Cesta do hlubin študákovy duše

• EN název

Journey into the Depth of the Student's Soul

Komedie

Československo, 1939, 88 min

Tohle je opravdu vybroušený diamant naší předválečné komedie, který s dobou neztrácí a už asi neztratí nic na svém lesku. Ten film opravdu nemá chybu, ale to snad všichni tady vědí :-)(10.3.2003)

Dokonalá komedie se spoustou parádních hlášek, nezapomenutelných gagů a skvělým Ladislavem Peškem. "Ňákej Kulík, to je plajer..."(11.8.2002)

Jeden ze dvou přepisů knih pana Žáka - ani nevím, který z nich je lepší. V každém si najdu svoje oblíbené scény a oba jsou skvěle natočené. A navíc nestárnou. Jako studentka si občas říká "jo, tohle znám" :-).(10.11.2003)

Cestu mám daleko raději než Základ Života. Možná kvůli tomu scénáristicky důstojnějšímu konci. Ale to není až tak důležité, hlavní je ta idyla zuřivého boje studentů s profesory a především laskavý Jindřich Plachta. 80%(7.6.2007)

Narozdíl od Školy má tento snímek i výrazně sociální náboj nejen v osudech Matulky, který se bojí na zkoušku (protože přirozeně nemá ještě všechno prostudováno ;-) ale hlavně v hudebně nadaném studentovi v podání Rudolfa Hrušínského, jenž odejde z domova jen kvůli své milované hudbě. Nezapomenutelné jsou scény se čtením pod lavicí a František Kreuzmann nemá tak zápornou roli...je tady docela sympatický :-)(20.5.2003)

Klasika všech klasických veseloher. Spolu se Školou, základem života tvoří nezapomenutelnou dvojici perel mezi filmy z období před počátkem 2. světové války.(25.7.2002)

Nepřímé pokračování Školy, základu života se rovněž inspirovalo zápisky profesora Jaroslava Žáka, některé role v něm hrají stejní herci, opět nechybí pamětihodné momenty („Jaktože prcháte sám? Prchat se musí hromadně.“) a je to opět příjemný způsob jak zavzpomínat na školní léta. Pro všechny bývalé či současné študáky je to „must see“ záležitost. 80% Zajímavé komentáře: Eddard, dobytek(2.9.2006)

Podle mě lepší (o malý kousek, ale prostě lepší) než další Fričův film z prostředí školáků a učitelů, Škola základ života. Výkony jsou opět výborné a celý film je vyvážený bez zakolísání čerpá humor ze zdí školní budovy a pokaždé se dokonale trefí do vkusu každého diváka. Škoda, že dnes nemůžeme sledovat komedie podobných kvalit a musíme být rádi za teenegerské komedie s maximálně 3 vtipy na hodině a půl. kam až jsme to klesli...(12.6.2007)

Co k tomuto filmu dodat - spolu s filmy Skola zaklad zivota a Marecku, podejte mi pero trojice absolutne dokonalych filmu ze skolniho prostredi. A ty uchvatne herecke vykony ..... no jedna basen.(3.8.2002)

Scénář: Jan Kaplan, Jaroslav Žák .. Klasika československého předválečného filmu. Nestárnoucí humor a zábava ještě pro mnohé generace.(18.9.2004)

Menej vtipnejsie ako Skola zaklad zivota, o to ale viac socialnejsie. Krasne sa na to pozeralo a sentiment, ktory ma premohol sa naozaj neda opisat... Spomenula som si na moju milovanu babicku, na jej rozpravania z 8-ročneho realneho gymnazia, z jej studentskeho zivota, ktore vo mne vzdy vzbudia pocit, ze mat stroj casu by nebolo na zahodenie :) (Videne 27.8.2010)(27.8.2010)

Stále svěží a neuvěřitelně vtipný film i po těch dlouhých letech. Film který se nikdy neokouká. Obdivuhodné a nadčasové dílo, a zcela jistě to nejlepší z konce 30 let. Nejlepší jednoznačně Plachta jako starý profesor Matulka, ale i ta nejposlednější role byla nádherná, každý tu dostal poměrně velký prostor předvést se. "Pane profesore, dneska jste slavnější jak Plánička". "Voříšku, Voříšku, co to je, co to má znamenat":-)? Cestu mám ještě o něco raději než tu první známou klasiku "Školu základ života".(28.10.2011)

Perfektni komedie ze skolniho prostredi, ale precejen znam lepsi. Film je hlavne zajimavej hereckym obsazenim, obzvlast mladej Hrusinsky a Filipovsky potesi, ale za pozornost stoji i ostatni. Sem tam je ve filmu nakej perfektni vtipek, ale jindy to ma zase sem tam hluchy mista, takze to na 5* nebude.(23.2.2008)

Pro mě jeden z nejlepších předválečných filmů. Martin Frič natočil dnes již kultovní film s celou řadou nezapomenutelných hlášek, gagů a skvělých dialogů. Do toho spoustu skvělých herců v čele s Peškem, Plachtou a Marvanem. Perla z československé předválečné doby.(4.11.2007)

Pripomienka toho, že niekedy netrebalo ani riadkované zošity a že písané písmo sa dalo aj čítať. Princíp toho, že učenie ide cez city a nie cez drezúru a poriadok, nielenže prežil jednu svetovú vojnu, ale zachoval si pri tom aj krásny humor školských lavíc, ktorý ma v dnešnej dobe pobavil viac, ako čokoľvek z Americkej produkcie. Ach veru áno niekedy sa učiteľom klaňalo a zarábali 900 Kč, no teraz sa na nich pľuje...(14.3.2010)

"Kam hledíš, lotosový květe? Kolega Šeda jest mi zde postavou z nejmilejších.(28.2.2014)

I po tolika letech je tento styl humoru pro české filmy stále typický. Dospělí lidé (myšleno herci) v lavicích, hrající si na nezbedné studenty, satira, nadsázka, typičtí učitelé, jak si je můžeme pamatovat i my... Jen o té duši studentově jsme se toho příliš nedozvěděli. Z dnešního pohledu už se smíchy popadat za břicho budou možná jen pamětnící, avšak naopak leckdo může zatlačit slzu nostalgie, žub času se tedy na tomto, od Československé tvorby neoddělitelného, filmu nepodepsal jen negativně. Stejně si ale myslím, že Cesta do hlubin študákovy duše je mnohem více "pouze" příjemná, než dokonalá. 7/10(16.4.2009)

• dobytek

Mě tyhle starý komedie nějak nedokážou rozesmát, takže se jim vyhejbám, ale tohle je tak provařený, že jsem tomu neuniknul. Já sice chápu, že někdy před 70-ti lety se u toho lidi nejspíš váleli smíchy, ale mně to prostě v dnešní době nic neřiká. Ve filmu se našlo opravdu jen několik málo momentů, který bych považoval tak za lehce zábavný. Navíc na mě působí dost blbě to, že 30-ti letý herci, hrajou pubertální študentíky. Celkově mě ten film spíš dost nudil a navíc mi nějak dohromady splývá s filmem Škola, základ života.(25.10.2006)

Společně se "Škola, základ života" můj nejoblíbenější film od legendy českého filmu Martina Friče. Jeho filmy se staly nestárnoucí klasikou, které čas neubral nic na divácké přitažlivosti.(1.5.2005)

Tak sem si konečně nařídila filmové doučování a podívala se na tenhle film. Cesta to je vtipná, svěží a i po tolika letech pořád aktuální (závratě u tabule, rande místo školy, čtení pod lavicí). Až příští týden dostanu vysvědčení, pokusim se prosadit 2 minuty ticha za propadlé, kteří v naší třídě určitě budou, jen doufám, že nebudu mlčet i za sebe. Kdo ještě neviděl, tak tempo furioso!(24.1.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20