I po tolika letech vynikající film. Jan Werich jako by císaři Rudolfovi II. z oka vypadl. Jeho dvojrole císaře a jeho dvorního pekaře Matěje, dvou povahově naprosto rozdílných lidí, je vynikající. V první části je spoustu hlášek ("Vy jste vrah? - Ne, pekař."), druhá je dynmičtější a je v ní spostu vtipných scén a momentů. Překrásná výprava, které nemůže konkurovat leckterý novější film. Spoustu herců ve vedlejších rolích podalo vynikajcí herecké výkony (František Černý, František Filipovský, Nataša Gollová). Jeden z nejlepších českých filmů.(2.3.2005)

Jan Werich - (Rudolf II. / pekar Matej) +++ Natasa Gollova - (Katerina) +++ Frantisek Filipovsky - (Astrolog) +++ Milos Kopecky - (Alchymista) +++ Vera Chytilova - (Dvorni dama) +++ Hudba: Julius Kalas, Zdenek Petr, Jan Werich +++ __________ Tak konecne som si tuto komediu pozrel na sukromnej tv, ktora ma prekvapila tym, ze jedinu reklamu vlozila iba medzi prvou a druhou castou, co sa stava malokedy. O to väcsi som mal neruseny zazitok aj vdaka hereckemu koncertu skveleho Jana Wericha. Z mojho pohladu sa mi este viac pacila druha cast, kde prisiel narad samotny pekar Matej v roli akoze omladnuteho cisara Rudolfa II a boj o Golema. Klobuk dolu pred majstrovskym dielom Martina Frica z roku 1951, ktory ma aj lepsiu kvalitu a este k tomu vo farbe, ako mnohe ine filmy zo zapadnej Europy...........04.06.2008(2.6.2008)

Zcela zjevná budovatelská pseudohistorická agitka, ale jak už bylo zvykem u předválečných filmů V + W, vůbec to nevadí... Je to vlastně s podivem, že se dal v roce 1951 natočit takhle moudrý, nadčasový a inteligentní film... Zestátněná kinematografie však byla ještě ne úplně paralyzovaná, neboť si Jan Werich spolu s Jiřím Brdečkou mohl napsat celý scénář sám bez větších cenzurních zásahů a měl dokonce takovou pozici, že od roztočeného filmu na jeho podnět dohlížitelská komise z ÚV odvolala původního režiséra Jiřího Krejčíka, s kterým si Werich nepříliš sedl po umělecké stránce...(23.1.2007)

Měl jsem ho rád v deseti, mám ho rád dnes. Skvělý Werich, trocha neškodného budovatelského nadšení na dvoře Rudolfa II a hlavně golem, kterého jsem se děsil jako máločeho.(2.9.2008)

Má Fričův film agitační a budovatelský podtext? Je Červená Karkulka kvůli pokrývce hlavy členkou ÚVKSČ? Je ježibaba z perníkové chaloupky buržoust, protože topí dětmi a ne v potu krve vyrubaným uhlím z OKD? Bavte se inteligentním humorem Jana Wericha a nedělejte nám tyhle efekty, když to nečekáme..(28.6.2009)

• Jan Werich

• - Vtedajšiemu ministrovi kultúry Zdenkovi Nejedlému sa film nepáčil a udelil režisérovi Martinovi Fričovi dvojročný dištanc. Pár rokov si nezahral ani Jan Werich (Matej / Rudolf II.), hoci zaň dostali štátnu cenu. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

• - Jan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Tvůrci přemýšleli nad tím, jak dostat pekaře do císařské vany. Rozhodli se tak, že pekař omylem šlápne do velké vázy a váza mu zůstane nazutá jako "holinka" a on se jí pokusí vyzout, přičemž se se svou vahou sesune do vany. Jakmile došlo na zkoušku, tak Jan Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy. Natáčení se na 14 dní zastavilo. (FIBO)

• - Film stál na svoju dobu astronomických 27 miliónov korún. O ďalších minimálne desať sa ešte predražil, keď bol vymenený režisér a niektoré scény sa točili znova. (Raccoon.city)