• Lynn
  *****

  Když člověk zapomene, kdy a proč se to točilo, zůstává úžasně zábavný film s nezapomenutelným Janem Werichem...(17.1.2009)

 • Psema
  *****

  Prostě klasika s nezapomenutelným Werichem.(24.12.2006)

 • Malarkey
  ****

  "Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc." - Klasika českého vánočního stolce.(27.12.2016)

 • sud
  *****

  I po tolika letech vynikající film. Jan Werich jako by císaři Rudolfovi II. z oka vypadl. Jeho dvojrole císaře a jeho dvorního pekaře Matěje, dvou povahově naprosto rozdílných lidí, je vynikající. V první části je spoustu hlášek ("Vy jste vrah? - Ne, pekař."), druhá je dynmičtější a je v ní spostu vtipných scén a momentů. Překrásná výprava, které nemůže konkurovat leckterý novější film. Spoustu herců ve vedlejších rolích podalo vynikajcí herecké výkony (František Černý, František Filipovský, Nataša Gollová). Jeden z nejlepších českých filmů.(2.3.2005)

 • Marigold
  *****

  Snad jediný film, kde mi zjevný budovatelský patos nevadí. Je v něm tolik upřímné víry a nadšení, tolik očekávání a zápalu, že když příslušníci různých řemesel začnou zpívat ten slavný hymnus, leze mi mráz po zádech. To dobré z padesátých ztelesňuje právě tenhle film. V nejlepším slova smyslu zábava pro lid, ale inteligentní, půvabná a napínavá. Jan Werich svou dvourolí Rudolfa II. možná navždy historicky znemožnil, zato z něj udělal zřejmě nejoblíbenějšího filmového panovníka. Než SORELA nadělal(a) z českého filmu odporný propagandistický pamflet bez kapky vkusu a uměleckých ambicí, dokázal Frič, že v jádru je angažovaná kultura pro široké masy možná... Bohužel, je-li opravdu kvalitní, hlásá jiné hodnoty, než potřebuje tmářská totalita... Jak jinak si totiž vysvětlit, že tohle dílo se těší trvalé popularitě už více než půl století?(16.2.2004)

 • Jan Werich

 • - Pri scéne, kde v cisárovej kúpeľni vylieza Matej z hradného kanála, bolo v scenári, že keď vylezie, stúpi na mydlo, vyletí do výšky a padne do vane. Pretože Jan Werich vážil cez sto kíl, boli obavy, aby si nepolámal chrbticu. (Raccoon.city)

 • - Jednu z dvorních dam v prvním díle hrála nynější režisérka Věra Chytilová. (Elisebah)

 • - V momentě, kdy Golem prochází zdí, lze nalevo od něho zahlédnout prchajícího pána s trámkem, se kterým zřejmě dělníci zeď místo Golema provalili. (Reyak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace