• gogo76
  *****

  "My múžeme střílet kdy chceme a kde chceme protože sme císař, a né leckdo!"Najlepšia česká rozprávka, skôr pre tých starších s úplne nezabudnuteľným J.Werichom.(5.2.2009)

 • sportovec
  *****

  Levicová kontinuita se nedala zapřít ani v dobách nejtemnějších. PEKAŘE můžeme chápat a vyložit jako přímé pokračování prvorepublikových her OSVOBOZENÝCH, v němž se z velmi pravděpodobné úlitby režimu podařilo právě proto vytvořit umělecký šperk. Budovatelské nadšení filmu je tedy vším možným, jen ne pochmurným optimismem doby politických procesů a justičních vražd; tato kamufláž - lhostejno, zda vědomá, či spontánní - je působivá - a pro někoho neprohlédnutelná - i dnes. Postavíme-li toto skvělé dílo do přímé linie srovnání se SVĚT PATŘÍ NÁM nebo HEJ RUP!, vidíme zachování humoru té doby, do kterého je přidán pathos, neodlehčený černým humorem (závěrečné truchlení nad neznámými hrdiny ve SVĚTĚ). Werichovská dvojrole je zřejmě také dána Voskovcovou absencí a tehdejší nemožností ho alespoň přibližně nahradit (až o něco později se objeví Miroslav Horníček). Tuto kontinuitu také ztělesňuje tehdy ještě stále mladá a krásná Nataša Gollová (byla mezi pětatřicítkou a čtyřicítkou). Ani určité ochabnutí tempa ve druhé třetině druhého dílu nemůže pokazit vynikající dojem z tohoto mimořádného nevávrovského českého velkofilmu-pohádky. Kontinuitu zrělesňuje také režisérova osobnost - Martin Frič tu dospěl k dalšímu vrcholu své skvělé tvorby. Za zmínku stojí i prolínání hereckých generací (Plachý,Štěpánek,Kemr,Jana Werichová,Bezouška). Osobitá třetirepubliková tvář tohoto případu postupně odeznívající prvorepublikové tradice, která i vyplnila, i překonala dobu svého vzniku, je - nezávisle na tom, jak byla míněna - nadčasová.(27.1.2008)

 • Morien
  *****

  Není příliš těžké milovat tuto pohádku pro její komediální aspekt, ale čím jsem starší, tím jsem si vlastně nejistější, co s tou ideovou částí. Werich to zřejmě myslí dobře, a tím je to také v souvislostech smutnější. Jisté je také to, že Kateřina i hraběnka Strádová jsou samice, jaké české pohádky moc nepamatují. Film je také hodně vymazlený po formální stránce, navozování rozličných atmosfér od drastického hororu přes mystické seance a komediální eskapády působí přirozeně a působivě v každé poloze. Kostýmy jsou bez debat dokonalé. Ale největší poklad dozajista představuje přehršel perfektních hlášek.(29.12.2015)

 • MMR
  ****

  Ten umí to, a ten zas tohle. A všichni dohromady udělají moc. => Kdyby tohle platilo i u nás v práci =D(30.5.2012)

 • Rob Roy
  *****

  Tady se není o čem bavit. Jan Werich je božský a hudba je pro mě legendární.(4.8.2003)

 • - Pri záverečnej scéne na zámockých schodoch je na stene vidieť tieň žeriavu, kamery aj kameramana. (Raccoon.city)

 • - Vtedajšiemu ministrovi kultúry Zdenkovi Nejedlému sa film nepáčil a udelil režisérovi Martinovi Fričovi dvojročný dištanc. Pár rokov si nezahral ani Jan Werich (Matej / Rudolf II.), hoci zaň dostali štátnu cenu. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

 • - Keď sa Jan Werich pohádal s režisérom Krejčíkom, pred celým štábom mu svojim neodolateľným spôsobom povedal: „Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej." (krasomama)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace