Reklama

Reklama

Příběhy tatranských štítů

(seriál)
  • Slovensko Príbehy tatranských štítov
Trailer

Epizody(6)

Obsahy(1)

Vysoké Tatry jsou nám díky společné historii velmi blízké. Víme však o jednotlivých štítech, které se zde tyčí, vše? Šestidílný seriál zkušeného dokumentárního režiséra Pavla Barabáše zachycuje dějiny objevování tatranských štítů. Na pozadí krásných, majestátních Vysokých Tater se zároveň odehrávají poutavé příběhy a životní osudy jejich návštěvníků. Tito průkopníci za sebou zanechali trvalý odkaz a sehráli důležitou úlohu během odkrývání tajemství hor. Kriváň, Gerlach, Ľadový štít, Mengusovský štít, Javorovy, Ostry štít a další známé vrcholy Vysokých Tater se v Příbězích tatranských štítů skví v plné kráse. Nejmenší velehory světa jsou přitom pevně spojené s velkými lidskými osudy. (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (24)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Že sa najvyšší vrchol Tatier niekedy volal Stalinov štít??? To sú mi novinky...Barabáš dal v prvej časti priestor histórii dlhého sporu o najvyšší vrchol Tatier. Neskôr pridal pár smutných scén z tragédie partie českých horolezcov a trápny spor o umiestnení a odstránení kríža na vrchole Tatier, pri ktorom som sa musel hanbiť za to, že som Slovák, aj keď viem, že blbci sú všade. Akému idiotovi mohol vadiť kríž?? Tento dokument je trochu iný ako Barabášove tradičné úchvatné zábery Tatier či iných svetových krás a dokument je skôr zostrihom historických udalostí, zaujímavostí a pocta ľuďom z Tatranských vrchov a okolia. 80%. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Dokumentarista Pavol Barabáš nám pripravil milé prekvapenie z jeho novým dokumentom Príbehy Tatranských štítov (2011). V celom rozsahu sú nám ponúknuté krásne pohľady na tieto krásy Slovenska, ku každému vrcholu nám ponúkne strhujúci príbeh ľudí, ktorý zasvetili týmto štítom život. Strhujúci vizuál nám občas privodí aj takú nevoľnosť, hlavne keď príde na zábery kamery snímajúcu horolezca kráčajúceho na vrchole štítov a pod ním len obrovská priepasť. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Cinematik 2012) ()

Reklama

Popinodan 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem-dokonalé.Jelikož jsem velkým milovníkem vysokých Tater...byl jsem tam 11X a mám kromě Gerlachovského štítu,vylezeno i dalších 16vrcholů. V dokumentu se objevili i lidi co osobně znám. Dokonce jsem měl možnost potkat na jedné z vysokohorských tůr i Pavola Barabáše,kterého obdivuji a uznávám.Jeho filmy jsou krásné,a v domácím archívu nesmí chybět. Tak to bylo i těmito třemi dvojdvd,které jsem si společně s kamarády objednal ze Slovenska a pak jsme to společně na jeden zátah zkoukli.Možná i proto to na mě udělalo obrovský dojem.Koukat na film kde jsem byl,s kamarády co tam byli semnou,zážitek z Barabášovích dvd jen o to víc umocnil. Velmy doporučuji nejen milovníkům Tater,ale i všem kdo mejí rádi nádhernou přírodu a strhující příběhy lidí,a horolezců spojených s touto nádhernou a drsnou krajinou. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

„Když (je)miluješ a nosíš ve svém srdci, není co řešit“..... Navíc trocha té (politické) historie nikdy neuškodí. Někteří možná namítnou (postesknou si), že dokument mohl být o poznání obšírnější, ale zkuste si (jentak pro sebe) napočítat vrchol(k)y Tater...Tak vidíte a tak „Pavolovi prominu i neodpustitelné, tj., že opomněl zařadit ten nejhezčí“, tj. Koprovský štít :-) ()

Platom 

všechny recenze uživatele

Veliká škoda, že seriál nemá více dílů. Pohledu lahodící záběry na nádherné Vysoké Tatry musejí učarovat i diváka, jehož srdce neoplývá citem pro přírodu. A ani tolik nevadí, že skutečných příběhů v tomto dokumentárním počinu tolik není, osobně mi stačilo pár faktů, které jsem se nově dozvěděl, tu a tam tedy nějaký ten příběh a pak už se jen a jen kochat! ()

Galerie (50)

Zajímavosti (10)

  • Prvý údaj o pokuse vystúpiť na Ľadový štít je z roku 1835. Podnikli ho traja berlínski študenti profesora Karola Rittera - zakladateľa porovnávacej geografie, ktorý v nich vzbudil záujem o Vysoké Tatry. Podnikli pešiu túru cez celé poľské územie, ale výstup sa im žiaľ nepodaril. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • Prvú obeť si Ľadový štít vyžiadal v roku 1911 v osobe barónky Mittnachtovej zo Stuttgartu. Pád z hrebeňa po strate rovnováhy zapríčinilo alkoholické opojenie po oslave víťazstva nad štítom pred zostupom z neho. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • Málo známy je fakt, že na vrchol Kriváňa vystúpil koncom leta v roku 1911 astronóm, politik, generál neskorší spoluzakladateľ Česko-slovenska - Milan Rastislav Štefánik. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

Reklama

Reklama