Rengó kantai širei čókan: Jamamoto Isoroku

• Japonsko 聯合艦隊司令長官 山本五十六 ―太平洋戦争70年目の真実― (více)

Film byl natočen na základě biografie admirála Jamamota Isoroka, muže, který byl ve třicátých letech minulého století proti spojenectví s Německem a Itálií a 7. prosince 1941 vedl útok na Pearl Harbor. Po bitvě o Guadalcanal dal rozkaz, aby se Japonci stáhli, protože nechtěl, aby jich přišlo o život víc než je nutné. Nasedl na letadlo, aby letěl dát mužům v prvních liniích morální podporu. (Zíza)

gogo76

V hromade filmov na csfd sa tento úspešne schovával. Súhlasím s Big Bearom, že Japonci i ázijskí herci všeobecne, majú tendenciu herecké výkony prehrávať a často ich zahnať na hranu vkusu. Tu sa to podarilo udržať na uzde. Životopisný film admirála Jamamota spracovali Japonci naozaj solídne. Detailne rozoberajú hlavne vojnové obdobie a obdobie tesne pred vojnou. Zaujímavý postoj a názory zazneli na návrh pripojenia k Nemecku, ktorý bol ihneď spochybnený riadkami z Hitlerovej knihy Mein kampf. Herecký výkon K. Jakuša (jak zvláštne česko-slovensky to jeho meno znie...) v roli admirála je fantastický. Pôsobí charizmaticky ako pravý veliteľ, navyše je vzdelaný a každý krok múdro zvažuje. Taktizovanie a plánovanie tu má tiež svoje miesto, čo ide často trochu na úkor akčných scén. Tie tu sú, možno nie tak veľa akoby sme chceli, ale sú na vysokej úrovni. Všetky letecké súboje a výborné zábery zhora na horiace a strieľajúce lode. Asi prvý krát som počul z úst Japoncov hovoriť o útoku na Pearl Harbour ako o neúspechu. Jamamoto spokojný nebol a celý čas si bol vedomý sily súpera. Jedna z dejových liniek je venovaná i novinárom a ich práci. I tu zaznejú pochybnosti o skutočnej úlohe novinárov, pretože i tam boli noviny plné falošnej propagandy. Tragický záver vo vzdušných súbojoch lietadiel je výborný a s admirálom Jamamotom akoby odišiel i zdravý rozum, úsudok a odhad sily nepriateľa. Jamamoto už vtedy často spomínal navrhnúť mier. Ťažko povedať akým smerom by sa to vyvíjalo, ale i z filmu je jasné, že Jamamoto sa do vojny z USA nehrnul. Film má pomerne dlhšiu stopáž , ale nenudil som sa. Je to zásluha hlavne admirála, ktorý okrem silného a rozumného vodcu dostáva priestor i ako dobrý človek, ktorý si rád dopraje dobré jedlo a sem tam whisky...Film silných 80%. Výkon K. Jakuša 100%. ()

Echelon1

Nováčik určite poberie mnohé, ale znalejší Pacifiku si skôr len rekonštruujú udalosti. Politické záležitosti sú tu brané ako hlavné, čo ma baví, osobný život a rodina Jamamota ma nezaujíma vôbec, našťastie to sa tam vyskytlo len v malom. Ako hlavná postava tu admirál vystupuje relatívne kladne, čo sa dá aj čakať, keď bol proti väčšine vojenských ťažení a agresii Japonska. I skrz to je ale podľa mňa dosť idealizovaný. Napr. po prehre u Midway bol úplne mimo, zatiaľ čo tu je celý čas "pokojný" a najviac ho zasiahne smrť admirála Tamona Jamagučiho. Fakt by my tiež zaujímal jeho postoj k masakrom, ktoré Japonci všade kam sa dostali napáchali (nejaké Nacistické Nemecko sa malo čo učiť). Inak vojenských záberov tu moc nie je, boje sú vzaté len hodne z rýchlika (samozrejme na Midway alebo Guadalcanal by bol potrebný samostatný film). Zábery na lode krásne, akurát lietadlá počas letu vypadajú otrasne, v obraze sekajú akoby tvorcom počas renderu vypadla polovica FPS. Mimochodom, ten soundtrack je fantastický! S loďami to najlepšie na filme.Veď posúďte sami. ()

solisoli

Vláčny film s chabou dynamikou, akou sa Japonskí bojovníci nikdy neprezentovali. Jediné čo sa na nich podobalo, bolo, že po sebe hulákali, ako opice. Za to jedna hviezdička naviac. V skutočnosti boli nadmieru krutí, nie len voči nepriateľovi, ale aj k sebe samým. To je vysvetlenie Yamamotovho konania. Len by naznačil iný názor, sťali by ho aj s celým rodom. Ak niekto s mierovými úmyslami nie len, že zabráni nezmyselnému zničeniu Pearl Harbor, ale ešte mu aj velí, ma charakter húpacieho koníka. To isté vykonali aj amíci s nim. Nič len odplata za nezmysel. História je trochu iného názoru, ako tento naivný snímok. Jakušo sa síce dobre zhostil svojej roli, ale to bolo všetko. ()

Gallienus

Určitě zajímavý film, pro Japonce byl tento muž skoro jako modla, když zemřel dostalo se mu poct, které obvykle dostávali pouze členové panovnického rodu, dá se tedy pochopit ten obdiv, který se k němu chová i v dnešní době. Z mého pohledu to byl jistě velký vlastenec, skvělý organizátor, ale mizerný stratég, v jeho smrti nespatřuji pro Japonce v dubnu 1943 žádnou velkou tragédii, již poslední operace I co nechal naplánovat a provést byla jedna velká katastrofa..., a to nemluvně o bitvách o Šalamounovy ostrovy, kde z pozice vrchního velitele dělal jednu botu za druhou. Koga, který ho nahradil neměl sice jeho auru, ale nebyl o nic horší. ()

davistercz

Na první pohled to působí jako procházka obdobím druhé světové války. Ale opak je pravdou, nudné scény, neskutečně "slabé" efekty. A co nejvíc mi na tomhle vadilo, že když už tu byla nějaké akce, nebo-li boj tak to v sobě nemělo žádné kouzlo. Prostě jednoduše nuda. Když to vemu z jiné stránky, tak skoro všechny scény jsou doplněný skvělou až epickou hudbou, za což hodnotím 3***. ()

• Keď sa vo filme hovorí o napadnutí Poľska Nemeckom v septembri 1939, na mape ukazujúcej smer útoku je vidieť Československo, ktoré v tom čase už bolo rozdelené na Protektorát Čiech a Moravy a samostatný Slovenský štát, a vidieť tiež samostatné Rakúsko, ktoré už v tom čase bolo súčasťou Nemecka. (Michal74)