1942

(festivalový název)
  • Čína Yi jiu si er (více)

Po katastrofálním letním suchu vypukl v Číně v provincii Henan během zimy 1942 hladomor. Na hranicích Henanu navíc stojí japonská armáda, která se chystá na ofenzivu. Čínská vláda však před problémem zavírá oči a je připravena provincii obětovat. Kvůli hladu a blížící se válce tak oblast opouštějí stovky tisíc lidí, aby se pokusily přežít jinde. Bez vlastních zásob a organizované centrální pomoci se však jejich pouť za spásou mění na cestu do záhuby. (Sykon)

ti88na

Číňania ma opäť nesklamali a znovu ma presviedčajú, že dokážu veľmi zručne točiť vojnové drámy a podať ich dosť surovo a realisticky, bez príkras. Toto však nie je len tak obyčajný vojnový film, vojna je len v pozadí. Film nám rozpráva o strašnom hladomore, ktorý donútil milióny ľudí opustiť svoje domovy, pričom vládna ignorácia spôsobila, že ich cesta bola lemovaná mŕtvolami ako míľnikmi. Film sa sústreďuje predovšetkým na dve veľmi odlišne rodiny, ktorých zlá situácia donútila zdieľať jeden osud. Miestami nám verne ukázal, že neuspokojovanie jednej zo základných fyziologických potrieb dokáže človeka zmeniť len v tvora bojujúceho o prežitie. Tento boj občas vytvoril komické situácie, pri ktorých ale nebolo veľmi do smiechu. Napriek tomu si niektorý dokázali zachovať ľudskosť a preukázať pomoc tým, že ponúkli niečo z toho mála čo im zostalo, alebo rovno samých seba výmenou za trochu pšenice. ()

Volodimir2

Druhá Čínsko – Japonská vojna trvala od roku 1937 až do 1945. Čína viedla obrannú vojnu až do 12.12.1941 kedy vyhlásila vojnu Japonsku a jeho spojencom. Tým sa ocitla po boku svojich spojencov USA, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu a tak sa táto miestna vojna stala svetovou. V Čine je 23 provincii a provincia Che–nan je najväčšou, leží v okolí Žltej rieky a vo vojnových rokoch 1938 až 1945 bola obsadená a pod správou Japoncov. Film mapuje 3 katastrofy v tejto provincii, obdobie sucha, nálet kobyliek a Japonskú agresiu. Hovorí príbeh 30 miliónov ľudí, ktorí za jedlom prešli 1012 km za 106 dní počas ktorého zahynulo viac ako 3 milióny ľudí. Dej filmu sa prelína 3 pásmami. Útek civilistov za potravou, akým spôsobom sa zachovala vláda Chiang Kai – sheka a úloha korenšpodenta časopisu Time pri záchranných operáciách v prospech hladujúcich. V skutočnosti film poukazuje, ako sa ľudia správali v priebehu utrpenia a hladu. Čo všetko sa dá ponúknuť za jedlo, dokonca aj osobná sloboda ale aj tradičná čínska rodinná etika. Je to zároveň aj skutočnou udalosťou o vládnej korupcii, byrokracii s úžasným spôsobom vyrozprávanou históriou. Ide o výborný film, ktorý nás núti premýšľať o tom, čo je najdôležitejšie v živote ľudí keď čelia katastrofám. A nemusí to byť len vojna. ()

sniper18

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma. Má vydarený príbeh o dvoch rodinách, ktoré sú spolu s mnohými inými nútené opustiť svoje domovy a vydať sa na dlhú cestu za lepším životom, pretože ich provinciu už dlho trápi sucho, čo spôsobilo ťažký hladomor a navyše práve postupuje aj japonská armáda, čo celú ťažkú situáciu ešte viac komplikuje. A tak sa na dlhej a náročnej ceste snažia vydržať, lenže problémy čakajú na každom kroku a navyše si ani nikto nemôže byť istý, či vôbec ten správny cieľ cesty existuje. So spracovaním som spokojný, už od začiatku to začne vyzerať na zaujímavý film, keďže podobná tématika nie je vo filmoch až tak často využívaná a to sa aj splní. Jediným čiastočným záporom v rámci deja je to, že ešte pred polovicou cítiť, že sa už vyčerpala väčšina tých výraznejších príbehových prvkov, takže už sa to len nesie v podobnom štýle až do konca, ale aj tak sa po celý čas je na čo pozerať. Chválim, že je tu celá situácia podaná aj z celkového hľadiska, takže svoj priestor má aj politika a armáda, navyše to celé osvieži aj účasť zahraničného reportéra, ale aj tak to najzaujímavejšie predstavuje samotný pochod, ktorý obsahovo pôsobí skutočne až príliš kruto. Neustále problémy s jedlom, postupné umieranie členov rodiny, nutnosť zbaviť sa domácich miláčikov, k tomu zlodeji, vojaci, či už na vlastnej alebo aj nepriateľskej strane, tých problémov je príliš moc, takže táto dĺžka nie je rozhodne žiadny problém ani na okamih som sa nenudil. Nejakej výraznejšie akcie tu až tak moc nie je, čo ma ale ani nemrzí, keďže príbeh si vystačí aj bez toho, ale aj tak sa tu nájde niekoľko perfektne podaných veľkolepých náletov a musím spomenúť aj jednu likvidáciu japonským dôstojníkom, to sa len tak nevidí. Herecké obsadenie nie je zlé, ale ani moc výnimočné. Síce asi bolo zámerom postavy obsadiť málo známymi hercami, aby bolo skutočne cítiť, že sa jedná o obyčajných ľudí, ale aj tak by som ocenil viac výraznejších hercov. Tie postavy, ktoré najviac vynikajú sú obsadené dobre, najviac ma potešili Hanyu Zhang v úlohe farára, Daoming Chen ako známy generál Chiang Kai-shek a bavili ma aj Adrien Brody a Tim Robbins v úlohách reportéra a farára, ale práve tie dve rodiny a ich známi, ktorí mali najviac priestoru mi už prišli len priemerné. Réžia a technická stránka zaostávajú len v pár detailoch, emócie aj napriek krutému obsahu až tak dobre nefungujú a aj pár efektov je slabších, ale to mi aj tak neskazilo dojem, stále je to vysoká kvalita. Takže Back to 1942 je vydarená vojnová dráma so skvelou tématikou a bez nejakého výraznejšieho záporu, takže určite odporúčam. 78% ()

Big Bear

Pod čínským válečným filmem z roku 2012 s číslem 1942 v názvu jsem si představoval věru cosi jiného než to čeho se mi dostalo. O to více to na mne dopadlo, o to drtivější měl film účinek. Vůbec jsem nic netušil o žádném hladomoru toho roku v Číně a nic mi ani neříká provincie Che-nan. Tuším, že v tom samém roce bylo velké sucho spojené s hladomorem na Ukrajině.. to je ale tak vše. Nebýt těch náletů bombardérů Betty a Zer na kolony uprchlíků a nebýt sem tam střih do nějakého toho města, film mohl být klidně ze středověku. Hladoví převážně rolníci se v dlouhých kolonách táhnou od čerta k ďáblu, ti bohatší s dvoukoláky a nějakým tím majetkem a potravinami, než je nakonec také odhodí a jdou jen o holi. Nemocní, staří a děti umírají jako první... Otrhaní hladoví lidé schopní za misku prosa čehokoliv se plouží od jednoho opevněného města stále ještě středověkými hradbami k druhému aby si vyslechli, že nebudou vpuštěni a mají táhnout dál. Cestou proudy uprchlíků potkávají jiné proudy z jiných míst, dozvídají se, že i tam a tam (často v místě kam měli namířeno) je situace stejná a tak se plouží dál a dál a celé rodiny při tomto ploužení postupně hynou, když už dojde i mletá kůra na polévku... A do toho všeho špatně organizovaná čínská armáda se svými vlastními potřebami zásob, protože Japonská vojska se od hranic valí Čínou jako buldozer... Někde se proudy uprchlíků a vojska na cestách mísí což zavdává důvody japonskému letectvu k náletům na kolony a k neskutečným masakrům, z jejichž téměř reálného ztvárnění vám bude opravdu zle... Neskutečný film. Čína to měla za druhé světové války opravdu těžké. Když si ty osudy jedné rodiny člověk převede na tu svojí, když si to představí...je mu zle. A tam zemřelo několik milionů lidí hlady. Jen tak na cestě nikam. Když jsem tak film zapnul s křupavými česnekovými bake rolls v mističce v domnění, že uvidím pořádnou porci válečné akce odněkud z Pacifiku, přešla mně na ně úplně chuť. Nekecám ! Velmi oceňuji, že ačkoliv je film doslova prošpikován smrtí, utrpením a umíráním, tvůrci se vyhnuli asijskému afektu a přehrávání a díky tomu je film neskutečně realistický. Tady nemohu jinak, dávám za 5 hvězd. * * * * * ()

toffy

Ono je to vcelku slušne natočené až na to, že ten príbeh sa akosi nijak neskončil a to je pre mňa dosť problém. Za 145 minút sa toho dalo stihnúť oveľa viac. Prostredie krásne (z tej biedy vám až zima bude) kamere nemám čo vytknúť, dialógy miestami trápne, ale na to som už pri činskych a japonskych filmoch zvyknutý. Škoda toho konca, mohlo to byť za 5* ()