Architektura

• Francie Architectures

Dokumentární série o výrazných architektonických stavbách z celého světa.

Seznam dílů:  01. Rekonstrukce středověkého hradu Pierrefonds si ve fantasy seriálu o kouzelníku Merlinovi zahrál bájný Kamelot
02. Secesní Hotel van Eetvelde, bruselský skvost
03. Vila Dall‘Ava, prosklený dvougenerační dům s bazénem na třeše
04. Proslulá stavba Nemausus francouzského architekta Jeana Nouvela, nositele Wolfovy a Pritzkerovy ceny
05. Pařížský stadion Charléty, moderní projekt Henriho a Bruna Gaudinových
18. Tojo Ito a mediatéka v japonské Sendaji
19. Auditorium v Chicagu, nejpřepychovější budova ve městě
20. Le Corbusiere a klášter La Tourette
21. Daniel Libeskind a Židovské muzeum v Berlíně
22. Absolutní dílo: Casa Milá. Svou poslední civilní stavbu v Barceloně na počátku 20. století postavil geniální Antoni Gaudí
23. Alvar Aalto a finská radnice Säynätsalo
43. Mies Van Der Rohe a německý pavilón v Barceloně
44. Dominique Perrault a budova "studentského života" univerzity Ewha v Soulu
45. Henri Labrouste a Knihovna svaté Jenovéfy v Paříži
46. Dům pro všechny v japonské Rikunzentakatě
47. Umělecká škola v Glasgow
48. Budova FKS v Paříži
54. Hřbitov Igualada
55. Chrám Panny Marie v Le Raincy
56. Vitrahaus
57. Citadela v Lille
58. Městské paláce Soubise a Rohan v Paříži (mr.filo)

troufalka

Architektura II. 2010 Komentář čte Pavel Rímský, 1. díl Tojo Ito a jeho „Dům pro všechny“ v japonské Rikunzentakatě, postavené po tsunami v roce 2011. 2. díl Umělecká škola v Glasgow, Charles Rennie Mackintosh 3. díl Oscar Niemeyer a jeho budova Komunistické stray v Paříži 4. díl Jan Brinkman a továrna Van Nelle v Rotterdamu 5. díl Kazujo Sejdžima a Ryuje Nišizawová a Výukové centrum Rolex na břehu Ženevského jezera. 6. díl Gotická katedrála v Kolíně nad Rýnem 7. díl Lina Bo Bardi a Citadela volného času v Sao Paulu 8. díl Jacques Kalisz a Národní taneční centrum ve Francii 9. díl Enric Miralles a Carme Pinosová: Igualada, betonový hřbitov nedaleko Barcelony (1985-1995) 10. díl Chrám Panny Marie v LeRaincy nedaleko Paříže 11. díl Jacques Herzog a Pierre deMeuron: Vitrahaus Basilej 12. díl Slavný vojenský stavitel Vauban a citadela v Lille 13. díl ()

Anderton

Dokument o architektúre má vyzerať tak, že natočíte sériu o stavbách historických a moderných, ktoré sa nejako významne zapísali do dejín kumštu, ale nie sú natoľko prevarené z pohľadníc, že vás začnú nudiť. Každá stavba je predstavená v 27 minútach, čo je tak akurát, aby ste sa dozvedeli dostatok informácií a aby ste sa nezačali ošívať. Ak vám to nestačí, máte internet, podstatné je, že vás na ne tento dokument upozornil. ()

boshke

Viděl jsem tři díly. Mohou to být zajímavé stavby od zajímavých architektů, o kterých mohou vzniknout zajímavé dokumenty. Rozhodně zajímavější než ty z této série. Dlouhé statické záběry a nepříliš fundovaný, strašně nadabovaný komentář plný nicneříkajících frází a nesmyslů... 40% ()

prkalil

Stan Neumann! (ano, je synem Stanislava Našli? Nenašli. Našli? Nenašli. Našli? Nenašli Neumanna a vnukem Stanislava Kostky Neumanna) ()

Aelita

Od počátků civilizace se lidé snažili napodobovat přírodní tvary a vtělovat je do nových materiálů. Z vůle napodobovat se rodily nové formy, nové stavitelské umění. To, čemu dnes říkáme architektura, se zrodilo právě jako něco fingovaného, předstíraného, jako zpodobnění, vzdálené praktickým starostem obyčejných smrtelníků – architektura totiž nevznikala pro potřeby každodennosti, ale pro potřeby věčnosti. Kult, paměť, život po smrti, sláva, moc – to jsou účely staveb, které vznikaly pro bohy, pro mrtvé a pro krále. S postupně vzrůstající komplexností a složitostí každodenního života se architektura postupně stávala běžnou potřebou obyčejných lidí. Dá se říci, že architektura je památník přírodě za její nápady a lidem za jejích snahu přírodu překonat. ___ Vyvážený dokument, hlasový doprovod kterého mne uvádí do blaženého stavu. ()

mr.filo

Režie: Richard Copans, Původ: Francie .................................................................................................................................................. 1 Rekonstrukce středověkého hradu Pierrefonds si ve fantasy seriálu o kouzelníku Merlinovi zahrála bájný Kamelot........... 2 Secesní Hotel van Eetvelde, bruselský skvost ............................ ............................. ............................................. ............................ 3 Vila Dall´Ava, prosklený dvougenerační dům s bazénem na střeše ................................................................................................. 4 Proslulá stavba. Nemausus francouzského architekta Jeana Nouvela, nositele Wolfovy a Pritzkerovy ceny .......................... 5 Pařížský stadion Charléty, moderní projekt Henriho a Bruna Gaudinových .................................................................................... 6 André Godin a Familistéra - sociální sídliště v druhé polovině 19. století ....................................................................................... 7 Centrum Pompidou - pařížský svatostánek novodobého umění ....................................................................................................... 8 Nová věcnost vídeňské Poštovní spořitelny ........................................................................................................................................... 9 Santiago Calatrava a a venkovské nádraží pro TGV .......................................................................................................................... 10 Gilbert Scott a nádraži sv. Pankráce v Londýně .............................................................................................................................. 11 Christian Hauvette a rektorát na Martiniku ......................................................................................................................................... 12 Frank Lloyd Wright a Johnson Wax v Chicagu .................................................................................................................................... 13 Pařížská Akademie výtvarných umění ................................................................................................................................................ 14 Peter Zumthor a termální švýcarské lázně ......................................................................................................................................... 15 Osudy Vysoké školy výtvarného umění jménem Bauhaus ........................................................................................................... 16 Álvaro Siza a Fakulta architektury v portugalském Portu ................................................................................................................. 17 Frank Gehry a Guggenheim Muzeum v Bilbau ................................................................................................................................. 18 Tojo Ito a mediatéka v japonské Sendaji ........................................................................................................................................... 19 Auditorium v Chicagu, nejpřepychovější budova ve městě ........................................................................................................... 20 Le Corbusiere a klášter La Tourette .................................................................................................................................................. 21 Daniel Libeskind a Židovské muzeum v Berlíně ............................................................................................................................. 22 Absolutní dílo: Casa Milá. Svou poslední civilní stavbu v Barceloně na počátku 20. století postavil geniální Antoni Gaudí 23 Alvar Aalto a finská radnice Säynätsalo ............................................................................................................................................ 24 Claude Nicolas Ledoux a Solivar ....................................................................................................................................................... 25 Pierre Chareau a pařížská avantgarda ............................................................................................................................................. 26 Jean Prouve: Rodinný dům ................................................................................................................................................................ 27 Emanuelle Rocco a Umbertova pasáž v Neapoli ........................................................................................................................... 28 Charles Garnier: Nová budova pařížské Opery ................................................................................................................................ 29 Poutní kostel v Conques z 11. století ................................................................................................................................................ 30 Kenzó Tange: Dva stadióny v Tokiu pro Olympijské hry 1964 ....................................................................................................... 31 Adalberto Libera: Kongresový palác v Římě ...................................................................................................................................... 32 Andalusie: Alhambra ............................................................................................................................................................................. 33 Andrea Palladio: Vila Barbaro .............................................................................................................................................................. 34 Sugimoto: Dům v srdci Kjóta ............................................................................................................................................................... 35 Zaha Hadid a její převratný projekt ve Wolfsburgu .......................................................................................................................... 36 Paul Andreu a pařížské letiště Roissy ................................................................................................................................................ 37 Džóserova pyramida .............................................................................................................................................................................. 38 Zámek Maisons, mistrovské dílo F. Mansarta ................................................................................................................................. 39 Čokoládovna Menier z počátku 20. století ......................................................................................................................................... 40 Portzamparc a budova Filharmonie v Lucembursku ....................................................................................................................... 41 Královská mešita v Íránu ....................................................................................................................................................................... 42 Arne Jacobsen a Hotel Royal SAS v Kodani ..................................................................................................................................... 43 Mies Van Der Rohe a německý pavilón v Barceloně ........................................................................................................................ 44 Dominique Perrault a budova "studentského života" univerzity Ewha v Soulu ........................................................................... 45 Henri Labrouste a Knihovna svaté Jenovéfy v Paříži () (méně) (více)

sator

Je to seriál pro fajnšmekry 1. díl--Rekonstrukce středověkého hradu Pierrefonds. 2. díl Nemasus -- 3. díl-- 4. díl-- 5. díl-- 6. díl-- 7. díl-- 8. díl-- 9. díl-- 10. díl-- 11. díl-- 12. díl-- 13. díl-- 14. díl-- 15. díl-- 16. díl-- 17. díl-- 18. díl-- 19. díl-- 20. díl-- 21. díl-- 22. díl-- 23. díl-- 24. díl-- 25. díl-- 26. díl-- 27. díl-- 28. díl-- 29. díl-- 30. díl-- 31. díl-- 32. díl-- 33. díl-- 34. díl-- 35. díl-- 36. díl-- 37. díl-- 38. díl-- 39. díl-- 40. díl-- 41. díl-- 42. díl-- 43. díl-- 44. díl-- 45. díl-- https://www.ceskatelevize.cz/porady/10317618563-architektura/dily/1-rada/ ()

Paity

Moc hezky natočené a pro toho kdo má rád zajímavou a především krásnou architekturu, bude tento pořad balzámem na duši. A to nemusí být ani vystudovaný architekt. ()

bohemia_regent

Jeden z možných (zdařilých) přístupů natáčení filmů o architektuře. Vzdělávací hodnotu zajišťuje zajímavý a nepovrchní komentář, stejně jako názorné používání jednoduchých modelů a v některých dílech i glosy samotných architektů. Emocionální složka je postavena hlavně na výtvarných kvalitách práce kamery, přičemž na možnost využívání hudby se téměř programově rezignuje. Jedna hvězička dolů je za dramaturgické hledisko při výběru objektů: To, že je skoro polovina z nich z Francie, se dá pochopit, jde o francouzský cyklus (s koprodukčním přispěním Německa). Ostatní díly se omezují na pouhých 11 dalších evropských zemí (nejčastěji Itálie a Španělsko po 4 dílech), přičemž nejdál na východ se tvůrci dostali do Finska a Rakouska (v bývalých postkomunistických zemích se podle nich asi žádná zajímavá architektura nevyskytuje), mimo Evropu pak na pouhých 5 zemí (nejčastěji Japonsko, 3 díly). -------- V titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: režie Catherine Adda (3), Frédéric Compain (4), Richard Copans (21), Julien Donada (1), Valery Gaillard (1), Juliette Garcias (2), Olivier Horn (1), Stan Neumann (19) - některé díly režírovala dvojice Copans/Neumann; koprodukce Francie / Německo; roky výroby 1995-2009. Cyklus neskončil 45. dílem, pokračuje se v natáčení dalších. Viz http://www.imdb.fr/title/tt0853066/ -------- Tento seriál je v databázi uveden ještě jednou http://www.csfd.cz/film/323650-architectures/, v tomto případě s částečně správnou informací o zemi původu, ale opět s neúplným seznamem režisérů a roků výroby. ()

Clockwooork

Nemasus od Jeana Nouvela a Libeskindovo židovské muzeum v Berlíně se díky tomuto dokumentárnímu seriálu staly mými velmi oblíbenými budovami. ()

PAVLIS

90% Důvod, proč jsem si tuto dokumentární sérii zamiloval je jednoduchý. Bezkonkurenční způsob prezentace jednotlivých staveb. Toho je docíleno v první řadě spoustou statických nebo velmi pomalých záběrů, díky kterým je čas vstřebat detaily a v druhé pomocí zjednodušených modelů, odhalujícím konstrukci na dřeň. Ve výsledku ve většině případů divák získá víc informací o architektuře vybrané stavby, než kdyby ji osobně navštívil (v praxi ověřeno např. v Casa Milla). K dokonalosti chybí sérii jediné. Víc „omáčky“ okolo pro nás laiky. Některé díly totiž působí jako hrubý základ pro diskuzi mezi studenty architektury, a tak jsem občas jen tušil, proč si stavba zasloužila svůj díl. Každopádně pro rozšíření si obzorů do oblasti architektury vynikající dokumentární série. ()

xpaja

Přijde mi, že by se našli daleko hodnotnější příklady především moderní architektury než některé v tomto pořadu představené budovy. I tak je to velmi dobrý počin, který představuje spoustu přelomových nebo významných staveb v dějinách architektury. ---== 70% ==--- ()

borboleta

Velké plus tohoto seriálu jsou dobře vybrané stavby, které jsou sice slavné a hrají důležitou úlohu ve vývoji stavitelství, avšak nejsou to ty notoricky známé nejslavnější stavby světa (to jediné omlouvá nepřítomnost brněnské Tugendhatky). Dalším plusem je metodika, kdy je názorně vysvětlen princip stavby a souvislosti jejího vzniku, což je pro správné pochopení architektury nezbytné. Nadějně rozjetý seriál ale kompletně zabíjí těžko stravitelný komentář bez jakéhokoli drajvu a černé obrazovky s bílými titulky, které připomínají parte nejen grafikou. Když k tomu přičteme ještě příliš zdlouhavé a příliš pomalé záběry, tak je z toho nuda k ukousání i pro mě, a to mě architektura velice zajímá a rozhodně nejsem v této oblasti žádný laik. Jaké to teda pak musí být pro normální lidi? Přitom dokument o architektuře jde natočit velice akčně, jak nám David Vávra v Šumných městech dokazuje v každém díle. Kdyby se každý díl zkrátil o sedm minut avšak zachoval by stejný objem informací a záběrů, tak by mu to velice prospělo. ()