Stále svěží a neuvěřitelně vtipný film i po těch dlouhých letech. Film který se nikdy neokouká. Obdivuhodné a nadčasové dílo, a zcela jistě to nejlepší z konce 30 let. Nejlepší jednoznačně Plachta jako starý profesor Matulka, ale i ta nejposlednější role byla nádherná, každý tu dostal poměrně velký prostor předvést se. "Pane profesore, dneska jste slavnější jak Plánička". "Voříšku, Voříšku, co to je, co to má znamenat":-)? Cestu mám ještě o něco raději než tu první známou klasiku "Školu základ života".(28.10.2011)

Filmy pro pamětníky s panem Peškem, Marvanem a mým oblíbencem panem Plachtou si zaručují mou účast u televize. Tento film je nejen o vytříbeném humoru, ale i o tom, jak si žáci uvědomí, že jejich učitel je má rád a chce pro ně jen to nejlepší. Líbí se mi ta solidarita a chtít pomoci. Pokaždé, když ho vidím, tak mám ke konci slzy na krajíčku jak mě to dojímá :-)(3.8.2011)

Naprostá klasika československé komediální tvorby. Z dnešního pohledu sice trochu naivní, leč krásná. Spousta neuvěřitelných hlášek a milých hereckých výkonů (samozřejmě Peškův Kulík je největší sympaťák ;-)). "Nazdar tati, prohrávám v poločase vysoko 5:0..."(17.12.2007)

• - Předlohou scenáristovi J. Žákovi pro postavu profesora Matulky (Jindřich Plachta) byl jeho kolega učitel, který měl trému ze státní zkoušky. (M.B)

• - (Profesor) Jaroslav Marvan byl v době natáčení o pouhých pět let starší než (student) Ladislav Pešek. (M.B)

• - Do úvodných titulkov sa dostala tlačová chyba v slove "optimistický", ktoré je napísané ako"optimistiský". (Raccoon.city)