Animal Rights

Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 2001, 22 min

Toto video rozumnými argumentmi vysvetľuje, prečo je dôležité bojovať za práva zvierat. Ukazuje najrôznejšie oblasti ľudského života, v ktorých zvieratá, často úplne bezvýznamne, trpia. Rozprávačka tiež vysvetľuje, čo vlastne znamená pojem práva zvierat, kto sú to aktivisti a čo môžeme všetci pre zvieratá urobiť. (whack)

whack

Kedysi bolo normálne otroctvo. Kedysi nemali práva ani ženy. Všetko museli vydobiť aktivisti a aktivistky. Je iba otázkou času, kedy sa im podarí vybojovať práva pre zvieratá a zachrániť ich tak od utrpenia a vybíjania. ()

Radko

Aktivistický dokument, vysvetľujúci, prečo by zvieratá nikdy nemali pociťovať utrpenie. Pre presvedčených anti antropocentristov je to nosenie dreva do lesa alebo presviedčanie presvedčených. Ostatných, neznalých a deti môže prvá časť dokumentu priviesť k potrebe väčšieho záujmu o odstránenie utrpenia komerčne týraných nemých tvárí. Presadiť rovnocenné zaobchádzanie v duchu hesla: Ako sa jedná so zvieraťami tak sa má jednať s človekom, vrátane trestov za bezdôvodné ubližovanie je cieľ. Vidím dve veľké bariéry: 1. Svet je dlhodobo antropocentristicky orientovaný a zvieratá sa berú len ako tovar slúžiaci konzumu, zábave a domácemu pobaveniu. Zmeniť tento uhol pohľadu sa dá asi len veľmi pomaly, prostredníctvom rastúceho aktivistického tlaku alebo rýchlejšie - nejakou drakonickou direktívou zhora. Druhý problém je problém, ktorý mám i s týmto dokumentom: Otázka prístupu k obhajobe práv zvierat výlučne len presunom k vegetariánstvu je sporná. Vyhýbanie sa mäsu v strave považujem nie za povinnosť obhajcu práv zvierat, ako sa tvrdí v dokumente, ale za jeho výsostné a individuálne právo. Vo filme totiž odzneje veta: "Až keď sa stanete vegetariánom alebo vegánom môžete meniť svet okolo seba.". Vylúčenie mäsa nie je zrejme tak celkom v súlade s prirodzenými loveckými a zberačskými inštinktami človeka. Na potvrdenie prirodzenej mäsožravosti si stačí načítať opisy bádateľov a prieskumníkov o stravovacích zvyklostiach prvotnopospolne žijúcich, civilizáciou nedotknutých kmeňov kdekoľvek na zemeguli. Koncept povinného prestupu k vylúčeniu živočíšnych produktov celú myšlienku dokumentu devalvuje, Vychádza totiž z aktivistických filozofií 20. storočia, vzdialených prirodzenoprávnemu poňatiu vzťahu človeka k zvieratám. Pretože ak sme rovnocenní a milujeme živé tvory, automaticky nenariaďujeme šelmám, či všežravcom prejsť len chrúmaniu trávy, ovocia a zeleniny, pretože ak sú si podľa tejto teórie všetky zvieratá rovné a mali by mať úctu ku všetkému živému, tak aj tie, čo lovia iné zvieratá by podľa predstavy tejto koncepcie rovnosti s tým mali okamžite prestať. Je to úplne v súlade s pomýlenou teóriu povinného človečeiho vegetariánstva. Nič proti nemu, či už z etických alebo zdravotných dôvodov, len prosím výslovne na súkromne dobrovoľnej báze - žiadne presviedčanie tomu nesvedčí, Rovnako ako by takéto presviedčanie nesvedčilo levom, mačkám a psom. Ak sa totiž zhodneme na cieli - sme si rovnoprávni, tak podľa absurdnej logiky druhej polovice dokumentu by ani tieto nám rovnocenné a rovnoprávne tvory nemali právo konzumovať živočíšne produkty. ()

Khalesi

Svet nie je žiadny šmejd a zvieratá nie sú žiadna surovina pre naše použitie ( zneužitie). Nie zmilovanie, ale spravodlivosť dĺžime zvieratám! Arthur Schopenhauer. Jednoducho a jasne podané, krátke, ale výstižné a naviac sú vložené do videa titulky:) Pozrite si, venujte pár minút niečomu zmysluplnému, skúste sa aspoň zamyslieť, určite z vás neubudne. ()

ChArLeNe

"Vyhýbanie sa mäsu v strave považujem nie za povinnosť obhajcu práv zvierat, ako sa tvrdí v dokumente, ale za jeho výsostné a individuálne právo." ak zabiješ zviera, a to nie pre svoje prežitie, ale čisto iba pre chuť, tradíciu, zvyk, pohodlie, tak to už nie je tvoje výsostné a individuálne právo. Nehovoriac o neskutočnom dopade dopytu mäsa na životné prostredie, viď. "Vylúčenie mäsa nie je zrejme tak celkom v súlade s prirodzenými loveckými a zberačskými inštinktami človeka. Na potvrdenie prirodzenej mäsožravosti si stačí načítať opisy bádateľov a prieskumníkov o stravovacích zvyklostiach prvotnopospolne žijúcich, civilizáciou nedotknutých kmeňov kdekoľvek na zemeguli." V dnešnej modernej dobe je diskusia na tému prirodzenosti úplne mimo misu (pretože máme autá, počítače atď).. No kedy len človek žijúci v dobe supermarketov použil svoje tzv. "prirodzené" lovecké inštinkty? keď to lovenie je pre nás tak prirodzené, prečo bežne ľudia nelovia zvieratá? prečo potrebujeme zbrane, keď ako vravíš, je lovenie pre človeka prirodzené? predsa, nemôže byť niečo prirodzené, keď na to nie sme po fyziologickej stránke nastavený (činnosť konaná roky môže byť považovaná iba za naučenú (a teda vnímanú ako samozrejmosť), nikoli za prirodzenú v pravom zmysle slova - od prírody danú). A argumentovať civilizáciou nedotknutými kmeňmi je takisto chyba, pretože takéto kmene praktizovali znásilňovanie, vraždy, kanibalizmus, tak prečo si vyberáš iba to, čo tebe sadne (pojedanie mäsa) a ostatné veci ignoruješ? A takisto, pokiaľ používaš počítač, čili ty konkrétne si dotknutý civilizáciu, tak prečo sa obhajovať nejakými kmeňmi, ktoré sú izolované od spoločností? Vôbec to nedáva akýkoľvek zmysel. Je to úplne irelevantné. My žijeme tu a teraz, a s civilizáciou nedotknutými kmeňmi nemáme nijako spoločný životný štýl. Pre nich je prirodzené nemať zákony, tak prečo ich máme mať my? "Pretože ak sme rovnocenní a milujeme živé tvory, automaticky nenariaďujeme šelmám, či všežravcom prejsť len chrúmaniu trávy, ovocia a zeleniny, pretože ak sú si podľa tejto teórie všetky zvieratá rovné a mali by mať úctu ku všetkému živému, tak aj tie, čo lovia iné zvieratá by podľa predstavy tejto koncepcie rovnosti s tým mali okamžite prestať." Všetky zvieratá sú si rovné v zmysle, že všetké majú právo na slobodu (keď sú domestikované, tak život bez vykorisťovania) a žiť plnohodnotný život. Gazela skolená levom žila voľne v prírode so svojou rodinou, to je rozdiel medzi človekom, ktorý si kupuje konvenčné mäso, či chová sliepky/kravy/prasatá, pričom zemiaky sú od neho na pár krokov (lev možnosť na inú potravu nemá, a takisto si gazely nechová). Rozdiel medzi človekom a šelmami je v tom, že človek (pokiaľ nežije izolovane od civilizácie cez zimu) mäso nepotrebuje na prežitie, ako ho potrebujú levy, mačky, psy. Pojedanie mäsa pre nás nie je po fyziologickej stránke prirodzené (nevieme korisť chytiť, skoliť a trhať z nich mäso s použitím čisto iba nášho tela, a zožrať všetky častí tela, tak ako to vedia levy, mačky či psy). || Ja zasa s dokumentom nesúhlasím s propagovaním vegetariánstva, pretože produkcia mlieka, syrov a vajec je krutá ako produkcia mäsa, ba aj viac, pretože kravy chované na mlieko sú neustále umelo oplodňované (znásilňované) a potom sú ich deti vytrhnuté z náručia a matky pripevnené k mašine, ktorá im spôsobuje mastitídu. A sliepkam rednú kosti z nadmernej produkcie vajec. Vegetariánstvo nie je etické rozhodnutie. Ak je niekto proti vykorisťovaniu zvierat, jedinou cestou je vegánstvo. () (méně) (více)