemůže zabít opici, a když pak Koba toto svaté pravidlo poruší, začne internovat svoje "politické odpůrce" (BTW Koba byla přezdívka jistého historického hybatele a megalomanského sociopata jménem Džugašvili;)) a masově dávat lidstvu okusit svoje vlastní osobní utrpení, nic se nestane až do doby, než povstane On, tlupy skutečný šampión. Který nepochopitelně Kobu nezlikviduje s tím, že sám zabil, ale proto, že "není opice". To je trochu velký skok od myšlenky, že se opice jako "národ" příliš připodobnily lidem, a vůbec celá tahle ideová rovina mi příliš neseděla. Nejlépe se na Úsvit dívá jako na osobní drama vůdce, Cézara, který je vzletně řečeno semlet koly dějin, a může se jen snažit zachránit, co se dá. A to, co se dá zachránit, uvidíme zřejmě ve třetím pokračování. Doufejme, že v něm se budou lidští válečníci chovat inteligentněji než tady, kde se zabarikádovali v prvních patrech jediné budovy, aby na koních cválající opice náhodou nerozstříleli z mrakodrapů lemujících ulice dříve než by se na cokoliv zmohly - což se dělo zjevně proto, že jinak by zazvonil zvonec a pohádky by byl konec ještě před naprosto zbytečným explozivním hopsahejsa zúčtováním;) Styl Matta Reevese mi jednoduše nevyhovoval, scény z Cézarova "rodného domu" byly ohavně laciné a především zbytečné, práce s postavami po celý film téměř nulová (ne, první a poslední záběr to opravdu nezachrání), emoce nefungovaly, takže tím pádem musím dát míň než prvnímu dílu. A skutečně váhám, jestli to má být osmdesátka... ale bude muset, kvůli první třetině filmu.(6.9.2014)