Komentáře uživatelů k filmu (360)

 • Lima
  ****

  Pivo teče v potocích, jitrnice rostou na stromech, můj kultovní herec Venca Lohniský hraje Smrťáka a Rudolf Hrušínský je neodolatelně odpornej. Už jenom tento výčet na čtyři* bohatě stačí.(3.5.2003)

 • Gemini
  ****

  Vsadím se, že soudruzi museli v době vzniku tohoto Fričova kousku chrochtat blahem, když viděli toho odporného buržousta Pandrholu. Nás to naštěstí nemusí zajímat, protože příběh o poctivém havíři Kubovi a především o jeho kamarádu Smrťákovi byl zcela nevinný a čistý jak tehdy, tak dnes. A stejně tak neztratil nic ze svého pohádkového kouzla. Pan režisér holt svému řemeslu rozuměl. 80%(2.8.2008)

 • Tosim
  ***

  Pohádka zaujme maximálně svou barevností a několika pěknými nápady - ty ovšem patří opět autorovi knižní předlohy.(20.4.2003)

 • Radyo
  ****

  Jeden z vydařených příběhů s pohádkovým podtextem. Kuba Dařbuján alias lidový léčitel má opravdu originální léčebné metody. V paměti mi ale nejvíce utkvěl klobáskový strom a potok plný piva. Tam bych chtěl někdy strávit dovolenou... :)(30.7.2002)

 • Djkoma
  *****

  Výborná pohádka se vším co k tomu patří. Příjemným obsazením. Nostalgickým nádechem.... Prostě krása :)(1.9.2004)

 • gouryella
  ****

  Dalsi prispevek uz k tak pocetne skupoine vybornych ceskych pohadek. Cim tedy muze zaujmout v konkurenci tolika skvelych "konkurentu"? Odpoved je jasne - Rudolf Hrusinsky jako Pandrhola - neskutecny "hajzl".(5.8.2002)

 • Malarkey
  *****

  Nádherná naše pohádka, která má všecko, co správná pohádka mít má a co je pro Čecha typický. Ožralý štamgasti, pití na sekeru, kopa nezaplacených objednávek, pivo, jitrnice...a ponaučení :-)(24.12.2011)

 • Marigold
  ****

  Taková lidově-proletářská pohádka s krásně kýčovitou výtvarnou stylizací, pozoruhodně morbidním příběhem, makabrózním smyslem pro humor (to když Smrťák vypouští hlášky typu: Studenou vodou? Blázníš? Ještě by z toho mohla mít smrt!), snesitelně angažovaným podtetxtem a samozřejmě báječnými hereckými výkony Jiřího Sováka, Rudolfa Hrušínského a především Standy Neumanna. Martin Frič natočil film, který je na pohádku poměrně drsný a realistický a na reálný příběh zase roztomile pohádkový. Tak jako tak, je to jedna velká a příjemná švanda.(2.9.2004)

 • Radek99
  ****

  Velmi silný dobový schematismus ruší jinak docela pěknou a dobře natočenou pohádku. Bez otěží doby by byla možná jednou z pohádek vůbec nejlepších (škoda toho hypertrofovaného sociálně-kritického tónu) a to hlavně co se hereckých výkonů týče, ne nadarmo ji režíroval nestor české režie Mac Frič (tehdy ovšem zase už znovu Martin). Zajímavý je tak typický lidově morbidní scénář i celá ta studiová stylizace společná pro většinu pohádek točených v těch letech (Hrátky s čertem coby zjevný příklad), kulisy jsou možná až příliš kýčovité, ale přesto mají svůj zvláštní nostalgický půvab...stejně jako celá tahle pohádka na náměty režimem protěžovaného Jana Drdy...(26.1.2007)

 • AngelAngie
  ***

  Hezké, ale pro mě nikterak výjimečné.(12.6.2008)

 • Rob Roy
  ****

  Rudolf Hrušínský nemá chybu. Moc pěkná pohádka.(4.8.2003)

 • Oskar
  *

  Martin Frič uměl natočit úplně všechno - kromě pohádky. 20%(3.5.2003)

 • B!shop
  *****

  Moje oblibena pohadka a to hlavne diky tomu, ze je to hodne do komedie a neni to takova ta klasicka pohadka o princeznach, ale je celkem originalni. Navic je tu skvelej zaporak v podani Hrusinskyho, vynikajici smrtak Lohnisky, jehoz je to zrejme zivotni role a pak vcelku slusnej Sovak. A diky stopazi se clovek bavi celou dobu.(31.12.2007)

 • monolog
  *****

  neznám lepší pohádku. a tolik skvělejch herců. a ty jelita na stromech. a ten potok.(4.12.2005)

 • CheGuevara
  ***

  Pohádková agitka o hodných havířích a zlém panu správci, který jakoby z oka vypadnul Trautnberkovi, mě nikdy za srdce nevzala. Všechno to bylo takové kýčovité a na efekt. Včetně kulis. Zachraňuje to aspoň ansámbl skvělých herců, pro které je tento kousek opravdová škoda. Na našeho smrťáčka zatím nikdo na světě nemá.(6.2.2007)

 • Lynn
  *****

  Jeden z mých nejoblíbenějších pohádkových filmů...(15.1.2009)

 • Psema
  *****

  Sovák vs. Hrušínský, v režii Martina Friče? Pro mě kult a neokoukatelná záležitost.(24.12.2006)

 • Segrestor
  **

  Jé, další skvělá pohádka pro děti mladých komunistů. Jé, to byla švanda, jak vesnický boháč dostal na prdel. Jé, a viděli jste, jak to havíři vykoumali, že to šlo všechno podle plánu? Jé, to je prostě klenot české kinematografie. Jé, a je to s poučením. Přesto vše dávám pocitově na jisté duševní rozpoležení a nostalgii a příležitost vidět oblíbené herce v dosti legračních rolích dvě hvězdy. Hrušínský a Lohniský.(19.12.2011)

 • flanker.27
  ****

  Výborná adaptace Drdovy inteligentní pohádky. Jojo, i smrt má v životě svoje místo.(1.6.2006)

 • Gilmour93
  ***

  Nedostatečná lékařská péče? Chabá sexuální osvěta? Hladomor? Kdepak, největším problémem této Drdovy vísky je závislost na alkoholu! Jen si to vezměte, nesolventní havíř, co nezná chráněný sex, neumí uživit rodinu, pije (zásadně na dluh) a když jako nelegálně pracující lékař něco vydělá, hned to roztočí. A co víc, v deliriu tremens má halucinace v podobě čertů či smrti postávající u postele. Kolega Matějíček tři roky na márách a hned jak se uzdraví, jde nezřízeně chlastat za peníze partnerky. Permanentně nacamraný děda Pšuk si způsobuje zranění pády ze soch. Pivovarník Pandrhola si vzhledem k barvě obličeje taky rád přihne a k tomu disponuje morálním kreditem Trautenberka. A Joe Black, co to má celé kočírovat, nezkoumá chuť lidských polibků ani burákového másla, nýbrž opojného alkoholu a pak mu následky nezměrného pití (ano, zase ten chlast) brání ve výkonu povolání. Diví se vůbec někdo, že největším svátkem v téhle vesnici je, když potokem proudí pivo..? Ukňouraný Neumann, zábavný žnec Lohniský, povědomé kulisy a ještě povědomější princip, že buržoazie musí krutě trpět, aby se chamraď měla bene..(11.5.2015)

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18